Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan 14 il müftüsünün ataması içinde yer alan Osmaniye İl Müftüsü Ali Çakmak geçtiğimiz hafta müftülükte düzenlenen Cübbe Giyme Merasimi ile görevine başladı.
2017 tarihinden beri Osmaniye İl Müftüsü olarak görev yapan Ali Rıza Tahiroğlu da Bolu il müftülüğüne atandı.

Yeni İl Müftümüz Ali Çakmak, Rize'nin Çayeli ilçesi doğumlu. İlkokulu ilçesinde okuduktan sonra Kur’an Kursunda hafızlığını tamamlayan müftümüz Rize İmam-Hatip Lisesi'nden mezun oldu. İmam Hatip olarak görev yaparken 2002 yılında Rize İlâhiyat Fakültesinde üniversite tahsilini tamamladı.
Artvin İli Hopa İlçesinde vaiz olarak devam ettiği mesleki görevinde bu yıla kadar Ağrı/Eleşkirt İlçe Müftülüğü, Rize İl Müftü Yardımcılığı ve İstanbul/Üsküdar İlçe Müftülüğü görevleri yaptı.

OSMANİYE’DE RİZELİ MÜDERRİSLER
Osmaniye’nin din gönüllüleri tarihinde Rize’nin özel bir yeri vardır.
1865 yılında kurulan Osmaniye’de uzun yıllar hoca olmadığı için cami açılamamıştır. Halk namazını muhtemelen aralık hocalarının arkasında kılmıştır. Osmaniye’nin ilk camilerinden Envarülhamit Camii’nin kapısının üstünde 1890 tarihi yazılıdır.
Osmaniye’ye gelen ilk din gönüllüsü Cebelibereket Sancağına Müderris olarak tayin edilen Rizeli Ali Vehbi Efendi’dir.
Rize/İksenit Mahallesinde dünyaya gelen Ali Vehbi Efendi, İstanbul Fatih Medresesinden icazet aldıktan sonra Yarpuz Köyündeki Cebelibereket Sancağına Müderris tayin edilmiştir. Adana Vilayeti Salnamesinde 1308/1881 yılında görevi “Naip ve Müderris” olarak geçmektedir.
Müderris Ali Vehbi Rizevi daha sonra Osmaniye’ye gelmiş ve yerleşmiştir.
Osmaniye’nin ikinci müderrisi Mehmet Reşit Efendi de Rizelidir. İstanbul/Fatih Medresesinde eğitim gördükten sonra dayısı Müderris Hacı Ali Vehbi’nin daveti üzerine Osmaniye’ye gelmiştir. Mehmet Reşit Efendi, Ali Vehbi Efendi’nin kızı ile evlenmiştir.
Bu ailelere Osmaniye’de “Hocazadeler” denmiştir.
1908 yılında hükümet kuran İttihat ve Terakki partisinin 2. Meşrutiyeti ilan etmesi üzerine Müderris Mehmet Reşit Efendi Cebelibereket Sancağını temsilen “Meclis-i Mebusan Azası” olarak İstanbul’a gitmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Alkan’ın araştırmasına göre “Osmaniye merkezde Müftü Efendi, ‘Trabzoni’ adıyla 18 öğrencinin eğitim gördüğü bir medrese kurmuş, Hacı Veli Efendi de, 80 kitabını 1882 yılında bu medreseye vakfetmiştir”
Söz konusu vakıf muhtemelen Hocazadeler Medresesine aittir.
Hocazadeler Medresesi’nin ayakta kalan 4 ocaklı tek duvarı Bahçeli Bulvarı çalışmaları esnasında yol ortasında kaldığı için 2013 yılında yıktırılmıştır.
Osmaniye/Fenk Yaylası’nda “Hocalar” adıyla anılan düzlük Hocazadeler ailesinin hatırasıdır.
Hocazadelerden Gürellerin dedesi Mehmet Reşit Efendinin Mezarı Fenk Yaylası’ndadır.
Hocazadelerden Arıkanların dedesi Ali Vehbi Rizevî’nin oğlu Hasan Efendi de Cebelibereket Müftüsü olarak görev yapmıştır.
Müderris Ali Vehbi Rizevi ve oğlu Müftü Hasan Efendi ile onun oğlu Rüştiye mezunu Rizeli Ali Vehbi’nin kabri Osmaniye/Hocazadeler mezarlığındadır.
Müderris Ali Vehbi Rizevi’nin torunu ve Osmaniye’nin din gönüllülerinden Şükrü Arıkan 1935 yılında dünyaya gelmiştir. Osmaniye 7 Kânunusani Mektebi’nden mezun olduktan sonra 1951 de açılan Adana İmam-Hatip Okulu’nu ve İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünü bitirmiştir.
“Molla Şükrü” diye de tanınan Şükrü Arıkan Gaziantep ve Osmaniye İmam Hatip Müdürü olarak hizmet etmiştir.
SORUMLULUĞUNUZ AĞIR
Bu bilgileri paylaşmaktaki amacım yeni müftümüz Ali Çakmak beye moral destek içindir.
İnsanın geçmişiyle ve memleketiyle bilinmesi bölgecilik değil önemli bir değerdir.
Osmaniye’nin din gönüllüleri tarihinde Rize’nin böylesine önemli bir yere sahip olduğunu bilvesile hatırlatmak istedim.
Yeni İl Müftümüz Ali Çakmak’a görevinde başarılar dilerim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.