Kurtuluş bayramı törenleri sebebiyle Osmaniye Belediyesi tarafından tiyatro şenliği düzenlendi. Liseler arası tiyatro yarışması olarak düzenlenen şenliğin hazırlığı için Osmaniye Merkez'den 9, Bahçe ilçesinden 1 olmak üzere 10 lisenin gösterisi, ciddi bir yarışma havasında geçti. Çünkü ilk 3'e girenler ödüllendirilecekti. 
    Geçtiğimiz Perşembe ve Cuma günleri Cebelibereket Kültür Merkezi Tiyatro sahnesinde sergilenen oyunlara okullarını desteklemek için öğrenci arkadaşları da gelmişti.
    Tiyatro yarışmasının 6 kişilik jürisinde bir üye de bendim. 
    Üniversite yıllarında, Ankara'da kurduğumuz Çağlar Sanat Tiyatrosu'ndan deneyimli idim. Devlet Tiyatrosu Sanatçısı merhum İsmet Hürmüzlü'nün öğrencisi idim. 
    Osmaniye tarihi ve kültürü ile ilgilenmiş olmam sebebiyle de bu jürideydim.
    7 Ocak coşkusu içinde şanlı tarihimizin, özelde Osmaniye tarihinin kahramanlık hikâyelerinin çağdaş tiyatro yolu ile yaşatılması ve aktarılması çok iyi düşünülmüş bir etkinlikti. 
    Düşünenleri, emeği geçenleri tebrik ederim.
Sahneye konan oyunları izlerken sadece not vermedim. Konuyu doğru takip etmek, oyunları doğru değerlendirmek için özel notlar aldım. 
    Tabii ki oyunlar okullarımızın kısıtlı imkânlarıyla, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin yüksek fedakârlıklarıyla hazırlanmıştı.
    Ve her oyun büyük bir emek ürünüydü.
    Emeğin yarışma şeklinde ölçülmesi yanlış mıydı, doğru muydu pedagogların bileceği bir konuydu.
Yarışmaya katılan okulların gösterileri ile ilgili naçizane değerlendirmelerim şuydu;
    Güzel Sanatlar Lisesi, elindeki koro imkânıyla oyunu etkilemişti. Bu iyiydi de, dedim ki acaba söylenen türküler içinde bir de Osmaniye'den mesela Rahime Hatun'un, Palalı Süleyman'ın ağıtından olabilir miydi? Cephede görev yapan hemşirenin üzerinde sağlık veya Kızılay işareti olan bir hilal amblemi olsa daha iyi değil miydi?  İnancımıza göre her askerin adı Mehmet'tir. Acaba dedim şehidin mezar taşında “Mehmet Oğlu Ramazan” yerine “Ramazan oğlu Mehmet” mi yazılmalı idi?
    N. Erbakan İHL öğrencileri iki oyun sahneledi. İlk ve ikinci oyunda perdenin açılıp kapanması esnasında geçen uzun zaman oyunun temposunu düşürmekteydi. Oyuncuların ışıkçı ile işaretlenmesi de doğru değildi. Keşke dedim, Hacı Ökkeş'in konağına baskın iki perde de işlenseydi. Birinci perdede baskın için hazırlık olsa ve o kızımız güzel sesiyle Kur'an-ı kerimi okusa, ikinci perdede saldırı olsaydı. Fransız bayrağının ve Türk bayrağının aynı sahnede olması etkiyi azalttı.
    Bahçeşehir Koeji sahneye iyi girdi. Ağanın oğluna kız isteme sahnesi güzeldi. Ama Mustafa Kemal Paşa'yı oynayanın başında, onu hatırlatan mesela bir kalpak olsa idi...    
    Rahime Hatun Meslek Lisesi oyuna gerçekten çok iyi hazırlanmış idi. Okulun imkânlarıyla hazırlanan güzel kostümler ve yapılan makyaj çok etkileyici idi. Öğrenciler de rollerine tam girmişti. 
    Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi'nin sahneleri güzeldi de Mamure İstasyonu baskınında Rahime Hatun ve Palalı Süleyman beraber olmamalı idi. Bilindiği gibi onlar Mamure baskınından önceki tarihte şehit edilmişlerdi. Makineli tüfek sesi güzeldi de Saim beyin şehadetinde güçlü bir bomba efekti olabilirdi.  Bir de Mamure baskınında 4 değil 10 kadar çete şehit edildi.
    Dervişpaşa Lisesi de güzel hazırlanmış idi. İşgal sahnesi çok iyiydi. Ama herhalde oyunun genelinde yeteri kadar etki verilemedi. 
    Yolbulan Lisesi kısa bir oyunla yarışmaya katılmış olsa da başarılı idi. Sunucu playback değil doğal konuşabilirdi. İhtiyar oyuncunun sakalı da daha iyi olabilirdi. 
    Bahçe Lisesi'nin oyunundaki çocuk çete Niyazi'nin tarihi kişiliğini bilemedim. Saim Beyin İstanbul'dan gelmesi sahnesi iyi idi ama Saim beyle Rahime Hatun'un aynı baskında gösterilmesi tarih bilgimizce doğru değildi. Rahime Hatun'un şehit düştüğü Hacı Ökkeş'in konağı baskını sahnesi 4 kadın 2 erkek çete ile verilmişti. Oysaki o baskında kadın olarak sadece Rahime Hatun var idi. 
    Kahramanlık konularının işlendiği oyunlarda Çanakkale savaşının ve Osmaniye'de milli mücadele yıllarının hikâyeleri iyiydi de keşke dedim Sarıkamış'tan, Dumlupınar'dan, Kıbrıs'tan da hikâyeler seçilseydi. Terörle verdiğimiz mücadeleden de, 15 Temmuz şehitlerinin kahramanlık hikâyelerinden de olabilseydi. Türk ve İslam tarihindeki kahramanlık hikâyeleri de düşünülebilirdi.   
    Güzel bir tiyatro şenliği idi…
    Sahnede oynayan gençlerle kalbim aynı çarpmakta, seyircilerle aynı gururu paylaşmakta idim.    
    Şenliğe katılan okullarımızı, onları hazırlayan öğretmenlerimizi, sahneye koyan öğrencilerimizi tebrik ederim.  
Osmaniye Belediyesine teşekkür ederim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.