SAĞLIK:
Halk Sağlığı Müdürlüğü projesine DOĞAKA desteği

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi tarafından hazırlanan "Sigara Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı (SAMBA) Uygulayıcı Eğitimi" projesi Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından değerlendirilip, başarılı bulundu.
Proje kapsamında; Bağımlılık ile mücadelede danışmanlık hizmeti veren ve saha çalışmalarını yürüten Halk Sağlığı Müdürlüğü Madde Bağımlılığı Danışma Merkezi'nden 6, ayaktan klinik tedavi hizmetlerini yürüten Osmaniye Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Psikiyatri Polikliniği'nden 5, bağımlılık olgusu üzerinde faaliyetler sürdüren Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nden 6 personele mesai saatleri içerisinde toplam 18 saatlik 3 gün süreli SAMBA Uygulayıcı Eğitimi verilecek. Toplamda 17 kamu kurum personelinin katılacağı eğitimin Eylül ayı 2015 tarihinde gerçekleşmesinin planlanmakta olduğu kaydedildi.
SAMBA projesinin içeriği hakkında bilgi veren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, "2013 yılında ülkemizdeki bağımlılık tedavi merkezlerinin büyük bölümünde kullanılmaya başlanan SAMBA, 17 oturumdan oluşan ve temel olarak Bilişsel Davranışçı Teoriye dayanan, Farkındalık ve Kabullenme Terapisinden ve Diyalektik Davranışçı Terapi'den yararlanan ve Duygu Düzenleme uygulamalarını içeren bir programdır. Yetişkin bağımlı, ergen bağımlı ve aileleri içeren ayrı uygulamaların yer aldığı oturumlardan oluşmaktadır. Yapılandırılmış ve standardize bir program olması, tedavi ekibinden pek çok kişinin uygulayabilmesine olanak vermektedir ve kısıtlı imkanları olan merkezler için verimli bir yöntem haline gelmiştir. Bağımlı bireyler ile yapılan danışmanlık çalışmalarında SAMBA hizmetinin sunulabilmesi için hizmeti sunan personelin SAMBA Uygulayıcı Eğitimi alması gerekmektedir. DOĞAKA Teknik Destek Programı desteği ile ilgili personellere verilecek olan eğitim ile; Tedaviye ulaşım vatandaş nezdinde kolaylaşacak ve psikolojik destek için şehir dışına gitme trendi azalacaktır. Tedavinin sürdürülebilirliği sağlanacaktır. Gerek tedaviye ulaşımın kolay olması sebebiyle, gerekse ailelerin de programa dahil edilmesiyle tedavi alan bireylerin programa katılımında istikrar sağlanacaktır. Çevresel faktörlere müdahale daha kolay olacaktır. SAMBA programı ile birlikte il genelinde madde bağımlılığında gönüllü tedavi olmak ve değişimde istikrarı sağlamak isteyen bağımlılara ait bir havuz Kurumumuzda toplanacaktır. Gönüllü tedavi olmak isteyen havuzdaki bağımlı profili üzerinde, madde bağımlılığı ile ilişkili çevresel risk faktörlerini incelemek için araştırma, anket gibi çalışmalar yapılabilecektir. Alanda faaliyet gösteren personeller (psikolog, sosyolog, sosyal hizmet uzmanı) mesleki bilgilerini ve görevli oldukları sahada mesleki tecrübelerini artırabileceklerdir. Kurumumuz Madde Bağımlılığı Danışma Merkezine ve diğer ilgili kurumlara başvuran madde bağımlıları, SAMBA Uygulayıcı Eğitimi alan personeller tarafından etik ve bilimsel ilkelere göre değerlendirilebilecek, eğitim modülleri ve görüşmeler standart bir çerçevede sunulacaktır." dedi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Aile hekimliğinin etkin kullanımı iletişim...
Aile hekimliğinin etkin kullanımı iletişim kampanyası başladı

Haberi Oku