Değerli hemşerilerim, sevgili dostlarım…
Öncelikle Yüce Allah'ın selamı ve bereketi üzerinize olsun, her daim Rabb'im sizleri korusun kollasın inş.
Yüce Allah'ın insanoğlunu yarattığı andan itibaren zaman içinde birçoğumuzun da aklına gelen, “Acaba, biz insanları yeterince tanıyor muyuz? İnsanoğlu neden böyle bir hal içindedir?” şeklinde ki soruya kendimizce bir cevap arayışındayız.
İnsanlık yaratıldığı andan itibaren çeşitli şekillerde imtihana tabi tutulmakta ve esas vazifesi kendisine hatırlatılmaktadır. İster yönetici olalım ister yönetilen hatta hiç alakamızın bile olmadığını düşünelim yapmamız gereken görevlerimiz ve sorumluluklarımız aslında üç aşağı beş yukarı aynıdır.
Vazifelerimiz öncelikle, kulluk vazifemizin yerine getirilmesi ile başlar ve semavi dinlerde belirtilen kural ve kaidelerin hayatımıza nakşedilmesi istenilir. Bunlar arasında gerek ahlaki gerek hukuki birçok kural ve kaideler vardır. İyi insan olmak, güzel ahlak sahibi olmak ve hak ve geçerli din olan, İslami inançlar doğrultusunda ömür sürmek gerekir. Ya inanmıyorsak veya İslam dışında bir inancımız varsa o zamanda insanlık kurallarına, hukuk kurallarına, ahlak kurallarına uyulması gerekir ve beklenilir.
Zaman zaman insanların kendilerini sınaması, öz eleştiri yapması, hem kendi kişiliklerini doğru analiz edebilmeleri hem de başka kişilere ve canlılara karşı örnek bir duruma gelebilmemiz için önemlidir. Toplum halinde yaşayan ve yaratılmış mahlukatın en üstü olan insanoğlunun vazifeleri saymakla bitmez. Doğruluk, samimiyet, adil ve hakkaniyetli olmak, vatanını sevmek, görevini layığı ile yapmak, vefalı, hoşgörülü olmak, kısacası güzel ahlak sahibi olmak, insanlığın incileridir. Kıymet dahilinde hepsi birbirinden üstün olan görevlerimiz, hem dünya hayatında hem de baki hayatta olmazsa olmazlardandır.
Peki idareci olunca durum ne olur? Bu soruya gerçek alimler gereken cevabı vermişlerdir vermesine ama iş uygulamaya dönüşünce, kişi kendisi ile sorumlu tutulmuştur. İnsanlık için ana doğru tektir ve doğruya ulaşmak adına sahih olan yaklaşımda tektir. İster bir partinin yöneticisi olun, ister devlet büyüğü olun kurallar aynıdır ve uygulamanın da aynı olması beklenilir. Her kim idareci ise işte o zaman sorumlulukları kat be kat artar ve omuzlarındaki yükün ağırlığı ile olgunluk ve doğru tavırlar zirve yapmalıdır. Etrafınıza baktığınızda, yaşadığınız çevrede ve toplumda sizin seçtikleriniz başta olmak üzere hem atananların hem de seçilenlerin doğru kriterler de olduğunu düşünüyor musunuz?
Biliyorsunuz ki sizlerin seçtiklerinden mesuliyetiniz seçim sonunda bitmez. Onların yanlışları dolaylı da olsa sizlerinde hanesine yazılır. Onların doğruları da yine hem size hem başkalarına fayda sağlar. Vicdanen rahatsanız size sözümüz olmaz, kendi tercihiniz der saygı duyarız, yok eğer vicdanen rahat değilseniz işte o zaman bu rahatsızlığınızı dile getirmeniz ve aynı hataya bir daha düşmemeniz gerekmektedir.
Israrla yanlışın peşinde gidenleri, Allah ile aldatanları ve aldananları ne kulu sever ne de Yaratan. Bu kişiler hem kendilerine eziyet ederler hem de başta aileleri olmak üzere toplumun geneline zarar verirler. Öyleyse, yanlıştan bir an önce dönme zamanıdır. Hata yapılır, yapılacaktır da ama asıl olan o hataları bir daha tekrarlamamaktır. Tövbe yüz bin kere milyon kere edilebilinir ama tövbe kapısı açık diye de hatalarda ısrarcı olunmaz.
Rabb'im kısa zamanda halis niyetli ve gerçek kullardan olmamızı nasip etsin. Kalplerimizi ve gönül kapılarımızı açsın ve idarecilerimizi ülkemizi, milletimizi ve insanlığı hak yola,gerçek yola götüren, ülkemizi böldürtmeyen, buna fırsat dahi vermeyen, vicdan ve ahlak sahibi doğru insanlardan eylesin ve bizlere o kişileri seçtirsin.
Tekrar görüşmek dileğiyle en içten sevgi ve saygılarımı sunarım. Allah'a emanet olunuz…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner30