SAĞLIK:
Aşılama oranı %97'lere ulaştı
  İbrahim EMÜL
OSMANİYE'de, Birinci Dünya Aşı Haftası etkinlikler kapsamında, aşı kampanyası başlatıldı. Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Alper Latif Boz, 15 Nolu Fakıuşağı Aile Sağlığı Merkezindeki programda, aşılamada yüzde 97 başarı elde edildiğini, bu oranında Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu hedeflerinin ise %100 aşılama olduğunu söyledi. Türkiye'de, 2005 yılında 7 hastalığa yapılan aşılamanın 2013 yılında 13'e yükseldiğini ifade eden Dr. Boz, bu aşıların ücretsiz yapıldığını ifade etti. 
18 aylık çocuklara Çocuk Felci Aşıları, Vali Yardımcısı ve Aşılama İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Hüseyin Nail Anlar ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz tarafından yapıldı.
Aile hekimliği uygulamasının aşılama oranını etkilediğini anlatan Boz, şöyle dedi: "Ülke genelinde yaygınlaşan ve ilimizde de 5 yıldır başarıyla uygulanan aile hekimliği uygulaması her alanda olduğu gibi aşı programlarının yapılmasında da etkili oldu. Bu sisteme geçiş sayesinde bütün insanlarımız sağlık hizmetleri kapsamında kayıt altına alındığı için bu başarı sağlandı. Sistemde aile hekimlerimizin kapsamında olan aşılanmamış çocuklarımız için uyarı işareti geldiğinden ve performans kapsamında olduğundan, aile hekimlerimiz bu konuya titizlikle yaklaşıyorlar. Hekimlerimiz burada oturup da başka yere taşınan hastanın aşısı için bile oradaki aile hekimini arıyor. Bu yıl aşı kampanyasında aile hekimlerimizin dışında mahallelere de aşıya çıktık. Toplum sağlığı merkezimizdeki personeller aracılığıyla. Aşılama yaparken gördük ki vatandaşın çoğu, bizim hiç ummadığımız mahallelerde bile aile hekimini görmeden aşı yaptırmadı. Bu da gerçekten bizleri çok mutlu etti. Ben bir hastamıza 'Ben Halk Sağlığı Müdürüyüm' dedim. Vatandaş bana, 'Tamam müdürüm yine de aile hekimimizi görsek' dedi.  Bu da sistemin başarısını ortaya koyuyor. Aile hekimi ile aile sağlığı elamanı ile kendi hitap ettiği nüfus arasında iletişim anlamında ne kadar yol kat edildiğini bize gösteriyor. O yüzden sağlık alanındaki danışmanlık hizmetleri dahil olmak üzere aile hekimlerimizin hepsi özveri ile çalışıyorlar"
Polonya, İspanya, Fransa, Romanya, Rusya gibi ülkelerde çok ciddi salgınların görüldüğünü ifade eden Boz, Türkiye'de dış kaynaklı az sayıda salgınlar görüldüğünü ve bunun da sistemin bir başarısı olduğuna dikkat çekti. 
Aile hekimine kayıtlı olmayanlarla ilgili sıkıntı yaşandığına dikkat çeken Boz, bu kesimin az sayıda olduğunu fakat toplumun geneline karşı tehdit oluşturduğunu belirtti.
Boz, şöyle devam etti: "Biz özellikle mahalle dolaşmalarında aile hekimine kayıtlı olmayan ya da nüfus cüzdanı olmayan çocukları kayıt altına almak istedik. Birçoğunu da bulduk. Bulduğumuz çocuğu da aşıladık ve yaşadığı mahallenin aile hekimine kaydını da yaptırdık. Konar göçer nüfus dediğimiz özellikle değişik zamanlarda değişik yerlerde olan ailelerimiz var. Sıkıntımız bu alanlarla ilgili. Hem onları sağlığını korumak hem de onlar üzerinden toplumun diğer kesiminin sağlığını korumak amacıyla dolaştık. Aile hekimlerimiz de bu konuda bizlere büyük yardımcı oldular. Buna devam ediyoruz” Boz, il genelinde 142 aile hekimi olduğunu, her birinin yaklaşık 3 bin 500 kişiye sağlık hizmeti sunduğunu belirtti. 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Akciğer tümörü kapalı yöntemle ameliyat...
Akciğer tümörü kapalı yöntemle ameliyat edildi

Haberi Oku