1922 Yılında umutsuzluk hakimdi. “Mütareke aydınları!” o yıllarda da vardı. Bunların başında gelen Rıza Tevfik: “Kılıcımızdan başka övünecek neyimiz var? O da bitti... Türklerden adam olmaz!.. bırakın İngilizler yönetsin!..” diye yazıyordu. Bugün de basını takip ederseniz Rıza Tevfikleri görürsünüz.
Büyük İskender'e acaib bir su bulduklarını ve bunun insanı yaktığını söylemişler. Denemelerini emretmiş ve bir kölenin üstüne suyu döküp ateşe verince köle cayır cayır yanmış. Yanan su benzinmiş. Dün köleyi yakan benzin bugün cepleri yakmakta.. 

Yüce dinimize göre “Haram yiyenin duası 40 gün kabul olmaz”mış. Zira insanda kan değişimi 40 günde tamamlanır. Duası kabul olmayanlara duyurulur. İnancı öldürense inançsızlık değil, şüphedir.

Aydın; ışık alan, ışıklı, aydınlık, pırıltılı demek. Aynı zamanda öğrenim görmüş, çok okumuş, kültürlü, bilgili, görgülü, ileri ve açık düşünceli, kendisi aydınlanmış olduğu için çevresini de aydınlatabilecek nitelikte olan kimse... Eş anlamlısı entelektüel, eski tanımı münevverdir. Bazen kutlu, uğurlu mânasına da kullanılır. Örnek mi?: “Gözün aydın, zama da zam gelmiş.” 
Eskiden Dörtyol'da: “Cıncık, baldıcan, o­ndan kelli, dellenmek,mitili atmak, cücük, maval okumak, çimmek, yumak(yıkamak), pambık, aboov, gıran giresice, düneyin, ötean, dibizort, hıcız, bodiç, mısmıl, dulda...” gibi yöresel kelimecikler de kullanılırdı. 

Şoför çarptığı yayayı teselli eder: Çok şanslısınız. Size çarptığım yer doktor muayenehanesinin tam karşısı! Yaralı inleyerek cevaplar: İşte o doktor benim... 
Sevginin işareti “itaat etmektir”. İtaat yoksa sevgi de yoktur. Sevginin derecesi “itaattaki sürat” ile ölçülür. 
Dünyada insan başına düşen karınca sayısı bir milyondur. Erkeklere yıldırım çarpma ihtimali, kadınlara göre altı kat daha fazladır. Rusya'da yaşayan Vasilyev'in iki karısından 87çocuğu olmuştur. Günümüze kadar yaşamış en ağır insan 635 kg ile Amerikalı Jim Brower'dir. Sivrisineğin 47 çeşit dişisi vardır. Salyangozların da 25.000 civarında dişisi bulunur. Sümüklü böceklerin dört tane burnu vardır. Atın kırılan kemiği geri kaynamaz. Ayağı kırılan atın hayatı da biter. İnsan, gözleri açıkken asla hapşıramaz...
Hararet nardadır, saçta değildir
Keramet baştadır, taçta değildir
Her neyi ararsan kendinde ara
Mekke'de, Kudüs'te, Hac'da değildir.  
(Pir Sultan)
İnsanlar başaklara benzerler. İçleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler!..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.