Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bizim ülkemizde de, ne kadar inanmazsak inanmayalım, fal kültürü vardır.
Kahvelerimizi höpürdeterek içtikten sonra, sıkça, fincanımızı ters çevirir, “neyse halim, çıksın falım” deriz.
Üstelik dinimizde yerinin bulunmadığını ve günah olduğunu da biliriz.
Ama yine de vazgeçemeyiz.
Bu durum biz kadınlara mal edilir ama erkekler de bir o kadar meraklıdır kahve falına.. “Fala inanma, falsız kalma” felsefesi ile gider bu merak. Ben de bu meraklılardanımdır. 
İnanmaktan ziyade, neler denilecek diye merak ederim. Ama bu işi yapan kişiler senin merakını anlayınca peşini bırakmazlar. Bundan çıkar sağlamaya ve para kazanmaya tam niyet ettiklerinde çeşitli taktiklerle meraklı kişileri yolmaya koyulurlar.
Geçenlerde, bir arkadaşımla birlikte iken başımızdan böyle bir olay geçti. Dedim ya, niyetler farklılaşınca, para kazanmanın yolları bu tür olaylarda daha kolay deneniyor. Hele de bizim gibiler olursa, ne alâ..
Bir  gün bir kapı çaldık, fal için.. 
Evin gelini fala bakıyormuş. Elbet evdeki kaynanadan gizli..
Neyse efendim, kapıyı kaynana açtı, sinirli bir şekilde “ne var?” diye çıkıştı. Arkadaşım bir şeyler deyip kıvırmaya çalıştı. Ama cin bakışlı kaynana anladı. Bu arada gelin de geldi. Arkadaşım o an başka konuyla ilgili bir şeyler üretti, “yok abla falan, filan” dedi, “siz zahmet etmeyin, biz çıkarız” diyerek hemen geri döndü. Bahçe kapısına varıp da yalnız kalınca “korktum vallahi kız” dedim, kadın bizi dövecek diye ecel terleri döktüm. Bir gidişimiz vardı ki kimse tutamazdı bizi. 
Bu olayı yaşadıktan sonra arkadaşım bir aracı bulmuş, telefonla görüşüp gitmiş. “Gidersen bir gün gidelim” dedi, tamam dedim, kararlaştırdık, gittik. “Vay anasını!..” dedim, zira karşılayan kadın bizi dövecek gibi davranan kadındı.  Hoş beş, hal hatırdan sonra kahveler geldi, içildi, fincanlar çevrildi, falımıza bakılmaya başlandı.
Kız anasının gözü.. Bizim gibilerin saçına göre tarak vuranlardan.. O söyledi, biz ağzına değil ağzının içine baktık. Hele bir de arkadaşım kızın söylediklerini analiz edip yorumlamaya kalkınca kız daha da coştu. Halbuki kız, arkadaşımın ağzından çıkan sözler içinden bir kelimeyi alıp ustaca kullanıyor.
Neyse, işimiz bitti, kalktık, yola düştük. Yürürken durum değerlendirmesi yapmaya koyulduk. Aman Allah'ım! Konuştuğumuz konu için “Şu doğru, şu doğru, şu biraz yakın..” diyorum. Kendimize epey güldük. Aradan biraz zaman geçti.Falcı kız telefon açmış, “oğlumun doğum günü var, paraya da ihtiyacımız var, bana müşteri getir” demiş, arkadaşla yine gittik. Bu defe ben aynı hatayı yapmadım. Kahveler geldi, hemen dedim ki “ben fala baktırmayacağım”. “Olsun abla” dedi, kahveleri afiyetle içtik. Ben fincanı kapatmadım ama kız, arkadaşa iki fincanı da kapattırdı. İçimden “yandın kız sen” dedim, benim içtiğim kahvenin parasını da senden alacak, uyanık kız. Dedim ya, o­na da müstahak. O beni getirdi, sonucuna da katlanacak.
Nitekim öyle de oldu, sazan arkadaşım düştü, ikisinin de parasını aldı.
Bu arada kız, “Kapalıyım, açılacağım. Kapalıyken bakamıyorum. Tırnaklarımı uzatacağım..” diye dil döküp duruyor. “Şunu biliyorum, şunu da biliyorum” diye sayıp döktü, adeta yeni bir “fal bilim merkezi” kurdu.
Bizi dövecek olan kaynana u-dönüşü yapmış anlaşılan. Kolay para.. Zaten işsizmiş, eee kızda da çenenin maşallahı var. Bari para kazanayım diye bir yol tutturmuş. Bizler de dâhil, günahı hesaplayan yok. 
Arkadaşla aramızda bu konu hakkında konuşurken, bu tür insanlara ilgi ve itibar göstermek suretiyle salak ve cahil duruma düştüğümüzü itiraf edip kendimizi eleştirdik. Dönüp kendi kendimize kızdık. Bu tür insanlara biraz da bizler cesaret veriyoruz dedik.
Öyle ya, herkesin kendine göre çeşit çeşit sıkıntısı olabilir.     
Doğru olan RABBİMİN yüce kapısıdır.
Allah'ım bizi o kapıdan mahrum etmesin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.