-Fahreddin Paşa, Padişah'tan emir gelmesine rağmen Medine şehrini İngilizler ve isyancı Araplara teslim etmedi. 
 -7 Ocak 1919 tarihinde Fahreddin Paşa, gözlerini yumarak ve dua okuyarak üzerindeki islamın kılıcını Peygamberin türbesine teslim etti. 
 Osmanlı 1918 yılı  Eylül ve ekim ayları içinde  Arabistan cephesindeki ordunun bozulduğunu ve savaşın kaybedildiğini kabul etti. 30 Ekim 1918 tarihli Mondros Mütarekesi tam bir teslimiyet anlaşması idi. Hicaz ve Arabistan'daki Osmanlı birlikleri en yakındaki İğtilaf devleti kumandanına teslim olacaktı.  Anlaşmanın bu maddesini yerine getirmesi haberi Medine'ye geldiğinde Fahreddin Paşa, İngiliz kumandana teslim olmak istemedi. Ravza-i Mutahhara'nın yanındaki caminin minberine çıkarak karşısında bulunan askerlerine şu konuşmayı yaptı: 
      AL BAYRAK BURADAN ALINMAYACAKTIR.
 ["Ey İnsanlar!
 Malûmunuz olsun ki,  kahraman askerlerim,  bütün İslâm'ın sırtını dayadığı yer, manevi gücünün desteği, Hilafetin gözbebeği olan Medine'yi son fişengine, son damla kanına, son nefesine dek muhafaza ve müdafaaya memurdur.
 Buna  müslümanca, askerce azmetmiştir. 
 Bu asker Medine'nin enkazı ve nihayet Ravza-ı Mutahhara'nın yeşil türbesi altında kan ve ateşten dokunmuş bir kefenle gömülmedikçe Medine-i Münevvere kalesinin burçlarından ve nihayet Mescid-i Saadet minareleriyle yeşil kubbesinden al sancağı alınamayacaktır! 
 Allah-ü Teâlâ bizimle beraberdir. 
 Şefaatçimiz O'nun Resulü Peygamber efendimizdir.
 Ey bütün tarihi eşsiz kahramanlıklar, şan ve şereflerle dolu Osmanlı ordusunun yiğit subayları!
 Ey her cenkte cihanı tir tir titretmiş, asla kimseye boyun eğmeyerek daima namus ve din borcunu kanıyla ödemiş yiğit Mehmetçiklerim! Kardeşlerim! Evlatlarım!
 Gelin hep beraber Allah'ın ve işte huzurunda huşu ve vecd içinde gözyaşları döktüğümüz Peygamberinin karşısında hep beraber aynı yemini tekrar edelim ve diyelim ki: Ya ResulAllah biz seni bırakmayız!"]
 (2)
 Medine savunmasının yapıldığı günlerde boş yere kan dökmektense teslim olalım diyenler de vardı. Şehri kuşatan isyancıların böyle bir olayın olmasını dört gözle bekliyordu. Bu durumu haber alan Fahreddin paşa: 
     “["Kan dökmek memnûdur/yasaktır" diyorsunuz. Öyle mi? 
Ey yeminleri ile birlikte şeref ve namuslarını ve silâh arkadaşlarının bunca mukaddes cenazesini çiğneyen alçaklar! 
 Gidiniz, baldırı çıplak işbirlikçi/âsilere yüzsuyu dökünüz/yalvarınız. 
 Sizi Cehenneme kadar götürecek olan bu yolda, yolunuz açık olsun!"] 
 Mondros Mütarekesinin imzalanmasının üzerinden iki ayı geçeh zaman sonra Ocak 1919 başlarında bir yandan İngiliz yönetimi ve ornunla işbirliği yapan Ardap isyancılar, hatta yenilgiyi kabul eden Osmanlı Hükümeti adına İstanbul'daki İslam halifesi padişah, hükümet ve kumandanlardan gelen haberlerde Fahreddin Paşa'nın teslim olması istendi. 
    7 Ocak 1919 günü Fahreddin Paşa son kez Hz. Muhammed'in (s.a.s) kabrinin başına vardı. Ve 
 “Seni nasıl bırakırım ben ya Resûllullah…” Dedi. 
 Osmanlı ordusundan askerler yanına yaklaştılar. Birlikte ölüm-kalyım savaşı verdikleri kumandanları olan Fahreddin Paşa'nın yanına yaklaştılar. Bir halka olmuşlardı. Paşa'nın üzerine gelenler ellerini açarak o­nu tuttular. “Teslim olmamız gerekir” diyorlardı. Fahreddin Paşa, son bir çırpınışla üzerinde bulunan kılıcı Hz. Peygamberin türbesine teslim etti. Bu durumda telsem olmaktan başka yapacak bir şeyi yoktu. Gözleri kapadı, ağlamaya başladı.  Türkler islamın kılıcını yüzyıllar önce Tuğrul Bey zamanında 1056 yılında Bağdat'ta İslam halifesinden telsem almışlardı. Ve şimdi 7 ocak 1919 günü hüzünlü bir şekilde İslamın kılıcı yeniden iade ediliyordu.  Fahreddin Paşa, teslim alındıktan sonra Mısır'daki esir kamplarına daha sonra da Malta'ya götürüldü. Ancak 1921 yılında serbest bırakılarak Anadolu'ya geldi, milli mücadeleye katıldı.  Ve “Medine müdafii Fahreddin Paşa” ünvanıyla Türk ve İslam tarihinin altın sayfaları arasında yer aldı. İhanetler, isyanlar ve felaketler içinde dimdik ayakta duran bir kahraman olarak anıldı. 
 Kaynaklar: 
 1. Ali Haydan Can,  Son Osmanlı Kumandanlarından Medine Müdafii Fahreddin Paşa-1,”www.yücedevlet.com” Aralık -2008
 2. Serkan Bilge, Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa ve Medine Müdafaası, Kasım-2008b

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.