SAĞLIK:
Ruhsal hastalar, etiketlenme korkusu ile hastalığını saklıyor
  İbrahim EMÜL
OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, Ruhsal hastalığı olan kişilerin, etiketlenme korkusu ile ruhsal hastalıklarını saklamakta ve tedavi kurumlarına başvurmaktan kaçındıklarını söyledi. 
Korkulması gerekenin Ruhsal Hastalıklar olmadığını belirten Dr. Boz, asıl ön yargı ve yanlış bilgilendirmeden korkulması gerektiğini kaydetti.
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeni ile bir açıklama yapan Boz, bu günün Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu'nun bir projesi olarak ortaya çıktığını belirterek, "Halkın ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda aydınlatılmasına hizmet etmek üzere oluşturulan bu özel günde ruh sağlığının insan yaşamındaki öneminin vurgulanması amaçlanmaktadır." Dedi. 
Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre, dünyada yetenek kaybına yol açan on hastalıktan beşinin ruhsal hastalıklardan oluştuğunu vurgulayan Dr. Boz şöyle dedi: “Ruh sağlığı sorunlarının doğurduğu temel problem olan yetenek kaybı; kişinin kendinden beklenen iş, okul, ev, toplumsal roller ve kendine bakabilme işlevlerini giderek yitirip üretici niteliğini ve sosyalliğini kaybetmesine, görevlerini aksatmasına sebebiyet vermektedir. Bu hastalıklar sırasıyla Depresyon, Alkol kullanımı, Bipolar bozukluk, Şizofreni ve Obsesif Kompulsif Bozukluktur. Bu hastalıklar yeterince tedavi edilemediği zaman daha çok işlev, işgücü kaybı ve ailesel sorunlara yol açmakta; tedavi sürecinin gecikmesi hastalığın yaygınlaşmasına ve tedavi maliyetlerinin artmasına sebebiyet vermektedir. Ruhsal hastalığı olan kişilerin, toplum tarafından kendisine ve topluma zarar verebilecek, tehlikeli, korkutucu kişiler olarak algılanıp düşmanca ve ayrımcı tutumlara maruz kalabildiği zaman zaman görülmektedir. Bu nedenle birçok insan, etiketlenme korkusu ile ruhsal hastalıklarını saklamakta ve tedavi kurumlarına başvurmaktan kaçınmaktadır. Halbuki kamuoyunca ; Ruh Sağlığı sorunlarının herhangi bir sağlık sorunundan farkı olmadığının ve tedavisinin kolaylıkla sağlanabildiğinin bilinmesi büyük önem arz etmektedir.”
Dr. Alper Latif Boz, Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Ruh Sağlığı Programları Biriminin, İlde ruh sağlığı hastalıklarından muzdarip olan kişilerin ve yakınlarının tedavi amaçlı başvurularını, değerlendirilerek uygun görülen vakaların sevk, muayene, tedavi ve kontrollerini sağladığını belirtti.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

17 Nisan "Sağlıkta şiddete karşı mücadele...
17 Nisan "Sağlıkta şiddete karşı mücadele günü" olarak ilan edilmeli

Haberi Oku