SAĞLIK:
Hekimler Tükenmişlik sendromu yasamakta

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE Devlet Hastanesi’nde hem saldırıya uğrayan hem de tayini çıkarılan Dr. Hasan Gani’ye destek için eylem yapıldı. Osmaniye Tabip Odası Kurucu başkanı ve Genel Sekreter Dr. Bengü Başlamışlı İmadoğlu, sözlü ve fiziksel şiddeti kınadıklarını belirterek, “Hekimlerimizin her geçen gün çalışma motivasyonu azalmakta; maddi, manevi ve fiziksel olarak yıpranmaktadır.” Dedi.
Devlet Hastanesi Helikopter pistinde yapılan basın açıklamasına hastalar, hasta yakınları ve doktorlarda katıldı. Bası vatandaşlar, ‘Doktora uzanan eller kırılsın’, ‘Hizmetin ödülü sürgün mü?’ ve ‘Osmaniye doktorunu geri istiyor’ gibi yazıların bulunduğu dövizlerle katıldı.
Osmaniye Devlet Hastanesi’nin 2002’den beri 445 yatak 58 poliklinikle A2 sınıfı genel hastane olarak yaklaşık 500 Bin nüfusa hizmet vermekte olduğunu belirten Bengü Başlamışlı İmadoğlu, “Özel hastanelerimizde günlük poliklinik sayısı ortalama 60 ile sınırlanırken, kamu hastanelerimizde poliklinik sayı sınırlaması yoktur! Günlük ortalama 100’ün üzerinde poliklinik yaparak meslektaşlarımız ağır koşullarda çalışmaktadır. Hekim her geçen gün mobbinge varan ve giderek artan sınırsız taleplerle karşılaşmakta ve bu ağır koşullar tahammülsüzlüğün artmasına sebep olmaktadır.” Dedi.
Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) şikâyetlerinin hekimlerin ve sağlık çalışanlarının haksız biçimde ve insafsızca suçlanmasına yol açtığını belirten İmadoğlu, “Şikâyetler genellikle filtreden geçirilmeden sarı zarfla hekime geliyor. Soruşturma-ifade alma tarzıyla sürüyor, tamamen sağlık çalışanlarına suçluymuş gibi peşin hükümlerle yaklaşılması düşündürücüdür. Ayrıca; sağlık hukuku, kişi hakları, iletişim konularında eğitim alınmamış olması hekime mobbing-şiddete yol açmaktadır. Fedakarca büyük bir özveriyle çalışan meslektaşlarımız hak etmedikleri bu tutum karşısında öfkeleniyor, inciniyor, kendilerini sürekli bir tehdit ve baskı altında hissediyorlar. Hekimlerimizin her geçen gün çalışma motivasyonu azalmakta; maddi, manevi ve fiziksel olarak yıpranmaktadır. Son zamanlarda meslektaşlarımızın yakınmalarının arttığı hepimizin malumudur. Hastanelerimizde çalışan hekimlerin ‘’sabit bir çalışma yerlerinin olmaması’ ’Suriyeli misafir kampları, kadın-doğum ve çocuk, Düziçi, Bahçe, Kadirli Hastaneleri gibi sürekli görevlendirmelerle aile hayatları, hasta takip ve kontrolleri zorlaşmakta, hastalar hekime kontrollerini zamanında yaptıramamaktadır. Bu durum hekimlerde “Tükenmişlik Sendromu” na yol açmaktadır. Bu olumsuz şartlar hekimlerimizin hasta onuruna, hekim onuruna yaraşır şekilde hizmet vermelerini imkânsız kılmaktadır. Hekim hasta ile hekim hekim ile karşı karşıya gelmektedir. Kim tarafından yapılırsa yapılsın sözlü ve fiziksel şiddeti kınıyoruz.” Dedi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Müdür Arık: Acil çağrıların yüzde 77,32’si...
Müdür Arık: Acil çağrıların yüzde 77,32’si asılsız

Haberi Oku