SAĞLIK:
Diyabet nüfusunun 438 milyona ulaşması bekleniyor
  İbrahim EMÜL
OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, 2009 sonu itibarı ile tüm dünyadaki diyabet nüfusunun 285 milyon iken bu sayının 2030 yılında 438 milyona ulaşması beklendiği söyledi. Dr. Boz, bunun başlıca nedenleri arasında nüfus artışı, yaşlanma ve kentleşmenin getirdiği yaşam tarzı değişimi sonucu obezite ve fiziksel inaktivitenin artması olduğunu, birçok ülkede ölüme neden olan hastalıklar içinde diyabetin beşinci sırada yer aldığını ifade etti. 
Halk Sağlık Müdürü Dr. Alper Latif Boz Başkanlığında, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Mehmet Koca ve Obezite Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Birimi Sorumlusu Diyetisyen Esin Keskin'in hazır bulunduğu Osmaniye Halk Sağlığı Müdürlüğü hizmet binasında bir basın toplantısı düzenledi. 
Diyabetin küresel bir hastalık olduğunu belirten Boz, "Diyabet insidans ve prevalansının istatistiksel tahminlerin ötesinde çok hızlı artış göstermesi, tanıdan itibaren yaşam boyu sürmesi, ağır komplikasyonlarla seyretmesi, iş gücü ve yaşam süresini olumsuz etkileyen bir hastalık olması nedenleriyle, Birleşmiş Milletler (BM), Aralık 2006 tarihi itibarı ile diyabeti küresel bir hastalık olarak kabul etmiş ve tüm ülkelerin sağlık otoritelerine diyabetle mücadele çağrısı yapmıştır." Dedi. 
Dünya Diyabet Günü tüm dünyada 160'ın üzerinde ülkede kutlanmakta ve milyonlarca insanın bu konu çevresinde bir araya getirmekte olduğunu kaydeden Dr. Boz, "Bu gün kapsamındaki faaliyetler ile diyabetten etkilenen çocuklar ve erişkinler ile risk altındaki topluluklar, sağlık çalışanları, sağlıkta karar vericiler ve medyada farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır. Dünya Diyabet Günü diyabet farkındalığı için güçlü bir ses oluşturmak için küresel diyabet toplumunu birleştiren bir etkinlik olarak öne çıkarmaktadır. Dünya Diyabet Günü her yıl diyabetle ilgili bir temanın altını çizmektedir. Bu yılki tema “Diyabetten Geleceğinizi Koruyun” olarak belirlenmiştir. Gelecekte diyabet hastalığının ülkemizde olumsuz gelişmelere neden olmasını önlenmek için belirlenen bu slogan, çok büyük anlam teşkil etmektedir. 14-15 Kasım 2012 tarihleri 10. 00-17. 00 saatleri arasında Osmaniye Park 328 Alışveriş Merkezinde vatandaşlarımıza Sağlık Personellerimiz tarafından farkındalık yaratmak adına Kan Şeker Ölçümü ve Tansiyon ölçümü yapılacağı duyurulmuştur. Halk Sağlığı Müdürlüğümüze ait web sayfamızda osmaniyehsm.gov.tr adresinde Obezite Diyabet Riskini Test Et Linkinden vatandaşlarımızın kendileri ile basit bir diyabet testi yapabilecekleri duyurusu da yapılmıştır." şeklinde konuştu. 
Ayrıca Obezite ve Diyabet Haftasını takip eden hafta içerisinde yarışmaların da düzenleceğini kaydeden Boz, "İlimiz okulları arasından seçilen biri özel okul ve diğeri devlet okulu olan iki okulda Diyabet Slogan Yarışması düzenlenecek ve komisyon tarafından birinci seçilen öğrencilere Müdürlüğümüz tarafından Mp3 çalar hediye edilecektir.”
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Akciğer tümörü kapalı yöntemle ameliyat...
Akciğer tümörü kapalı yöntemle ameliyat edildi

Haberi Oku