Av.Ayşe TAŞTEPE
[email protected]

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte Kişisel Veri Kavramı karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda ülkemizde07.04.2016 tarihinde6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yürürlüğe girmiştir.  

Bu eksende kişisel veri nedir sorusu karşımıza çıkmaktadır. Anayasa Mahkemesi 2015 yılında vermiş olduğu bir kararında kişisel verilerin korunması hakkını insan onurunun korunmasının ve kişinin kişiliğini serbestçe geliştirebileceği  bir alan olarak tanımlamıştır. KVK Kanunu 5. Maddesinde ise kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi içermektedir şeklinde tanımlanmıştır. Bu kapsamda kişinin adı soyadı kişisel veri olabildiği gibi ailesi, sosyal çevresi, boyu kilosu da kişisel Veri olarak nitelendirilmektedir.

Kişisel Veriler şirketler Kurumlar ya da bu verileri saklamakla yükümlü kişiler için ortaya ne gibi sonuçlar çıkarmaktadır ?

Kişisel verilerimizin 3. bir kişiyle paylaşılması,  gerek duyulmayan bir bilginin veri sorumlusu tarafından muhafaza edilmesi imha edilmemesi gibi durumlar kişisel veri ihlalini oluşturmaktadır. Bu anlamda Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun vermiş olduğu kararlar bulunmakadır. Örneğin ; Bir spor salonuna giriş-çıkışların avuç içi taramasıyla yapılmasının biyometrik veri içermesi sebebi ile KVKK’nın 4. Maddesinin 2. Fıkrasında yer alan “İşlendikleri amaçla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olma” ilkesi ile bağdaşmadığı sonucuna varan Kurul tarafından 225.000,00 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

İnternet ortamında alışveriş sitesi olan Amazon Turkey Perakende Hizmetleri Limited Şirketi  Gizlilik bildiriminin kişisel verilerin işlenmesine ilişkin ilgili kişilere aydınlatma yapıldığı anlamına gelmediğiiçin 100.000,00 TL idari para cezasına, veri güvenliğini yerine getirmemesi sebebi ile de 1.100.000,00 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Görüldüğü üzere kurulun ihlaller neticesinde vermiş olduğu yüksek idari para cezaları bulunmaktadır.Aynı zamanda veri sorumlusu faaliyetlerinin kanuna uygun şekilde belgelenmesinde avukatlardan profesyonel destek alınması önem arz etmektedir. Bu durum idari para cezası ve beraberinde gelecek itibar kaybı riskini azaltmaktadır.

Bu anlamda tarafınıza yapılan bir hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız öncelikle veri sorumlusuna başvuru yapmalısınız.Veri sorumlusu en kısa sürede ve her halde otuz gün içerisinde size yanıt vermek zorundadır. Veri sorumlusu otuz gün içerisinde yanıt vermezse, gerekçesini açıklayarak red cevabı verir ise ya da verilen cevap yetersiz bulunursa ilgili kişi, veri sorumlusunun cevabını öğrendiği tarihten itibaren otuz ve her halde veri sorumlusuna başvuru tarihinden itibaren altmış gün içinde Kurula şikâyette bulunulmalıdır.

Son olarak Veri Sorumluları Sicili’ndan bahsedecek olursak, Veri Sorumluları Sicil’i dediğimiz (VERBİS) veri sorumlularının kayıt olmak zorunda oldukları ve veri işleme faaliyetleri ile ilgili bilgileri beyan ettikleri kayıt sistemidir. Veri Sorumlularının kanunda istisna olarak belirtilen durumlar haricinde, Veri Sorumluları Sicili’ne süresi içerisinde kayıt olmaları zorunludur. Bu süreler ise şu şekildedir;

                  Veri Sorumluları

Kayıt Yükümlülüğü Başlangıç Tarihi

Kayıt Yükümlülüğü Son Tarihi

Yıllık çalışan sayısı 50'den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL'den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları

01.10.2018

30.06.2020

Yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları

01.10.2018

30.06.2020

Yıllık çalışan sayısı 50'den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL'den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları

01.01.2019

30.09.2020

Kamu kurum ve kuruluşu veri sorumluları

01.04.2019

31.12.2020

Kanunda öngörülen yükümlülüklere aykırı davranılması halinde bir takım idari yaptırımlar düzenlenmiştir. Bu kapsamda; süresi içerisinde sicile kayıt yapılmaması idari para cezası yaptırımına bağlanmıştır. İdari yaptırımlara Kurul tarafından karar verilecek olup, verilen yaptırım kararlarına karşı yargı yolu açıktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.