SAĞLIK:
Mesul Müdür eğitimleri Ankara'da yapılacak!
  İbrahim EMÜL
OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, 'Biyosidal Ürünlerin Kullanımı Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik' kapsamında planlanan Mesul Müdür Eğitiminin, 07 - 11 Ekim 2013 tarihleri arasında Ankara'da yapılmasının planlandığını söyledi. 
Dr. Boz, Halk sağlığı alanında kullanılan pestisit ve benzeri maddelerin doğru ve güvenli kullanımları konusunda verilecek hizmetlerin daha etkin ve verimli şekilde sunulabilmesi amacıyla 27 Ocak 2005 tarihli ve 25709 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğin halk sağlığını ve huzurunu bozan zararlılara karşı insektisit, rodentisit, mollusisit, gibi maddeler kullanarak mücadele etmek isteyen gerçek ve tüzel kişilere ait işyerlerinin çalışma usul ve esasları ile resmi kurum ve kuruluşların ilaçlama usul ve esaslarını belirlemek suretiyle halk sağlığının korunması amacıyla hazırlandığını ifade etti. 
Aynı yönetmeliğin 8'inci maddesi gereğince işyeri faaliyette olduğu sürece bir mesûl müdür bulunmasının zorunlu oldğunu belirten Boz, "Mesûl müdür sadece bir işyerinde mesûl müdürlük görevini üstlenebilir. Mesûl müdürlük için Hekim, Veteriner Hekim, Biyolog, Eczacı, Kimyager, Kimya, Ziraat, Çevre, Gıda ve Su Ürünleri Mühendisleri, sağlık alanında en az önlisans mezunu veya entomoloji, toksikoloji alanında yüksek lisans veyahut doktora diplomasına sahip olunması zorunludur. İşyeri sahibi belirtilen mesleklerden birine ait diplomayı haiz ise kendisi de mesûl müdürlük yapabilir. Bu diplomaya sahip kişiler Bakanlık tarafından belirlenecek eğitim programına katılarak sertifika almak zorundadır. Eğitimle ilgili usûl ve esaslar Bakanlık tarafından genelge ile belirlenir." Dedi. 
Dr. Alper Latif Boz, ilgili vatandaşların konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesine 20 Eylül 2013 tarihine kadar başvurmalarının gerektiğini ve toplantı yeri ile kayıt bilgilerini www.thsk.gov.tr internet adresinden takip edilebileceğini belirtti.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Dr. Öznavruz: 425 milyondan fazla insan diyabetle...
Dr. Öznavruz: 425 milyondan fazla insan diyabetle yaşıyor

Haberi Oku