SAĞLIK:
banner17
Kadın-erkek fırsat eşitliği eğitimleri tamamlandı

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Geçici Birimi tarafından düzenlenen 'kadın erkek fırsat eşitliği farkındalık programı' eğitimleri tamamlandı. Uzman Dilşad Sağlam tarafından 6 oturum şeklinde verilen eğitimler, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Osmaniye-Kadirli-Düziçi Devlet Hastaneleri, Osmaniye-Kadirli Ağız Diş Sağlığı Merkezleri ve Bahçe Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi çalışanlarına yönelik yapıldı. Eğitimlerde konuşan Sağlam, kadınların iş hayatına eşit fırsatlarla katılmasının sürdürülebilir kalkınma için hayati önem taşımakta olduğunu belirterek, ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınların çalışma hayatına daha etkin ve aktif katılımının önemli toplumsal faydaları da beraberinde getirdiğini söyledi.
Küreselleşen dünyada Türkiye’nin güçlü bir aktör olarak yer alması için hayatın her alanında  olduğu gibi iş yaşamında da kadın erkek eşitliğinin kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu aktaran Sağlam, "Toplumsal statüyü belirleyen temel faktörler: Eğitim düzeyi, Sağlık Durumu ve Gelir getiren bir işte çalışmadır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 10.Maddesi herkes dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir." dedi.
Eğitimlerde, ülkede kadının parlementodaki temsil oranı, Kamu Kurum ve kuruluşlarındaki özellikle yönetici pozisyonlarındaki  mevcut durumu ayrıca özel işletmelerdeki işçi ve yönetici pozisyonundaki çalışanların durumu, sorunları ve yönetici pozisyonundaki erkek-kadın oranı karşılaştırmalarına değinildi. Ayrıca, kurulan bu birimle sağlık tesisleri çalışanları için önemli bir konu olarak tespit edilen çalışma hayatında fırsat eşitliği kavramı hakkında bilinç düzeyini arttırmanın tüm sağlık çalışanları tarafından kavranmasının sağlanması ile hem iş hem sosyal hayatta kadınlara her konuda eşit davranılması tanımının benimsenmesi amaçlandığı kaydedildi.

İE ( ) 04.12.2017 (FOTOĞRAFLI)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Dr. Öznavruz: Türkiye'de 25 bin 559 kişi...
Dr. Öznavruz: Türkiye'de 25 bin 559 kişi organ nakli bekliyor

Haberi Oku