SİYASET:
banner17
CHP'den Herkes İçin Adalet Eylemi

CHP Osmaniye İl Teşkilatı tarafından, tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu için protesto ve oturma eylemi düzenlendi.

Parti binasından yürüyüşe geçen CHP’li grup, ellerinde ‘Adalet’ yazan pankartlarla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdüler. Burada açıklama yapan CHP İl Başkanı Nedim Ünlü, “15 Haziran 2017 günü Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir yer alacaktır. Bu tarihte genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, sadece “ADALET” yazan pankartı ile birlikte Ankara’dan İstanbul’a olan yürüyüşünü başlatmıştır. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu yürüyüşünü, Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı olarak değil, ‘Adalet’ özlemini ve ihtiyacını derinden yaşayan, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak başlatmış, on binlerle birlikte ve milyonların gönülden desteği ile İstanbul’a doğru yürümeye başlamıştır. Bu yürüyüşün tek bir amacı vardır: HERKES İÇİN ADALET! Yargının siyasallaşmasının ne kadar tehlikeli olabileceğini, çok büyük acılar içerisinde yakın tarihte deneyimledik. Ancak bu acılardan ders çıkarılmadığı, aksine yargıdaki siyasallaşmanın daha da derinleştirildiği, gün gibi ortadadır. Siyasallaşmış yargının mağdurları ise gün geçtikçe artmaktadır. Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sayın Enis Berberoğlu tutuklanmış ve bu tutuklama ile birlikte tutuklu milletvekili sayısı 12 olmuştur. Bu tutuklamaların tamamı Anayasa’ya aykırıdır. Hakkında henüz kesinleşmiş bir hüküm bulunmayan ve masumiyet karinesi uyarınca masumiyetleri anayasal güvence altında bulunan milletvekillerinin, bu şekilde tutuklanması; yine anayasal güvence altına alınan seçilme hakkının ve halkın iradesinin meclise yansımasının açık bir engelidir” dedi.

Ülkemizde siyasallaşmış yargının tek mağdurlarının milletvekilleri olmadığını ifade eden Ünlü, şöyle konuştu: “Tutuklu gazeteciler, ihraç edilen akademisyenler ve on binlerce vatandaşımız, siyasallaşmış yargının mağdurları arasındadır. Artık bu mağduriyetler tahammül sınırını aşmıştır ve bıçak kemiktedir.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet’ pankartıyla yaptığı bu yürüyüş ise milyonların çığlığını sakince dile getiren barışçıl bir eylemdir. Bu eylem ülkemizde adalete hasret kalındığının ilanıdır. Sadece bir kişi için değil herkes için adaletin gerekliği olduğunun haykırılışıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetenlerin, acilen anayasal sınırlar içerisine dönmesi ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olmanın gereği olarak, yargının siyasallaşmasını değil yargının bağımsızlığını; üstünlerin hukukunu değil hukukun üstünlüğünü sağlaması gerekmektedir.”

Konuşmasında Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) de eleştiren Nedim Ünlü, “Ayrıca şu an elindeki KHK sopasıyla tüm yargıçların üzerinde bir gölge olanların da, ana muhalefet partisine muhalefet etme ihtiyacı duyan muhalefet partisi liderlerinin de elbet adalete ihtiyacı olacaktır. İşte o zaman da ‘Herkes İçin Adalet’ söyleminin öylesine bir slogan olmadığını; Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olması için mücadele eden bizler, yine mücadelemizden vazgeçmeyerek göstereceğiz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da belirttiği gibi; Gün gelecek bugün adaletsizliği yaratanlar için de adalet geçerli bir kavram olacak. Onlara da adalet lazım olacak. Biz onlar adaletsiz yargılandıkları zaman yine yollarda olacağız. Adalet bu ülkede yaşayan 80 milyon vatandaşın hak ettiği bir olgudur. Dolayısıyla kararlılıkla, azimle yolumuza devam edeceğiz. Güneş Ufuktan Şimdi Doğar, Yürüyelim Arkadaşlar” diye konuştu. Konuşmanın ardından eyleme katılanlar, Cumhuriyet Meydanı’nda oturma eylemi yaptılar.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

TBMM Başkanı Kahraman: Büyük devletin dertleri...
TBMM Başkanı Kahraman: Büyük devletin dertleri de büyüktür

Haberi Oku