SİYASET:
Soylu: Gelişmiş ülkeler, siyaseti güçlü olan ülkelerdir!
İbrahim EMÜL

AK PARTİ Genel Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Başkanı Süleyman Soylu, “Başarılı toplumlar ve güçlü ülkeler, gelişmiş ülkeler siyaseti güçlü olan ülkelerdir” dedi. Ak Partisinin Osmaniye teşkilatı tarafından düzenlenen “Siyaset Akademisi Lider Ülke Türkiye, Yerel Yönetimler Programı”na katılan Soylu, ilk ders zilini çaldı.

SİYASET DÖNEM DÖNEM BİLEREK ZORA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR

Soylu, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki (OTSO) programda yaptığı konuşmasında, Türkiye’de siyasetin dönem dönem bilerek zora düşürüldüğünü belirterek, “Çünkü siyaset kendi tanımı itibariyle halkın kendi gücünü yönetime yansıttığı devlete yansıttığı ve onu araçsallaştırarak bireyin ve toplumun, halkın devleti yönettiği en önemli unsurdur, önemli maniveladır siyaset. Eğer siyaseti devreden çıkarırsanız yani siyaseti güçsüzleştirmeye, siyaseti bir şekilde itibarsızlaştırmaya ve siyaseti önemli ölçüde zayıflatmaya çalışırsanız, hedefiniz siyaset kurumunun kendisi değildir. Hedefiniz milletin kendisidir. Hedefiniz millettir, hedefiniz o yaşadığınız toplumdur ve hedefiniz hukukun üstünlüğünden başka hiçbir güç olmayan ve demokratik koşullar içerisinde kendisini temsil etmekten başka veya temsil ettirmekten başka herhangi bir gücü olmayan insanın ta kendisidir. Başarılı toplumlar ve güçlü ülkeler gelişmiş ülkeler siyaseti güçlü olan ülkelerdir. Çünkü ne kadar demokrasi havzanızı ve milletin kendisini temsil edebilme havzanızı genişletebilirseniz o toplumun ekonomik gücü, siyasal gücü hatta tedbir olarak ortaya koyabileceği askeri gücü sivil bir akılla bina edilen güçler olurlar. Türkiye’de geçtiğimiz dönem hem rahmetli Menderes’in, Fatin Rüştü Zorlu’nun, Hasan Polatkan’ın idam edildiği darbeler, hem siyasetin bir dönem acımasızca kesildiği 1971 12 mart, hem çok açık bir şekilde bu memleketin evlatlarını birbirine sağcı ve solcu diye kırdıran ‘biz darbenin oluşmasını bekledik onun için buna seyirci kaldık’ diyen zihniyetin gerçekleştirdiği 12 Eylül 1980 darbesi, hem insanların inançlarını, kimliklerini, zihniyetlerini, insanların bütün gelecek algısını, tutuklamaya çalışan, onları sınırlandıran, onları kısıtlayan ve kendi alanlarında ve kendi kafalarında ‘biz bin yıllık gelecek oluşturacağız’ diyerek esas itibariyle bin yıllık bu topraklardaki bütün şifrelerimizi, bütün değerlerimizi değiştirmeye çalışan anlayış bilin ki milleti zayıflatmaya yönelik olduğu kadar, milletin devlete olan tek tahakküm noktası onu yönetmeye ve yönlendirmeye olan tek tahakküm noktası, siyaseti bir şekilde sakatlamaya zayıflatmaya yönelikti. Niçin 27 Nisan e-bildirisinde yapmak istediklerine ulaşamadılar. Çünkü güçlü bir siyaset ülke millet sadakati söz konusuydu aşamadılar. Demek ki bir ülkenin hem iç politikasında hem dış politikasında hem ekonomisinde siyasetin güçlülüğüdür. O ülkeye sınırları aştıran, o ülkenin insanlarını idealleriyle buluşturan ve o ülkenin kendi ülküsüne ulaşmayı kendi amaçlarına ulaşmayı ve kendi gelecek vizyonuna ulaşmayı sağlayan. Bu izahatı ne için yaptım, siyaset merkezini kuvvetlendirmek, siyaset insanlarının ve siyaset kurumunun asli görevidir.”  Dedi.

SİYASET AKADEMİLERE DİĞER SİYASİ PARTİLERE ÖRNEK OLDU

Konuşmasında her alanda eğitimin önemli olduğunu belirten Soylu, AK Partinin de bunu gözeterek siyaset akademileri kurduklarını ve siyaset konusunda eğitimler verildiğini ve diğer siyasi partilere de örnek olduklarını belirtti. Soylu, “Ak Parti, Siyaset kurumunu güçlendirmek için, siyaset merkezini güçlendirmek için, siyaseti eğitimle bir araya getirmiş. Bunu çeşitli illerde çeşitli şekillerde ortaya koymuş ama 2008 den itibaren de bunu kurumsallaştırmış. Adına siyaset akademisi demiş, bir taraftan kendisi bunun sürdürülebilirliğini ortaya koymuş ama diğer siyasi partilere de çok anlamlı bir şekilde örmek olmuştur. Bugün diğer siyasi partiler kimisi örnek alarak kimisi takip ederek kimisi de taklit ederek Ak partinin bugün ortaya koymuş olduğu bugünkü siyaset akademisi kurumunu devam ettirmektedir. Bundan biz memnun olmalıyız. Çünkü siyasette sadece iktidar partisinin gelişmesi değil esas itibariyle bugün milliyetçilik üzerinden değerler üzerinden ve bugün sadece negatif muhalefet üzerinden siyaset yapmanın belki öğrenmekle, belki eğitimle vazgeçilebilir bir tarafını görürler ve Türkiye’de hepimiz arzu ettiğimiz ve Türkiye’nin geleceğini yarına taşıyabilecek onu daha fazla demokratikleştirecek ve özgürleştirebilecek ve onun kuvvetini ve gücünü memleketimizin her noktasına yayabilecek bir anlayışa getirirler. Siyasette örnek olma, ön açıcı olma ve siyaset merkezini kuvvetlendirmek ve güçlendirmenin en temel işlevini Ak Parti gerçekleştirmektedir.” Dedi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Kara, 3. dönem için MHP'den yeniden...
Başkan Kara, 3. dönem için MHP'den yeniden aday

Haberi Oku