SAĞLIK:
'Verem hastası sayısı her yıl azalıyor'
                 İbrahim EMÜL

OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, Türkiye'de yeni tespit edilen verem hastası sayısının her yıl ortalama % 6-7 oranında azalmakta olduğunu söyledi.

                Verem hastalığı ile savaşın tarih boyunca devam ettiğini belirten Dr. Boz, "Ancak ilk kez 1882 yılında Robert Koch mikroskopla tüberküloz basilini göstermeyi başarmıştır ve tüberkülozun bulaşıcı, korunabilir, iyileşebilir bir hastalık olduğu tezini yayınlamıştır. Daha sonra verem hastalığının oluşmasında basilin alınmasıyla birlikte bağışıklık sisteminin ve sosyo-ekonomik olayların da barınma şekli, yoksulluk, yetersiz beslenme, göç ve benzerleri etkili olduğu anlaşılmıştır." dedi.

20. yy ikinci yarısında neredeyse bütün hastalarda kür sağlayan antimikrobial ilaçların bulunduğunu belirten Boz, "Bu sayede veremin tarihe karışacağını düşünenler maalesef yanılmışlardır. Bu değerli buluşa rağmen tarihi basilden kurtulmak için ilaçların uzun süre kullanılması gerekliliği verem hastalığını günümüze kadar taşımıştır. Uzun tedaviyi tam alamayan hastalar sayesinde ilaca dirençli tüberküloz vakaları görülmeye başlanmıştır. Bağışıklık sistemini bozan AİDS hastalığının ortaya çıkışı ve hızla artması tüberküloz hasta sayısını da arttırmış ve tedavisini de güçleştirmiştir. Tüm dünya nüfusunun üçte biri tüberküloz basili ile enfektedir. " şeklinde konutu.

                Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 'Küresel Tüberküloz 2013 Raporu'na göre dünya genelinde tüberküloz insidans, prevalans ve mortalite hızları düşmekte olduğunu kaydeden Dr. Boz, "Buna rağmen küresel TB yükü halen çok yüksektir. 2012 yılında 8,6 milyon yeni  vaka ve 1,3 milyon TB'den ölüm olduğu hesaplanmıştır.Ölümlerin 320 bin'i HIV pozitif tüberküloz hastalarıdır. Dünya genelinde insidans, prevelans ve mortalitenin en yüksek olduğu bölgeler, Afrika ve Güney Doğu Asya Bölgeleridir. Türkiye 53 Ülkeden oluşan DSÖ Avrupa Bölgesinde yer almaktadır. Avrupa Bölgesinde insidans hızı ortalaması yüz binde 40'tır.Dünyadaki TB vakalarının yaklaşık %40'ı  Hindistan ve Çin'de bulunmaktadır. Türkiye'de  yeni tespit  edilen verem hastası sayısı her yıl ortalama % 6-7 oranında azalmaktadır.”

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Filyasyon çalışmaları gece yarısına kadar...
Filyasyon çalışmaları gece yarısına kadar devam ediyor

Haberi Oku