TORUNLARIMIZ GÖRÜR İNŞAALLAH!
     Merkez Ortaokulu'nun yapılışını gördüm, yıkılışını da gördüm.
     O tarihlerde kenar ortaokul, kıyı ortaokul filan olmadığı için bu da merkez değildi.
     Üstü çinko ya da kiremit, iyi hatırlayamıyorum, iki katlı bir konaktı ortaokul binası.
     1957'de, ben Yediocak İlkokulu 4. sınıf öğrencisi iken, yıktılar bu binayı. Öğrenciler de geldiler bizim okulda devam ettiler derslerine.
     Yeni binanın yapımı 1958'de bitti.
     Zafer Camii'nin yerinde hapisane vardı. Tahtalarla çevriliydi avlusu. Yanından geçerken, avluda volta atanları tahtaların aralıklarından görürdük.
     Hapisane yıkılarak yerine ibadethane yapıldı. Yıl, !950'li yılların ortası filandı. Sonra o da yıkıldı, yerine şimdiki yapıldı.
     Hem yapılışını, hem de yıkılışını gördüğüm binalardan biri de Çukobirlik binası. O da 1950'li yılların ortalarında yapıldı. Yerini Migros'a bıraktı.
     Tesadüfe bakın, cezaevi binasının yapılışı da 1950'li yılların ortaları. Yapılışını gördüm; ömrümüz varsa yıkılışını da görürüz. Basbayağı eskidi çünkü.
     Zamanın tek lisesi olan o zamanki adıyla Osmaniye Lisesi binasının yaplışını gördüm. 1960'lı yılların başı. 1961 filan. Yarım asır. Henüz yıkılmadı ama yıkılmaya aday binalardan biri.
     Hükümet konağımız, tıpkı ilk ortaokul binamız gibi bir konaktı. Yıkılışını gördük, yerine yapılan yenisini de gördük. İnşaallah sağlam çıkar da yıkılışını biz görmeyiz.
     Neden saydım bunları?
     Şundan saydım:
     Şekilsel değişiklikleri gördüm de asıl görmem gereken değişiklikleri göremedim henüz.
     İstihdam konusunda sonlarda olduğumuzu gördüm de, başlara doğru tırmandığımızı bir türlü göremedim.
     İş konusunda birbirine öykünme illetinden mustarip olan ve bunun sonucu olarak da  ayaküstü tatlıcı dükkanlarının, dürümcü, dönerci dükkanlarının pıtırak gibi
çoğaldığını gördüğüm şehrimde yapılmayanı yapma eğilimini göremedim.
     İnanç ve kültür saplantısını gördüm de inanç ve kültür değişimini göremedim.
     Çocuklarımızın, hatta torunlarımızın göreceğine inanarak ölürsek sanki kendimiz görmüş gibi rahat öleceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.