TEKNOLOJİ:
Bizim Menkul Değerler, internet şubesinden kira sertifikası işlemlerini başlattı
 Bizim Menkul Değerler, internet şubesinden kira sertifikası işlemlerini başlattı

 

Yatırımcıların ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi ve sürdürülebilir müşteri memnuniyeti misyonu ile ürünler geliştiren Bizim Menkul Değerler, internet şubesi üzerinden 7 gün 24 saat işlem yapabilecekleri kira sertifikası işlemlerini başlattı. Bizim Menkul Değerler, tasarruf sahibinin küçük birikimlerini kira sertifikası gibi uzun vadeli bir yatırıma yönlendirebilmeleri ve ihtiyaç durumunda likidite sağlamaları açısından da cazip bir finansal çözüm sunmuş oldu.

 

Faaliyet başladığı günden bu yana yatırımcı ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ürünler geliştirerek sürdürülebilir müşteri memnuniyetini misyon edinen Bizim Menkul Değerler, internet şubesi üzerinden kira gelirine dayalı, kira sertifikası işlemlerine start verdi. Başlatılan işlemlerle ikincil piyasası kısıtlı olan kira gelirine dayalı kira sertifikalarının ikincil piyasa işlevlerinin tabana yayılmasına yardımcı olabilecek bir fiyatlama modeli geliştirilmesi amaçlayan Bizim Menkul Değerler, özellikle belli bir ölçekteki yatırımcılara yönelik oluşturulan fiyatlama modeliyle internet şubesi üzerinden kira sertifikası alım satımına olanak sağlamış oldu.

Bizim Menkul Değerler’in yenilikçi ürünü olan kira sertifikası işlemlerinde biriken günlük kira geliri esasına göre oluşturulan fiyatlar, kupon ödeme veya itfa tarihine yaklaştıkça kira sertifikasının sistemdeki getirisi oranında doğrusal olarak artıyor. Piyasa volatilitesine fiyat marjı ayarlaması ile uyum sağlayan model bu şekilde alış-satış talep değişimlerine de duyarlı oluyor. Ayrıca yatırımcıların 7 gün 24 saat kira sertifikası işlemi yapabilecekleri internet şubesinde fiyatlama modeli ve sistemle ilgili detaylı bilgilere de ulaşılabiliyor.

Yatırımcıların ihtiyacına yönelik olarak bilgi veren Bizim Menkul Değerler Genel Müdürü Reşat Karabıyık, tasarruf sahibinin küçük birikimlerini kira sertifikası gibi uzun vadeli bir yatırıma yönlendirebilmeleri ve ihtiyaç durumunda likidite sağlamaları açısından cazip bir finansal çözüm olduğunu belitti. Reşat Karabıyık sözlerine şöyle devam etti: “Bu uygulamamızı kira sertifikası ürünü ile ilgili bir adım olarak görüyoruz. Bütün sektör katılımcılarının attıkları ve atacakları adımlarla bir finans merkezi hedefiyle yürüyen Türkiye’nin hedefine emin adımlarla ulaşacağına inanıyoruz.”

 

Türkiye 2012 yılında tanıştı

Dünya’da 2000 yılında gerçekleştirilen ilk ihraç sonrasında yoğun bir kullanım alanı bulan kira sertifikaları, Türkiye’deki finans piyasaları ile Hazine’nin 2012 yılındaki ilk ihracı tanıştı. Faiz hassasiyetine yönelik bir finansal ürün olarak kira sertifikaları, hem piyasalarda fon sağlayıcılar hem de fon talep edenler için önemli bir boşluğu doldurdu.

Kira sertifikalarının Türkiye’de kısa geçmişine rağmen yatırımcılardan yoğun bir ilgi gördüğüne değinen Bizim Menkul Değerler Genel Müdürü Reşat Karabıyık, şu bilgileri aktardı: “Kira sertifikaları Hazine’nin ihraçları ile katılım bankalarının likidite fazlalıkları için ve Türk sermaye piyasalarının dünya ile kucaklaşmasını pekiştiren ve İstanbul’un finans merkezi olması projesine katkı sunan bir ürün. Türkiye’de son yıllarda öne çıkan tasarruf oranlarındaki gerileme karşısında Dubai ve Malezya tipi güçlenmenin gerçekleşebilmesi için İslami ürünlerin çeşitliliğinin ve ikincil piyasalarının derinliğinin artırılması gerekmektedir. İlk aşamada gösterilmiş olan ilginin artarak devam etmesi ve yurtdışı yatırımcılardan hak ettiği talebe ulaşabilmesi için kira sertifikası ikincil piyasasının da geliştirilmesi ve derinlik kazanması gerekmektedir.”

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Çukurova Balkon’dan 4 Seçenekli Teslim Kampanyası
Çukurova Balkon’dan 4 Seçenekli Teslim Kampanyası

Haberi Oku