SAĞLIK:
OPA destek aşılama çalışmaları

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE'de, aşılanması sağlanamayan çocukların tespit edilerek aşılanmalarına başlandı. Toplum Sağlığı-Aile Hekimleri tarafından altı günlük aşı programı 1 günlük tarama şeklinde yapılarak 13 Nisan 2014 tarihlerine kadar sürecek.
Osmaniye İl Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Cahit Küçük, Polio Eradikasyon Programı'nda amacın vahşi polio virüsünün yok edilmesi olduğunu belirterek, 1988 yılında başlatılan programın temel stratejilerinden birinin de destek aşılama çalışmaları olduğunu söyledi.
Türkiye'nin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi ile birlikte 21 Haziran 2002 tarihinde "Poliodan Arındırılmış Bölge" olarak sertifikalandırıldığını kaydeden Dr. Küçük, ancak, halen bazı ülkelerde virüs dolaşımı devam etmekte olduğunu ifade etti.
Dr. Küçük şöyle devam etti: "21 Mart 2014 tarihinde yapılan Polio Sertifikasyon Komitesi toplantısında alınan kararlar uyarınca; kampların bulunduğu illerde kamp ve kamp dışında yaşayan 0-59 ay arası yaş gurubundaki tüm Suriyeli ve yabancı uyruklu çocuklar tespit edilerek tamamının aşılanmaları, daha önce destek aşılama çalışması yapılan ilimizde kampanya dahilinde aşılanması sağlanamayan T.C. vatandaşı çocukların tespit edilerek aşılanmalarının sağlanmasının uygun olduğu Bakanlık Makamının 25 Mart 2014 tarihli ve 23284 sayılı oluruna istinaden karar altına alınmıştır. Toplum Sağlığı-Aile Hekimleri tarafından altı günlük aşı programı 1 günlük tarama şeklinde program yapılarak 07-13 Nisan 2014 tarihleri arasında yapılacaktır."
Aşı yaptıracak vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi veren Dr. Cahit Küçük, "Evlerine gelen aşı ekipleri Halk Sağlığı Müdürlüğüne ait yaka kartı taşıyacaklardır. Aşılar sadece 0-59 aylık çocuklara ağızdan iki damla verilmek suretiyle yapılacaktır.  Çocuklarımızın normal rutin aşıları aile hekimliğince yapılmaya devam edilecektir. Çeşitli sebeplerle ekiplerce aşısı yapılamayan çocuklar için Aile Sağlığı Merkezinde oluşturulan istasyonlarda da aşıları yapılacaktır." dedi.
Dr. Küçük, aşı yapılmaması gereken durumlarla ilgili olarak, "HIV enfeksiyonu veya evde HIV ile enfekte kişi olması,  Yayılmış kanser hastalığı varlığı, lenfoma, lösemi, konjenital immün yetmezlik doğuştan var olan bağışıklığın zayıf olması ya da HIV enfeksiyonu nedeniyle bağışıklık sisteminin bozulduğu durumlar. Kemoterapi, radyoterapi veya başka bir nedenle kullanılan,  ilaç veya tedavi  Kortikosteroidler, alkilleyici ajanlar, antimetabolitler veya radyasyon nedeniyle bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar. Ev temaslılarında bilinen immün yetmezlik, bağışıklık sisteminin baskılandığı durumu olan çocuklar aşılanmayacaktır."

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Müdür Arık: Acil çağrıların yüzde 77,32’si...
Müdür Arık: Acil çağrıların yüzde 77,32’si asılsız

Haberi Oku