SÂİM-NÂME Bir Adın Hikâyesi, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu hocamın hazırlamış olduğu 57. kitabının adıdır. Adından da anlaşılacağı üzere bir ad bilim kitabıdır. Saim ve Saime adlarının hikâyesidir. Bu eser Kömen Yayınları arasından Mart 2014'te Konya'da yayımlanmıştır. Prof. Sakoğlu'nun Ön Söz'ü ile başlayan kitap, Yirmi Bölüm, Kaynaklar, Ekler ve Fotoğraflar'dan oluşuyor.
Prof. Dr. Saim Sakaoğlu kitabın ithaf kısmında "Bu çalışmamı; Saim ve Saime adlarını taşıyan adaşlarıma, bu adı oğullarına, kızlarına, torunlarına veya yakınlarına veren/koyan/takan güzel insanlara armağan ediyorum." diyerek büyük bir kadirşinaslık örneği sergilemiştir.
Ön Söz'de yer alan Prof. Sakaoğlu'nun şu açıklaması kitabın nasıl ortaya çıktığını açıklar mahiyettedir:
"Belirli bir yaşa geldikten sonra ve belirli bir kültür seviyesine ulaştıktan sonra iki konu beni fazlasıyla ilgilendirmeye başlamıştı:
A. Adımın anlamı nedir?
B. Büyüklerim bu adı niçin seçmişlerdir?"(Sakaoğlu 2014:7)
Prof. Dr. Sakaoğlu hoca Ön Söz'ün sonlarına doğru genç araştırıcılara şu önemli çağrıyı yapmayı da ihmal etmiyor:
"…Biliyorum, bir ad üzerine böyle bir çalışma yapılmamıştır. Biz, belki de bir yol açıyoruz. Kim bilir öbür adlarımızın nasıl bir macera çizgisi vardır da henüz ele alınmadıkları için bilemiyoruz. Genç araştırıcılar, adınıza sahip çıkınız." (Sakaoğlu 2014: 9)
Birinci Bölüm, Adın Anlamı başlığını taşıyor. Burada Saim adının dilimize Arapça'dan girdiğini, Saim adının "Oruçlu, oruç tutan" anlamına geldiğini öğreniyoruz. Prof. Sakaoğlu burada Saim adının a ünlüsünün uzun söylenip, düzeltme işareti (^) konulmadan yazılması gerektiği konusuna dokunduktan sonra Saim ve Saime adıyla ses benzerliği olan adlardan bahseder.  Kendisine bu adın konuluş hikâyesini ise Prof. Dr. Sakaoğlu hoca şöyle anlatır.
"Dedem, babam ve amcam geniş bir bahçeli evde oturmaktadır. Ağabeyim Hasan ve ablam Hayriye'den sonra amcamın iki kızı olmuş: Fatma ve Saadet. Yengem üçüncü defa hamile kalınca, bir oğlan çocuğu dünyaya gelirse adını SAİM koymak istemişler. Ancak üçüncü çocuk da kız olur ve adını SAİME koyarlar. İki yıl sonra ben dünyaya gelince adım Saim oluverir.
Ötesini bilmiyorum. Acaba merhume yengem Makbule ve merhum amcam Nuri Çeliker, üçüncü çocuklarına niçin SAİM adını düşünmüşlerdi? Asıl soru budur." (Sakaoğlu 2014: 16)
SÂİM-NÂME'nin diğer bölümlerinin ise isimlerini vererek yazıyı sonlandırmak istiyorum.
İkinci Bölüm Adla İlgili İstatistik Bilgileri, Üçüncü Bölüm Ad İlk Defa Kimlere Konuldu?, Dördüncü Bölüm Genç Şehit Kaymakam Saim Bey/Saimbeyli, Beşinci Bölüm TBMM'nin Saim'leri, Altıncı Bölüm Bilim İnsanları, Yedinci Bölüm Sanatkârlar, Sekizinci Bölüm Edebiyatçılar, Dokuzuncu Bölüm Sosyal Bilimciler, Onuncu Bölüm Bürokratlar, On Birinci Bölüm İş Adamları-İş Yerleri, On İkinci Bölüm Spor Dünyası, On Üçüncü Bölüm Öbür Saim'ler ve Saime'ler, On Dördüncü Bölüm Saime'ler, On Beşinci Bölüm Saim ve Saime'ye Dair, On Altıncı Bölüm Haberlerde Saim, On Yedinci Bölüm İlanlarda Saim ve Saime, On Sekizinci Bölüm Mekân Adlarında Saim ve Saime, On Dokuzuncu Bölüm Yurt Dışında Saim Adı ve Kavramı, Yirminci Bölüm Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Kaynaklar, Ekler ve Fotoğraflar.
SÂİM-NÂME için ne söylesek azdır. En iyisi mi biz şimdilik bu kadarla yetinelim. Böylece ad zengini dilimiz üzerine hazırlanmış bu eser üzerine merakınız artacak, kendi adınız üzerine de düşünmeye başlayacaksınız.
Prof. Dr. Saim Sakaoğlu hocamı hazırlamış olduğu bu eserden dolayı kutluyor, nicelerini kendisinden beklediğimizi belirtmek istiyorum.
(*)Prof. Dr. Saim Sakaoğlu (2014), Sâim-Nâme Bir Adın Hikâyesi, Konya, Kömen Yayınları, 240 s.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.