SAĞLIK:
Osmaniye'de Türk Sağlık-Sen'lilerden protesto

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

TÜRK Sağlık-Sen Osmaniye Şubesi tarafından 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla basın açıklaması yapıldı. Osmaniye Devlet Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Türk Sağlık-Sen Osmaniye Şube Başkanı Fatih Üstüner, ülkedeki durumun ve sağlık çalışanlarının mevcut şartlarından dolayı Tıp Bayramı'nı buruk kutladıklarını söyledi.
14 MART'I BİR BAYRAM GİBİ KARŞILAMAK VE KUTLAMAK İSTERDİK
Şube Başkan Yardımcısı Yunus Demirkıran ise basın açıklamasında şunları söyledi: "Sağlık çalışanları için böylesine bir tarihi değeri olan bugünü, 14 Mart’ı biz de bu sene bir bayram gibi karşılamak ve kutlamak isterdik. Ama iktidar ve bürokrasinin yandaş sendikayı da yanlarına alarak, kurdukları şer üçgeni, sağlık çalışanlarında bayram kutlayacak hal bırakmadı. İşine geldi mi bir gecede kanun çıkartan, TBMM’yi torba yasa üretim merkezine çeviren iktidar, mevzu sağlık çalışanları olunca bugüne kadar kılını bile kıpırdatmadı. Çalışanların istediği düzenlemeleri yapmadı. 2013’ün ocak ayında yeni bir bakan göreve başladı. Ama o da eskisini aratmadı. Çalışanın hakkını, hukukunu gündeme getirmedi. Çalışanın sorunlarına kulak tıkadı. Siyasetin gölgesinde, makam koltuklarına sırtlarını dayayarak sendikacılık yapanlar ise Bakanla Pinpon oynamayı, bakan yardımcısının peşinde kukla gibi gezmeyi marifet saydı. Çalışanlara hizmet etme yerine fotoğraflarla gözdağı vermeyi iş sandı. İktidar ve bürokrasinin çalışanlara yaptığı türlü baskılarla, bunlara giydirdiği yetki gömleği de çalışana zulüm aracı yapıldı. İşte böyle bir düzenin kurulduğu ortamda Doktorundan Hemşiresine, Ebesinden ATT’sine, Sağlık Memurundan Hizmetlisine kadar herkes yandı. Hak kaybı yaşadı"
MODERN KÖLEMİZ OLUN DENİLDİ
Sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu zorluklardan da bahseden Demirkıran, "Performans ödemeleri son yıllarda adeta bir yalana döndü. Sağlık çalışanları 5-6 yıl önce aldıkları ücretleri mumla arar hale geldi. Bugün Üniversite hastanelerinde hekimlerin haricindeki sağlık çalışanlarına 3,5 TL gibi performans ücretlerinin verildiği utanılacak bir hal ortaya çıktı. Döner sermayede adaletsizlik, nöbet ücretinde eşitsizlik, geçici görevlendirmelerde adam seçmecilik gibi ne kadar hukuka ters, etiğe aykırı iş varsa hepsi mubah sayıldı. Kul hakkı, anayasal ilke, kanun önünde eşitlik yalan oldu. İş yükü sürekli arttırıldı. Kâr etmemiz lazım, çok çalışın. Modern kölemiz olun denildi. Aile hekimine hastanede nöbet geldi. Aile hekimlerine 200’e yakın görev verilirken ücretleri çeşitli bahanelerle sürekli düşürüldü. Asistanlar 36 saat nöbet gibi insanlık dışı uygulamalara maruz kaldı. Bir kanunla özelde çalışanlar devlet memuru yapılırken, her ne hikmetse devlet kurumlarında hizmet veren kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına, vekil ebe hemşirelere ve 4/C'lilere bu hak tanınmadı. Yüzbinlerce sağlık çalışanı atama beklerken onlara yine kayıtsız kalındı. Sağlıkta işgücünü ithal sağlık çalışanı ile karşılamaya çalışan bir zihniyet ortaya çıktı. Hizmetliler sınavla yeterliliklerini ispatladıkları halde memur yapılmadı. Yıpranma payı, lisans tamamlama gibi sağlık çalışanlarının beklentileri yok sayıldı. Çalışma hayatını zehir ettiniz bari emekliliği sefil etmeyin, döner sermayeleri emekliliğe yansıtın talebini ilettik, hep bahaneler üretildi. Hiçbir şey yapmıyorsunuz hiç olmazsa çalışanların can güvenliliğinden endişe etmeden hizmet sunmasını sağlayın dedik. Ancak göstermelik düzenlemeler yapıldı. Doktorlar katledildi. Hamile sağlık çalışanları tartaklandı. Hastaneler basıldı. Her ay bin sağlık çalışanı şiddete uğradı” şeklinde konuştu.
14 MART ÇALIŞANA ZEHİR OLUR
Tüm bu şartlar altında bayram kutlaması yapmanın anlamının olmayacağına değinen Demirkıran, "Sorunlar görmezden gelinmeye, taleplere sırt çevrilmeye devam edilirse daha çok 14 Mart çalışana zehir olur. Sağlık çalışanlarının günden güne eriyen; mali, sosyal ve özlük haklarını dile getirdiğimiz bir tarih olarak kalır. Bayram gelmiş neyimize diye sağlık çalışanları çile çekmeye devam eder. Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözüldüğü, adil ve huzurlu bir çalışma ortamının tesis edildiği günleri görmek istiyor ve önümüzdeki dönemlerde çok zor gözükse de bizde bir gün inşallah 14 Mart'ı bir bayram gibi kutlarız diyoruz. Çağrımıza ve isyanımıza kulak verilmediği, sorunlara çözüm bulunmadığı takdirde, hizmet üretmekten kaynaklı demokratik hakkımızı kullanıp, ileriki tarihlerde iş bırakma eylemleri yapacağımızı da ilan ediyoruz” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sağlık personeline, emzirme danışmanlığı...
Sağlık personeline, emzirme danışmanlığı eğitimi

Haberi Oku