Osmaniye'nin yetiştirdiği kültür adamlarından emekli Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Veli Aba vefat etti.  
1957 yılında dünyaya gelen merhum Veli Aba Toprakkale İlkokulunu, Osmaniye Ortaokulunu, Kahramanmaraş İmam-Hatip Lisesini ve Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirmişti. Üniversite öğrencisi iken Diyanet İşleri Başkanlığında başladığı Devlet Memurluğu görevine Kırmıtlı'da ve Osmaniye'de İmam-Hatip olarak devam eden Veli Aba RP'li Bakan İsmail Kahraman zamanında 1997'de Kültür Bakanlığı Karaman İl Kültür Müdür Yardımcılığı görevine naklen geçmiş, sonra aynı görevle Osmaniye'ye gelmiş, bir süre İl Kültür Müdürlüğüne de vekâlet etmişti.  
Aynı yıl değişen Hükümetin CHP'li Bakanı İstemihan Talay'ın sürgünlerinden nasibini alan Veli Aba Balıkesir Kütüphanesine Şef olarak gönderilmişti. Aba, 2002'de Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcılığına tekrar gelmişti. 
            Bundan 5 yıl önce ALS hastalığına yakalandığı teşhis edilmişti. Tıpta “Amyotrofik Lateral Skleroz” denilen ve milyon kişide bir görülen bu hastalık zihinsel fonksiyonlarına dokunmamakla birlikte sinir hücrelerinin kaybı sebebiyle ellerinden ve ayaklarından başlayarak güçsüzleştirmişti. 
              Veli Aba, görevini sağlıklı yürütemediği, emekliliği de hak ettiği için iki yıl önce emekliliğini istemişti.    
25 Ocak 2015 günü vefat etti.  
İyi bir insan evladı idi…
Şair, araştırmacı ve yazar bir kişi idi. Şiirlerinde, yazılarında ve araştırmalarında milli ve dini ruh esas idi...   
Araştırmalarının çoğu Saçıkara Yörükleri üzerine idi. Zaten kendisi de Yörüklerin Saçıkara aşiretindendi. Konya'nın Kadınhanı ilçesine bağlı Saçıkara Köyü'nde dünyayı gelmişti. 
Veli Aba kendine has üslubuyla yörükleri anlatıyor ve diyordu ki; “Anayurdumuz Orta Asya'dan Anadolu'ya, oradan da Balkanlar üzerinden Avrupa'ya geçen atalarımız hareketli bir hayatı seçmiştir. Yerleşik düzene geçilmemesi, yürüyen ve hareketli bir kültür hayatını da beraberinde getirmiştir. Yörük; hem hareketli bir ekonomi, hem de hareketli bir ordu demektir. Konar-göçer yaşayan, hareket halinde olan Türke yörük denir.”  
Veli Aba iyi idareciydi.   
Aldığı maaşı hak etmek ister, görev yaptığı Müdürlüğü daha etkin hale getirmek için gayret ederdi. Ama görev ortamı ve şartları çok lehine değildi. Yine de bazı çalışmalar yapmış, araştırmalarını yayınlatabilmişti.
Osmaniye Kent Müzesi açmak için Belediye Kent Konseyinde oluşturduğumuz Müze ekibi içindeki gayreti, Kent Müzesi için düzenlediğimiz eser bağış kampanyasındaki desteği takdire şayan idi. Gerçi kültür ve sanat adamları için takdirin ve şayanın ancak adı söylenebilirdi. Osmaniye Kent Müzesi açılması için yapılan çalışmalarda görev alanların adının hiç bir yerde anılmaması bunun göstergesi idi.    
Osmaniye Müzesi çalışmaları yılan hikâyesine dönmüş idi. Osmaniye Müzesi bizim de isteğimiz ve önerimizle merhum Valimiz Zübeyir Kemelek tarafından eski Kaymakamlık binasında açılacak idi. Hatta Osmaniye Müzesi'nin 2010 yılında açılacağı TBMM kayıtlarına da girmişti. Ama Vali Celalettin Cerrah'ın yüzünden bu gerçekleşmedi. 
Hatırlanacağı gibi Osmaniye Müzesi açılması için Müze Platformu oluşturulmuş, toplantılar düzenlenmiş, Sinema Yapımcısı Abdurrahman Keskiner, aktör Tarık Akan da Platforma destek için gelmişti.  
Osmaniye Müzesi ile ilgili olarak internet sayfalarında hala duran; “Osmaniye Müzesi Kapatılmasın!”, “Osmaniye Müzesi 'Heba' Olmasın!”, “Müze Ne Müze” başlıkları ile yazılarım çıkmıştı.
Osmaniye Müzesi açılmadığı gibi eski Kaymakamlık binası da maalesef yıktırılmıştı.
Zamanın Kültür ve Turizm Müdürü Yardımcısı merhum Veli Aba Osmaniye Müzesi Platformunda da yanımızda yer almıştı.  
Merhum Veli Aba “sıradan” değil “sıra dışı” olma arzusu ile yankılanan ruh dünyasını şiiriyle anlatmıştı;
“Bitmez tükenmez elemim,
Mahşere kaldı emelim.
Mezar taşıma gelenim,
Olsan da hoş olmasan da...” 
Merhum Veli Aba'nın elemi elemimiz, emeli emelimiz olsun. 
Ruhu şad olsun!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.