Osmaniye'nin düşman işgalinden kurtulduğunun veya düşmanın kovulduğunun 91. yılını kutluyoruz.
    91 yıl önceyi hatırlıyoruz.
    30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Mütarekesi, koca Osmanlı Devleti'nin sonu olmuştur.
    Son vatan parçası Anadolu'yu kurtarmak için Mustafa Kemal Paşa ve Osmanlı subayları Kuvayımilliye adıyla silahlı halk hareketi oluşturmuştur.
            Milli mücadele ile ilgili bilgiler tarih kitaplarında ve internet ortamında çoktur. Ama milli mücadele hatıralarına ne olmuştur?
            Pozantı savaşları Pozantı-Yanıkhan arasındaki tarihi İpek Yolu'nda geçmiştir. 23 Nisan 1920'de Üsteğmen Hikmet Bey ve Müftü Kasım Efendi de burada şehit edilmiştir. Adına “Şehitler Caddesi” dediğimiz bu yol şimdi kuş uçmaz, kervan geçmez haldedir. Hatıralar talan edilmiştir.
            Gülek Boğazı girişindeki tarihi Kadirhanı sadece İpek Yolu yolcularının kullandığı han değildir. İşgalde Fransız karargâhı olarak kullanılan Kadirhanı'na Kuvayımilliyeciler baskın düzenlemiştir. 1 Nisan 1920 günü akşam karanlığına kadar süren çatışmada alınamayan Kadirhanı'nın damına çıkıp elindeki gazlı paçavrayı cephaneye atan ve hanla birlikte yanan 18 yaşındaki şehit Abdurrahman'ın hatırası hanla birlikte harap olup gitmiştir.
     Dörtyol'da atılan “İlk Kurşun” Anadolu'daki milli mücadelenin ilk işaret fişeğidir. Bir Anıt ve bir Müze yaptıran Dörtyollular hatıralarına sahip çıkmada gayretli gibi görülmektedir.
           Milli mücadele hatıralarının korunması için bölgemizde yaklaşım böyledir.
    Peki, Osmaniye'de durum nedir? 
               Milli mücadelede en çetin savaşların geçtiği şehir Osmaniye'dir.
               Milli mücadele yıllarında Osmaniye'de 35 konak, 200'ü kiremitli, 200'ü huğ tipi olmak üzere 435 ev olduğu söylenmektedir.
               Karaçay şehir içinde iki ark halinde akmakta, portakal bahçelerini sulamakta ve içme suyu olarak kullanılmaktadır.
           Halkın çoğu hayvancılık ve çiftçilik yapmaktadır. Hem hayvancılık yapmak hem de sarı sıcaklardan kaçmak için halk yılın yarısında Gavurdağlarındaki yaylalarında olmaktadır.
           Osmaniye Cebelibereket Sancağı'nın merkezidir. Cebelibereket Sancağı, Kozan, Tarsus, İçel Sancakları ile beraber Adana Vilayetine bağlıdır.
           Osmaniye'de milli mücadele hatırası bina sayısı çok azdır. En gösterişlisi Mehmet Eminlerin konağıdır. Rahime Hatun'la beraber 10 çetenin şehit düştüğü Hacı Ökkeş'in Konağı yıkılmıştır. Saim Bey'le beraber 15 çetenin şehit düştüğü Mamure İstasyonu binasının yıkılması yakındır.
           Mamure ile Kanlıgeçit arasındaki savaşların hatıraları henüz araştırılmamıştır.
           Hatırlayalım.
           Güney cephesinde; Mersin'de, Adana'da, Osmaniye'de, Maraş'ta ve Antep'te Kuvayımilliyeciler kahramanca direnmektedir.
           Maraş ve Antep direnişini kırmak için Fransızlar takviye göndermek istemektedir.
           Osmaniye Bölge Komutanı Yüzbaşı Selim İnebolu (Yörük Selim) ve Osmaniyeli çeteler Fransız ordusunun sevkıyatını önlemek için demiryolunu ve köprüleri devamlı tahrip etmektedir.
