TEKNOLOJİ:
banner17
OKÜ firmalara Enerji Verimliliği Danışmanlık  yetki belgesi verecek

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)
OSMANİYE Korkut Ata Üniversitesi enerji konusunda bir ilke daha imza atarak, şirketlere, enerji verimliliği hizmetlerini yürütebilmeleri için yönetmeliklerde geçen ifade ile Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Şirketi olabilmeleri için yetki belgesi verebilecek.
Bu kapsamda, Gaziantep'te faaliyet gösteren Bekmez Mühendislik Elektrik  İnşaat  Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketinin Ocak ayı içerisinde OKÜ’ye yapmış olduğu başvuru değerlendirilerek şirketin sanayi alanında Kağıt ve Tekstil alt sektöründe faaliyet göstermesi uygun bulundu. OKÜ Rektörlük makamında OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca ve Bekmez Şirket Müdürü Lütfü Bekmez tarafından yetki sözleşmesi imzalandı.
Konu hakkında bilgi veren OKÜ ENERMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ertaç Hürdoğan,  şirkete verilen bu yetkinin Türkiye’de Bakanlık dışında bir kurum tarafından verilen ilk yetki olduğunu belirtti.  Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi olarak yine bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşandıklarını ifade eden Hürdoğan, “OKÜ’nün sahip olduğu yetki çerçevesinde sertifika eğitimleri dışında bir başka önemli faaliyet olan şirket yetkilendirme sürecini başarıyla tamamlamanın sevincini yaşamaktayız. Verilen bu yetki özellikle bölge için çok önemli. Şirket şu an bölgemizde yer alan EVD yetkisi almış ilk faal şirket olma özelliğini taşımaktadır. Bu durumun, özellikle bölgemizde enerji verimliliği çalışmalarının arttırılmasına büyük katkı sağlayacağı düşüncesindeyim. "dedi.
Şirketin, alınan yetki ile sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelere, endüstriyel işletmelere, elektrik üretim tesislerine ve organize sanayi bölgelerine enerji verimliliği alanında etüt, proje ve danışmanlık hizmetleri verebileceği ifade edildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan (ETBK) 2013 yılında aldığı yetki ile Enerji Yöneticiliği ve Etüt-Proje Sertifika Eğitim faaliyetlerini uygulamalı olarak gerçekleştirebilen ve aktif olarak faaliyet gösteren Türkiye'deki tek yetkili Üniversitesi olan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, aldığı yetki çerçevesinde yürütülen faaliyetlerin tümünü Enerji Eğitim-Etüt Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENERMER) koordinasyonunda gerçekleştiriyor. Bu çerçevede şu ana kadar yaklaşık 20 eğitim düzenleyerek Türkiye’nin farklı illerinden gelen birçok mühendisin sertifika almaları başarıyla sağlayan OKÜ’nün aldığı yetki çerçevesinde gerçekleştirilebilecek faaliyetlerden bir diğeri ise şirketlere, enerji verimliliği hizmetlerini yürütebilmeleri için yönetmeliklerde geçen ifade ile Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Şirketi olabilmeleri için yetki verebilmek.  EVD yetkisi sadece Bakanlık veya OKÜ gibi yetkili kurumlar tarafından verilebilmekte olduğu kaydedildi.


Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Çukurova Balkon’dan 4 Seçenekli Teslim Kampanyası
Çukurova Balkon’dan 4 Seçenekli Teslim Kampanyası

Haberi Oku