SAĞLIK:
Dr. Boz: Emzirdiğiniz bebeğinize yalancı meme vermeyin!

İbrahim EMÜL
OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, emzirilen  bebeklere  yalancı meme veya
emzik verilmemesi konusunda anneleri uyardı.
Bebeklerin doğumdan sonra ilk yarım saat içinde mutlaka emzirilmesi gerektiğini belirten Dr. Boz, "Sütünüzün yavrunuza en güzel armağan olduğunu unutmayın." dedi. 
Bebeklere kamuoyunda ağız olarak bilinen ilk sütünün mutlaka verilmesi gerektiğini aktaran Boz, "Bebeğinizi emzirdikçe sütünüzün artacağını unutmayın. Bebeğinizin, ilk 6 ay boyunca sizin sütünüzden başka gıdaya ihtiyacı olmadığını unutmayın. Anne sütü ile beslenen bebeklerin ishal ve bulaşıcı hastalıklara daha az yakalandığını unutmayın. Bebeğiniz ishal olduğunda emzirmeye özellikle devam edin  Emzirdiğiniz bebeğinize yalancı meme veya emzik vermeyin. Aldığınız alkol, sigara ve ilaçlardaki zararlı maddelerin sütünüzle bebeğinize geçebileceğini unutmayın. Bebeğinizi emzirdiğiniz dönemde beslenmenize özen gösterin.” dedi.
Türkiye Nüfusunun %37'sini 0-14 yaş arası çocukların oluşturduğunu aktaran Boz şöyle dedi:
"Bu yaş grubunda görülen ölüm nedenleri içerisinde beslenme yetersizlikleri ilk sırada , enfeksiyonlar ise ikinci sırada yer almaktadır. Çocuk ölümlerine neden olan hastalıkların büyük çoğunluğunu basit tedbirlerle önleyebilme imkanı mevcuttur. İshalli hastalıklar ve solunum yolu enfeksiyonları ilk sıralarda yer almakla birlikte, bu hastalıkların ölümcül hale gelmesinde çocukların yeterince beslenememeleri başlıca nedenlerdendir. Bu noktayı göz önüne aldığımızda bebek ve çocukların beslenmelerinin doğdukları andan itibaren düzenlenmesinin önemi gündeme gelmektedir. Buna bağlı olarak özellikle doğumdan itibaren yaşamın ilk 6 ayında sadece anne sütü ile beslenmek büyük önem taşımaktadır.  Hiç şüphesiz anne sütü bebeklerin en doğal besinidir. Son yirmi yıl zarfında yapılan bilimsel araştırmalar bebeklerin gelişmeleri için, yaşamın ilk 6 ayında yalnızca anne sütü ile beslenmelerinin yeterli olduğunu göstermiştir. "

Anne sütünün besin değerinin yüksekliğinin yanı sıra hastalıklardan da korunmayı sağlayıcı özelliklerinin de mevcut olduğunu kaydeden Dr. Boz, bu nedenle sadece anne sütü ile en az 6 ay beslenme gibi ucuz, basit bir yöntem, tüm bebeklerin sağlığını koruyacağını ve yeterli gelişimini sağlayacağını kaydetti.
Türkiye'de anne sütü ile beslenmenin doğru olarak uygulanmasını sağlamak ve annelerin desteklenmesi amacıyla 1987 yılından bu yana diğer çocuk sağlığı programlarına paralel olarak “Anne Sütünün Teşviki Programı”nın yürütüldüğünü aktaran Boz, "Ulusal ve Uluslar arası düzeylerde anne sütünün bebek beslenmesinde ve sağlığındaki birincil yeri üzerinde önemle durulmaktadır. Bu nedenle ülkemizde 1-7 Ekim Emzirme Günü ilan edilmiştir. Birçok ülkede yürütülen bu Programı ; İlimizde, Halk Sağlık Müdürlüğüne bağlı Çocuk, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi yürütmektedir. Program kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda İlimiz 2004 yılında “Bebek Dostu İl” plaketi almıştır. Tüm Sağlık Kuruluşlarında da Program kriterlerinin devamlılığı sağlanmaktadır. 
Konu ile ilgili olarak Annelere bildirilmesi gereken önemli noktalar aşağıda yer almaktadır. "

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

17 Nisan "Sağlıkta şiddete karşı mücadele...
17 Nisan "Sağlıkta şiddete karşı mücadele günü" olarak ilan edilmeli

Haberi Oku