KÜLTÜR-SANAT:
Kent Müzesi'ne 178 eser bağışlandı
İbrahim EMÜL
OSMANİYE Belediyesi tarafından yapımına başlanılan  "Kent Müzesi"nde bin'in üzerinde eserin sergileneceği öğrenildi. Başlatılan eser bağış kampanyasında ise bugüne kadar 50 kişinin 178 eser bağışladığı ve kampanyanın devam ettiği bildirildi. 
Daha önce sosyal tesis ve düğün salonu olarak kullanılmakta olan binanın yeniden restore edilerek Kent müzesi haline dönüştürüleceğini belirten Belediye Başkanı Kadir Kara, çalışmaların %70'inin tamamlandığını ve 7 Ocak 2013'te açılışının planlandığını söyledi. 
Başkan Kara, "Osmaniye'de yaşayan 50 yaşın üstündeki Osmaniyeli hemşerilerimizin, bu mekânda birçok anıları vardır. Osmaniye Belediyesi olarak bu binayı Kent Müzesi yaparak Osmaniyeli hemşerilerimizin anılarını abideleştirmek ve geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe köprü kurmayı amaçladık. Betonarme binanın içerisinde sergilenecek olan objeler ne kadar tarihimizi ve kültürümüzü yansıtıyorsa dış görünüşüne de o kadar tarihi misyon yüklemenin önemine inanıldığımız için, dış cephe Selçuklu tarzında taş kaplama yapılmıştır." Dedi. 
ARASTA ÇARŞISI İLE ÖRF ADET VE GELENEKLER YAŞATILACAK
Müzenin girişinden itibaren ziyaretçilerin tarih ve kültürün sentezlendiği bir mekâna girmenin heyecanını yaşayacaklarını belirten Kara, "Girişin iki tarafında Hitit aslanı maketi ile kaleler şehri Olan Osmaniye'yi sembolize eden iki kalenin arasından, müzeye doğru ilerleyen ziyaretçiler muhteşem bir mukarnaslı taç kapıdan içeri girerek kendilerini unutulmaya yüz tutan veya unutulmuş meslek gruplarının oluşturulduğu Arasta çarşısı ile örf adet ve geleneklerin yaşatıldığı gizemli ve heyecan veren mekanda çok eskilere giderek 'ben bunları biliyorum' diyecekler veya 'ben bunları dedem den, Ninemden duymuştum' diyecekler." diye konuştu.
Müzeyi gezen ziyaretçilerin nelerle karşılaşacağını da anlatan kadir Kara şöyle dedi: 
Panorama sahnesi
"Zemin kat da yapılması planlanan, meslek salonlarında; Berber, Terzi, Kuyumcu, Dokumacı, Köşker, Nalbant, Semerci, Kalaycı, Bıçakcı, Ahşap oymacılığı ve sepetçilik bölümleri olacak. Sosyal hayat olarak ise Yerel yemekler, Düğün ve Kiriştek, Beştaş,Gıç, gıç gibi Çocuk oyunları sergi salonu. İkinci kat da ise Osmaniye'nin sosyal, kültürel ve siyasi hayatında önemli bir yeri olan, Çınarlı Kahve Kent kahvesi olarak, temsil edilecek hemen yanın da Şor (yarenlik) odası olacak. Sağdaki bölüme gerildiğinde Osmaniye'nin üç bin yıllık tarihi Hititlerle başlatılarak, Roma, Abbasi, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyetimiz ile bitirilecektir. Terör Şehitlerimiz ve beş binyıllık Türk tarihi boyunca medeniyet kuran Türk devletleri yaşadıkları tarih, yer ve Bayraklarıyla sembolize edilecektir. Milli mücadelenin anlatıldığı Panoramik bölümde Osmaniye'nin Fransızlar tarafından işgali, 7 Ocak 1922 tarihine kadar bütünlük bozulmadan 10 bölüm halinde üç boyutlu resimler ve efektten olaylar anlatılacaktır. panoramaya giren ziyaretçilere milli mücadelenin acısı,hüznü ve çilesi yaşatılacaktır. Panorama sahnesinde; Fransızların Osmaniye'yi işgali, Milli komitenin kurulması, Gâvur Ali'nin hapishaneyi basması, Enver-ül Hamit Camii'nin minaresinin Fransızlar tarafından tahrip edilmesi, Palalı Süleyman'ın Hırlağın hanı önünde şehit edilmesi, Rahime Hatun'un şehit edilmesi, Kovan başı savaşı ve Deli Top, Mamure baskını ve Saim Bey'in şehit edilmesi, Kanlı geçit savaşı ve Demir köprünün tahrip edilmesi ve mutlu son... 7 Ocak 1922 Milli mücadelenin kazanılması sahneleri yağlı boya resimle sembolize edilerek seslendirilecektir." Dedi. 
Osmaniye'nin siyasi değerlerinin Belediye Başkanlarının, Milletvekillerinin isimleri ve görev yaptıkları dönemleri resimleriyle anlatılacağını kaydeden Kara, "Osmaniye'nin Coğrafi durumu; Barajlar, İklimi, Bitki örtüsü, Dağları, Yaylaları, Akarsuları, Kuş cenneti, Camileri ve kalelerin tamamı resim ve yazılarıyla tematik olarak müzemizde anlatılacak. Osmaniye'de ki tarih süreci içerisinde ki barınaklar Çadır, huğ ev,Dam ev ve Konak ev maketleri yapılacak. İkici kat idari bölüm olacak ancak burada öğrencilerin çok amaçlı çalışma yapacakları bir atölye ve bilgilendirme salonu olacak." şeklinde konuştu. 
Kent müzesinin yapımına 2011 yılı mart ayında Doğu Akdeniz Kalkınma ajansından alınan hibe desteği ile start verildiğini kaydeden Kadir Kara, "Çok detaylı bir çalışmayı gerektiren, Kent müzesine eser toplamak çok uzun zaman almaktadır. Kent Müzesine bu güne kadar 50 kişi 178 eser bağışlamıştır. Müze bittiğinde bu eserlerin sayısı 1000'i geçecektir. Kent müzesine gelen Osmaniyeli ziyaretçiler kendilerinden bir parça görecekler. Yabancı ziyaretçiler ise Osmaniye'nin Tarihi, Kültürü ve sosyal yaşantısı hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Bu nedenle Müze otoriteleri Kent Müzeleri için 'Kentin Hafızası' demişlerdir. Osmaniye Kent Müzesinin %70'lik bölümü tamamlanmıştır. Geriye kalan, %'30luk bölüm ise 7 Ocak 2013 tamamlanması hedeflenmektedir.”
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Cebel Yaylasında Çocuk Şenliği
Cebel Yaylasında Çocuk Şenliği

Haberi Oku