Osmanlı Devletinin kuruluşunun 708. yıldönümünü geçtiğimiz ay kutladık. Osman Bey'in yüzyıllar önce oğlu Orhan Gazi'ye ettiği nasihatten bizlerin de payımıza düşeni alması için bu nasihati sizlere aktarmak istiyorum. Osman Gazi'nin, oğlu Orhan Gazi'ye nasihati şöyledir:
 “ Oğul! Din işlerini her şeyden evvel ele alıp, yürütmek gayret ve esasını daima göz önünde bulundur ve bu esası sakın gevşekliğe uğratma. Çünkü bir farzın yerine getirilmesini sağlamak, din ve devletin kuvvetlenmesine sebep olur.
 Din gayretine sahip olmayan, sefahate düşkün olan, tecrübe edilmemiş kimselere devlet işlerini verme! Zîrâ yaradanından korkmayan bir kimse, yarattıklarından da çekinmez. 
 Zulümden ve hangisi olursa olsun bid'atden, yani İslamiyet'e aykırı şeylerden son derece uzak dur! Seni zulüm ve bid'ate teşvik edip sürükleyenleri, devletinden uzaklaştır ki, bunlar seni yıkılışa sürüklemesinler.
 Allahü teâlânın rızası için, devlet hizmetinde ömrünü tüketen sadık devlet adamlarını daima gözet. Böyle kıymetli kimselerin vefatından sonra, aile efradını koru, ihtiyacı olanların da ihtiyaçlarını karşıla, tebaandan hiç kimsenin malına mülküne dokunma. Hak sahiplerine haklarını ver, layık olanlara ihsan ve ikramlarda bulun ve ailelerini de gözet. Özellikle, devletin ruhu mesâbesinde olan ve en büyük dayanağı bulunan asker taifesini güzelce idare edip rahatlarını temin eyle.
 Devletin bedeninde kuvvet mesâbesinde olan hakiki âlim ve fazilet sahiplerini, edip ve yazarları, sanat erbabını gözetip koru. o­nlara hürmet, ikram ve ihsanda bulun. Bir ülkede, olgun bir âlimin, bir ârifin, bir velînin bulunduğunu duyarsan, uygun ve layık bir usul ve ifade ile o­nu memlekete getirt. o­nlara her türlü imkânı tanıyarak ülkene yerleştir ki, hükümetin süresince âlim ve ârifler, bilginler, memleketinde çoğalsın. Din ve devlet işleri nizama oturup yerleşsin.
 Sakın, orduya ve zenginliğe mağrur olma. Hakiki âlim ve âriflere, bilginlere hürmet edip, sarayında o­nlara yer ver. Benim hâlimden ibret al ki, zayıf, güçsüz bir karınca misali, hiç layık olmadığım halde buraya geldim ve Allahü teâlânın nice nice ihsanlarına ve inayetlerine kavuştum. Sen de benim uyduğum ve uyguladığım nizamı uygula. Muhammed aleyhissalamın ehlini, bu yüce dinin mensuplarını ve itaat eden diğer tebaanı himaye eyle! Allahü teâlânın hakkını ve kullarının hakkını gözet. Dinimizin tayin ettiği beytülmâldeki gelirin ile kanaat eyle! Devletin zaruri ihtiyaçları dışında sarfiyatta bulunmaktan son derece sakın! Senden sonra geleceklere de aynı nasihatlerde bulun ve iyice tenbih eyle. Daima adalet ve insaf üzerine bulun. Zulme meydan verme. Herhangi bir işe başlayacağın zaman Allahü teâlânın yardımına sığın! Tebaanı, düşmanların ve zalimlerin saldırılarından koru. Haksız olarak hiç kimseye muamelede bulunma. Daima halkını hoşnut edecek şeyleri arayıp, yapılmasını sağla. o­nların gönlünü kazanmağı, bunun devamını ve artmasını büyük nimet bil! Tebaanın sana olan güveninin sarsılmamasına son derece dikkat eyle!”(*)
 Osman Bey'in bu nasihati sadece oğluna ettiğini zannetmemeliyiz. Bu nasihatte oğluna kendinden sonraki nesillere de bunların aktarılmasını istemektedir o âli devletin kurucusu. Gerçekten bugün bu nasihate o kadar çok ihtiyacımız olmasına rağmen kendini dışarıya göre ayarlamış yöneticilere laf kâr etmiyor. Bu nasihatin varlığından haberdar olmalarına rağmen görmezlikten geliyorlar. Dede Korkut misali edilmiş bu nasihatlere kulak tıkıyorlar. Böyle yapanları ne Allah affedecektir ne de kulu!
 İnşallah bütün bu olumsuzluklar aidiyet şuuruna sahip kişilerce bertaraf edilecektir. Bizler tarihimizi çok iyi bilelim ki gelecekte karşılaşacağımız tehlikelerin farkına varalım. Böylece biz dünyanın önünde değil, dünya bizim önümüzde eğilecektir.   
 (*)Osmanlı Padişahları Ansiklopedisi 2, Türkiye Gazetesi Yayınları, İst.- 2006, s. 36465.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.