“Her iklimde devlet kurdu,
 Ehl-i Salibi durdurdu. 
 Üç kıtada yedi ordu 
 Bozanlar bizdedir, bizde!”
   Mehmet Avşar

 Osmaniye'mizin manevî mimarlarından birisi de öğretmen - şair Mehmet Avşar'dır. Çınarın Feryadı, Dörtlükler, Göç Çiçeği ve Gül Sevdası ile gönüllerimize taht kuran Mehmet Avşar'ın bu müstesna eserlerdeki şiirlerini bir araya getirdiği kitabının adı ise Zamana Mühür Vurmak'tır. Mehmet Avşar'ın bütün şiirlerinin yer aldığı “Zamana Mühür Vurmak” adlı eser, Ekim 2011'de Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara'nın ön sözü ve gazeteci  yazar Asım Erkoçak'ın takdim yazısıyla şiir dostlarıyla buluşur. Bu eser; Osmaniye Belediyesi Kültür Yayınlarının sekizinci eseri olarak yayımlanır, 2012 yılı başında da dağıtımına başlanır.
 Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, ön sözde; “ Kültürümüzün yaşatılması ve bu alanda çalışma yapan insanımızın eserlerinin gerçek bir değere ulaşması adına, kentimizin yetiştirdiği değerli şairimiz Mehmet Avşar'ın şiirlerini sizlere bu kültür yayınımızda sunmaya çalıştık. Seri halinde yayınlanacak kültürel eserlerimizin devamı olarak yayına hazırladığımız değerli şairimiz Mehmet Avşar'a ait şiir kitabımızın kent kültürümüze hayırlı olmasını diliyor selam ve saygılarımı sunuyorum.” diyerek sosyal belediyecilik anlayışının gereğini yerine getirmeye çalıştığını söylemeye çalışır.  
 Gazeteci - yazar Asım Erkoçak, “ Şiirin ne olduğunu henüz anlamamışken şairlik taslamaya kalkanlar hariç, şairleri oldum olası hep kıskanmışımdır. 
Gülyağı damıtır gibi söz damıtırlar. 
Bini bire, bir cildi bir mısraa dönüştürürler.
Onları kıskanmamak mümkün mü?..”
 diye başladığı takdim yazısına; “ Mehmet Avşar, sadece Osmaniye'nin değil, memleketimizin son yıllarda yetiştirdiği gerçek şairlik ruhuna ve yeteneğine sahip ender şairlerimizden biridir. Bunu, elinizdeki kitabı okudukça daha iyi ve daha yakından anlayacaksınız. Hicvin, taşlamanın, övgü ve yerginin, Allah'a yakarışın, vatan ve millet sevgisinin, kahramanlığın ve fedakârlığın, vefanın, hasretin… dile getirildiği mısraları okudukça o­nun şiirdeki ustalığını daha iyi göreceksiniz. Belki de o­nu, tıpkı benim gibi, kıskanacaksınız.
Hayranlığımı ve tebriklerimi takdim ediyorum.” 
diyerek son verir.
Kitapta “Mehmet Avşar Kimdir?” başlığı altında şairin kısa hayat hikâyesi anlatılır. Ardından “Çınarın Feryadı” için Azerî şair Rahmetli Bahtiyar Vahabzâde'nin 26 Aralık 1991'de Mehmet Avşar'a gönderdiği mektuba yer verilir. Söz konusu mektupta Bahtiyar Vahabzâde:
“Bizim klasik hece vezninde yazılmış, şelale gibi gür akınla dökülen ve kolaylıkla benimsenen şiirler toplusu hoş hayretlere düşürdü beni. Çünkü asrî Türkiye şiirinde az rastlanır bir olay şu… Şiirlerinizden; Yunus Emre şiirlerinin, klasik saz, âşık şiirlerinin ıtırı geliyor. Şiirlerinizde hazin bir melodi bulunmakta… Şiirleriniz bizim Azerî şiirlerinden seçilmiyor.” diyerek şair Mehmet Avşar'ın şiirdeki gücüne dikkatlerimizi çeker.
Eser, Bahtiyar Vahabzâde'nin mektubundan sonra bendenizin kaleme aldığı “Mehmet Avşar'ın Şiirlerinin Kafiye Yapısı”, “Atasözleri ve Deyimler” ve “Mehmet Avşar'ın Şiirlerinde Söz Sanatları” başlıklarını taşıyan inceleme yazılarıyla devam ediyor. 99 şiir ve 51 dörtlüğün yer aldığı eser; “Yer Adları Sözlüğü”, “Şiirlerde Geçen Mahallî Kelimeler” ve “İçindekiler” bölümleriyle sona erer.
Kitabın her sayfası, Mehmet Avşar'ın yüreğinden süzülüp gelen duyguları kaleminden dökerek yazdığı mısralarla doludur. Bu güzelim mısraların yer aldığı bu eser, bu yönüyle hakikaten zamana mühür vurmaktadır. Zamana mührünü vurmuş bu eserin şairini kutluyor, kendisine şiir yolunda daha nice zirveler diliyorum. Eserin vücuda gelmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyor, şiir sevenlerin bu müstesna güldesteye sahip olmalarını da gönülden istiyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.