KÜLTÜR-SANAT:
Kastabala Antik Kenti'nde tarım yapılan araziler kamulaştırılacak

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE'nin 20 kilometre kuzeydoğusunda yer alan,Kastabala Antik Kenti 1. Derece sit alanında kalan tarım yapılan özel mülkiyetteki taşınmazların kamulaştırılması sürecinin başlatıldığı, çalışmaların devam ettiği bildirildi.
Osmaniye Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Kastabala Antik Kenti İl merkez Kesmeburun Kazmaca ve Bahçe köyleri sınırları içerisinde kalmakta olduğu, Kastabala’da bulunan anıtsal taşınmazların, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun  kararıyla Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edildiği belirtildi.
Ayrıca, yine aynı Kurul’un kararıyla Kastabala Örenyeri I. ve II. Derece arkeolojik sit alanı olarak tescillendiği, son olarak Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile Kastabala Antik Kentinin I. ve III.derece arkeolojik sit alanı sınırları onaylanarak son halini aldığı kaydedildi.
2009 yılından itibaren  Kastabala Antik Kentinde bilimsel kazı çalışmalarının Bakanlık izinleriyle  Karadeniz Teknik Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Hacı Turgut Zeyrek tarafından yapılmakta olduğunun belirtildiği yazılı açıklamada şöyle denildi:
"Kazı yapılan alanlar Devletin Hüküm ve tasarrufunda bulunan alanlar olup, bunlar Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsislidir. Kazı alanlarında tarım yapılmamaktadır. Kastabala Antik Kenti sınırları içerisinde 1. Ve 3. Derece arkeolojik sit alanında özel mülkiyette kalan şahıs alanlarında tarım yapılmaktadır. Osmaniye Müze Müdürlüğümüzün 2012 yılında faaliyete geçmesinden sonra Kastabala Antik Kenti 1. Derece sit alanında yapılan tarımsal faaliyetler tespit edilerek toprağın derin sürülmesine dayanan tarımsal faaliyetlerle ilgili yasal işlem başlatılması için Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığının 2013/2297 soruşturma numaralı  İddianamesi ile konuyla ilgili  dava açılmış olup, Osmaniye Ağır Ceza Mahkemesinin 2014/66 Esas Dosya numaralı, ve 23.10.2014 tarihli kararında belirtilen sit alanında tarımsal faaliyette bulunan şahıslar hakkında Beraat kararı verilmiştir. Tarım yapılan parsellerin kamulaştırılması kapsamında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün 2015 yılı Kamulaştırma Ödeneği çerçevesinde değerlendirilebilmesi için, taşınmazların  yaklaşık ve güncel kamulaştırma bedellerinin her parsel için ayrı ayrı olmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce belirlenerek Bakanlığımıza gönderilmesi çalışmalarına başlanılmıştır. Sonuç olarak Kastabala Antik Kentinde 1. Derece sit alanında kalan özel mülkiyetteki taşınmazların kamulaştırılması süreci başlamış olup, çalışmalar devam etmektedir."

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

TTK ve TDK Osmaniye Kitap Fuarında
TTK ve TDK Osmaniye Kitap Fuarında

Haberi Oku