           15 Mayıs 1920'de başlayan Şekerdere, Kanlıgeçit köprülerinin tahribi, bir Fransız katarının devrilmesi önemli faaliyetlerdir.
           10 Ekim 1920'de İskenderun Limanı'ndan karaya çıkıp Dörtyol üzerinden gelen Fransız askerlerini durdurmak için yapılan Kovanbaşı Savaşı çok önemlidir. Kovanbaşı zaferi Osmaniye Bölge Komutanı Binbaşı Recep Bey'in yönetiminde; Osmaniyeli Kuvayımilliyecilerin yanı sıra Haruniye, Kadirli ve Kozan çetelerinin de katılımı ile elde edilmiştir.
           Kovanbaşı Savaşı'nda yenilen Fransızlar, Mersin Limanı'ndan ve Adana üzerinden 1 Kasım 1920'de bu kez bir tümen asker ile gelmiştir.
           10 gün süren Kanlıgeçit Savaşı'nda Fransızlarla Milli Kuvvetler arasında şartlar eşit değildir.
           General Goubau yönetimindeki Fransız tümeni; 13 piyade taburu ile gelmiştir. Kuvvetli bir süvari alayı, bir uçak filosu, yetmiş beşlik, yüz beşlik, yüz elli beşlik 11 top bataryası, yüzlerce nakliye arabası, deve bölükleri, cephane kollarının da eşlik ettiği General Goubau tümeni 12 000 askerdir. Ayrıca bir seyyar hastane ile kesim için 6 000 muhtelif cins hayvan getirmişlerdir.
          Binbaşı Recep Bey'in Osmaniye Bölge Komutanlığı'na bağlı kuvvetler;
          Kızıldere'de Yüzbaşı Fehmi Bey komutasında 150 eri silahsız 350 mevcutlu bir tabur,
          Kanlıgeçit'te 120 mevcutlu Karayiğit ve Yarpuz çeteleri,
          Karatepe'de ve Yarbaşı'nda 280 mevcutlu Haruniye bölüğü,
          Haruniye'de Tufan Beyin 500 kişilik Kadirli çetesi,
          Bahçe'de ve Burgaçlı'da demiryoluna mevzilenmiş 100 kişilik Tufan Bey Bölüğü.
          Kanlıgeçit Savaşı 12.000 Fransıza karşı 1500 çete ile verilen kanlı bir mücadeledir.   
          Kanlıgeçit Savaşı Hasanbeyli yolunu bekleyen Mustalak Çetesi Reisi Şehit Hacı Ali Oğlu Mustafa (Koca)'nın son kurşuna ve son damla kana kadar verdiği şanlı mücadelenin ismidir. 
           Kovanbaşı ve Kanlıgeçit savaşlarında gün boyu süren çatışmada Yumurtalık'tan getirilen efsanevi Deli Top bile görevini fazlasıyla ifa etmiştir. 
    Milli mücadele kahramanlarına ait; elbiseler, silahlar, madalyalar, beratlar, fotoğraflar, savaş
alanları, mezarlar korumamız gereken somut kültür varlıklarımızdır.
    Milli mücadele yıllarına ait; marşlar, türküler, ağıtlar, hikâyeler sözlü edebiyatımızın ve ruh
dünyamızın besleyici kaynaklarıdır.
    Müze çalışmaları için milli mücadele hatıraları ve ata yadigârları çok değerli kültür varlıklarıdır.
          OTSO'nun verdiği destekle geçen yıl Osmaniye'de 13 şehidin, 77 gazinin ailesine ulaşılabilmiş, o ailelere Plaket verilerek vefa gösterilmek istenmiştir. Bu yıl 9 kuvayımilliyecinin daha ailesine ulaşılabilmiştir.
           Milli mücadele hatıralarımız küreselleşen dünyada, betonlaşan ve hızla değişen yeni şehir hayatında kaybolup gitmemelidir.
           Milli mücadele kahramanlarına ve hatıralarına sahip çıkmak; intikam için değil, kan davası için hiç değil, sağlıklı ve saygın bir toplum olmak için mecburiyettir.
           Kahramanlarımızın ruhları şad olsun!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.