Fransa'da meydana gelen terör eylemlerinden dolayı Nicolas'ın hidayete ermesiyle ilgili röportajıma ara vermiştim. Olaylardan dolayı güncel olan Fransa'da Terör Olayları''adlı yazımı yayınlamıştım. Avrupa'da iki tane ülke var ki, İslamı sevmezler ve tahammül edemezler. Bu ülkeler Fransa ve Belçika'dır. Her nekadar İslam karşıtlığı yapsalarda Avrupa'da İslam dini yükselişte. Fransız gençliği huzuru ve kurtuluşu İslam Dininde buluyor. Bu röportajın son bölümünü de kaldığımız yerden yayınlamaya devam ediyoruz.
T.Fikri POYRAZ- Şahadet getirdikten sonra hangi sorunlarla karşı kaşıya kaldınız. Ülkenizde İslamı yaşamak istediğinizde ne gibi güçlüklerle karşılaştınız?
     Nicolas(Ahmet)- Türkiye'ye gelmeden önce Fransa'da ailemle yaşamak benim için zor oldu. Gayri Müslim bir evde Müslüman'ın yaşaması çok zor. Böyle bir ortamda yaşamak imana çok büyük darbe vuruyor. Üniversiteyi başka bir şehirde okuyordum. Ailemi de haftada bir defa ziyarete geliyordum. Hafta sonları geldiğim evimizde sabah namazı için kalkamıyordum. Tüm ailemi uyandıracağım ve onlar rahatsız edeceğim diye korkuyordum. Ama Türkiye'ye geldikten sonra Elhamdülillah çok şeyler değişti. Türkiye'ye geldiğimde Allahın yardımıyla imanım çok daha güçlü oldu. Fransa'ya ailemin yanına gittiğim zaman  gayri Müslim bir evde yaşıyorum ve namazlarımı zamanında kılabiliyorum. Allaha şükürler olsun. Gerçekten, eve dönüşümünden sonra kalbimde ağır bir yük kaldırılmış ve şimdi ise ailemle daha rahat yaşayabiliyorum.
T.Fikri POYRAZ Evinizde İslam dini hakkında konuşu yormusunuz?
Nicolas (Ahmet)Annem, babam ve kız kardeşimle İslam hakkında konuşmuyorum. Onların din hakkında hiç merakları yok. Bu nedenle bana bir şey sormuyorlar. Kız kardeşim bazen din hakkında çok az soru soruyor. Ama kendisi dinden uzaktır. Ailem bana Türkiye hakkında sorular soruyorlar. Sorularına cevap veriyorum. İslam aleminde örnekler gösteriyorum. Ama annemin annesi ve babası eski nesil oldukları için bana sık sık İslam ve Türkiye'deki siyaset hakkında sorular soruyorlar. Onlarla çok rahat konuşabiliyorum. İslam hakkında konuşmak istediğimde bana sen bizi Müslüman olmamız için uğraşıyorsun. Biz senin Müslüman olmana karışmadık, sende bize karışma diyorlar. Aileminde hidayete ermesini diliyorum. Hidayet yalnızca Allahtan'dır. Ailem içinde çok dua ediyorum.
T.Fikri POYRAZ Çocukluğunuzu hatırlıyor musunuz. Biraz bahsedermisiniz?
Nicolas(Ahmet) Çok zor bir çocukluk dönemi yaşadım. Ama şuan ki duygularım çok güzel. Çocukluğumda çok sıkıntılarım oldu. Fransız hayatımda yerimi bulamıyordum. Ben kimin neredeyim, anlayamıyordum. Ben kendimi diğer Fransız çocuklarından farklı hissediyordum. Çevremde ki çocuklarla çok sıkıntılar yaşadım. Bu nedenle psikolojik olaral zayıf oldum. Yalnız yaşayan, sosyal olmayan ve utangaç bir çocuk olmuştum. Hiç kimseye problemlerimi söyleyemiyordum ve her şeyi içimde saklıyordum. Çok üzüntülü ve ezici bir hayat yaşadım. Liseye başlayınca durum değişti. Lise de değişik yerlerden gelen daha farklı arkadaşlar edindim. İşte bu dönemde değiştim ve daha da açık oldum. Ama bir problem vardı. Psikolojik durumum hiç değişmemişti.
T.Fikri POYRAZ  Müslüman olduktan hemen sonraki duygularınız ne oldu?
Nicolas(Ahmet) Duygularım çok güzel oldu. Müslüman olduktan sonra ilk yıllar çok sıkıntılı oldu. Nedeni ise, Müslüman olduğumu saklamak zorunda kaldım. Ama son iki yıldır dinimi daha iyi yaşıyorum. Daha iyi anlıyorum Gerçekten kalbimde koskoca bir yük kaldırılmış oldu. Daha huzurluyum ve iç huzuru buldum. Gözlerim bu fani dünyaya daha az, ama ahirete daha çok bakıyor. Eğer bir sıkıntı yaşasam dahi biliyorum ki, sıkıntı az sürecek. Bir gün bu hayat bitecek ve ebedi bir hayat başlayacak. Sabrediyorum ve Allaha şükür ediyorum. Kendimi övmek istemem. Ama Türkiye beni çok değiştirdi. Burada çok şey yaşadım ve anladım.
T.Fikri POYRAZ  Son olarak ne söylemek istersiniz?
Nicolas(Ahmet)  Gafletten uyanalım. Allah rızası için çalışan bir kul olalım. Müslüman uyanık olmalıdır. Maneviyatımızın yüksek olması lazım.Beş vakit namazları ve nafile namazları eda edelim. Düşmanlarımızı biliyoruz, onları sevindirecek hiçbir şey yapamayalım. İslamı yükseltmek için okumalıyız ve hatta en iyi üniversitelerde tahsil yapalım. Ama en önemlisi aramıza fitne sokmamalıyız, birlik olmalıyız. Kim olursa olsun Müslüman'ız biz bir ümmetiz.
Rabbimin hidayet verdiği Ahmet kardeşim, ne mutlu sana. Rabbim yardımcın olsun…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.