SAĞLIK:
İleri yaşa ulaşan insanların oranı giderek artmakta

                İbrahim EMÜL

                OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr.Alper Latif Boz, iyileşen sağlık hizmetleri ve yaşam standartlarının sonucunda dünyada ileri yaşa ulaşan insanların oranının giderek artmakta olduğunu söyledi.
1992 yılından bu yana Türkiye'de her yıl 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak kutlanmakta olduğunu belirten Dr. Boz, bu aktivitenin öncelikli hedefinin, ruh sağlığının korunması konusunda kamu bilinci oluşturmak olduğunu ifade etti.

                BUNAMA HASTALIĞI ARTAN BİR PROBLEM       

                Bu süreçte ruhsal bozukluklara karşı koruyucu çalışmaların ve tedavi hizmetlerinin tanıtılmasının ön plana çıkarmanın amaçlandığını kaydeden Boz, "Her yıl farklı bir konunun ele alındığı bu günde, bu yıl “Ruh Sağlığı ve Yaşlılar” başlığı işlenmektedir. İyileşen sağlık hizmetleri ve yaşam standartlarının sonucunda dünyada ileri yaşa ulaşan insanların oranı giderek artmaktadır. Tarihin hiçbir devrinde dünya popülasyonu bu kadar çok yaşlı bireye sahip olmamıştır.Çok yaşlı popülasyonda demans/bunama hastalığı da artan bir problemdir." Dedi.

                YAŞLI İNSANLAR SIKLIKLA BİRDEN ÇOK SAĞLIK PROBLEMİ YAŞAR

                2013 yılında Dünya Ruh Sağlığı Günü'nün amacının; toplumda ruhsal problem yaşayan yaşlı insanlara bakmak, destek vermek ve onlar için hizmetler geliştirmek olduğunu ifade eden Dr. Boz, "Yaşlı insanlar sıklıkla birden çok sağlık problemi yaşarlar. Bir çoğu sınırlı hareket kabiliyetleri, fiziksel ve ruhsal problemlerinden ötürü bağımsız yaşama yeteneklerini kaybederler.Yaşlıların sahip olduğu uzun dönem hastalıkları arasında ruhsal hastalıklar konusunda risk faktörü olan kalp hastalıkları, kanser, diyabet gibi durumlar vardır ve bu popülasyonda depresyon ve anksiyete bozukluğu yaygın olarak görülmektedir. Yaşlılarda ruhsal bozukluklar yaşlıların kendileri tarafından sıklıkla göz ardı edilmekte ve yaşlılar bu konuda yardım arayışında olmamaktadır." diye konuştu.

                YAŞLILARIN RUH HALİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERE KARŞI DİKKATLİ OLUN

                Yaşlı bir insanın davranışlarındaki ya da ruh halindeki önemli değişikliklere karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Dr. Boz şöyle dedi:

                "Tüm yaşamı boyunca iyi bir akıl sağlığına sahip olmuş olmak, yaşlanınca ağır bir depresyon, Alzheimer hastalığı, anksiyete bozuklukları ya da diğer zihinsel rahatsızlıklara karşı bağışıklığı garantilemez. Yaşlı bir insanın davranışlarındaki ya da ruh halindeki önemli değişikliklere karşı dikkatli olun. Bu değişiklikler, yardım edilebilecek rahatsızlıkların semptomları olabilir. Yaşlılar, onları üretici ve mutlu bir hayata geri döndürebilecek tıbbi ve psikiyatrik muayenelerden ve tedavilerden korkmamalılardır. Korkmayın, çare vardır, umut vardır.”

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Zorkun ve Türkmenpınarı Yaylarında Sağlık...
Zorkun ve Türkmenpınarı Yaylarında Sağlık Hizmeti

Haberi Oku