GÜNDEM:
Vali Yılmaz: Koronavirüs salgını bir tür afet

OSMANİYE Valisi Erdinç Yılmaz, koronavirüs salgınının bir tür afet olduğunu belirterek, “Maalesef ilimiz çok riskli iller arasında yer alıyor. Yoğun bir mücadele içerisindeyiz. Bütün vali yardımcılarımız, kaymakamlarımız, il müdürlerimiz, daire amirlerimizle birlikte hepimiz alandayız.” Dedi.
Osmaniye Valiliği himayesinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen İl Risk Azaltma Planı 1. Çalıştayı Vali Dr. Erdinç Yılmaz Başkanlığında yapıldı. Öğretmenevinde düzenlenen Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Serhat Bulut, “Afet Risk Azaltma Planı’nın temel hedefi, yerleşimlerin doğal, teknolojik ve insanlardan kaynaklanan nedenlerle meydana gelebilecek afetlere maruz kalınmasını ortadan kaldırmak ve mümkün değilse azaltmak amacıyla kısa, orta ve uzun vadeli eylemlerin belirlenmesidir. Afetlere maruz yerleşimlerde afet tehlikesi ve zarar görebilirlikleri, başka deyişle riskleri belirlemek ve stratejik planlama yöntemleri kullanarak Afet Risk Azaltma Planları geliştirmek dirençli toplumlar oluşturulabilmesi için bir gerekliliktir. Bu kapsamda hazırlanacak “Osmaniye İl Afet Risk Azaltma Planı” Osmaniye ilinin afet riskleri, fiziki ve coğrafi yapısı göz önünde bulundurularak olası afet kayıplarını en aza indirmek amacıyla alınması gereken önlemler ile uygulanması gereken stratejiler ve eylemleri tanımlayan bir belge olacaktır.”diye konuştu.
‘DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK BAŞARILARA İMZA ATILDI’
Toplantıda konuşan Vali Erdinç Yılmaz ise yaptığı konuşmada, Afet yönetiminin çok önem arz ettiğini ifade ederek, “Bugün, Bakanlığımızın, Hükümetimizin öncülüğünde, bütünleşik afet yönetim sisteminin etkin kullanılması için bu çalışmaları hep birlikte yapıyoruz. Ülkemiz bugüne kadar çok büyük afetler yaşadı. Özellikle 1999 depreminden sonra çok önemli kararlar ve uygulamalar hayata geçirildi. Son dönemlerde afet yönetiminde dünyaya örnek olacak başarılara imza atıldı. Bunda toplumumuzun yardımseverliği, insanlık anlayışı, zor zamanlarda birlikte olma anlayışı ve devletimizin aldığı kararlar çok etkili oldu.”dedi.
DEPREME DAYANIKLI OLMAYAN BİNALAR YIKILMALI
Vali Yılmaz konuşmasının devamında, afet öncesi çalışmaların önemini vurgulayarak, “Bunların içinde en önemlisi de depreme karşı yapı stokunun güçlendirilmesidir. Bu anlamda sadece Devletimizin değil vatandaşımızın da bu işi sahiplenmesi gerekiyor. Depreme dayanıklı olmayan binaların bir an önce yıkılması gerekiyor. Biz bu çalışmayı başlattık, ilk toplantımızı da Bahçe İlçemizde yaptık. Yıkılması gereken binaların Kaymakamlıklarımız, Belediyelerimiz ve vatandaşımızın işbirliği içerisinde yıkılması ve tespiti yapılamayanların tespitinin bir an önce yapılması gerekiyor. İlimiz ana fay hatlarının üzerinde bu nedenle depreme karşı hazır olmamız gerekiyor. Afetlerin zamanını önceden kestirmek mümkün olmadığı için bir an önce hazır olmak, binalarımızın depreme dayanıklı hale getirmek zorundayız. Bu maliyetli bir iş ama başarmak zorundayız. Bu konuda Devletimizin desteği var. Biz de bu anlamda vatandaşlarımıza destek olacağız.”dedi.
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE BİR İNSANLIK GÖREVİ
Vali Dr. Erdinç Yılmaz sözlerinin sonunda içinde bulunduğumuz koronavirüs salgınının da bir tür afet olduğunu belirterek, “Maalesef ilimiz çok riskli iller arasında yer alıyor. Yoğun bir mücadele içerisindeyiz. Bütün vali yardımcılarımız, kaymakamlarımız, il müdürlerimiz, daire amirlerimizle birlikte hepimiz alandayız. Ama bu mücadele sadece resmi kurumların mücadelesiyle, vatandaşlarımızın sadece bir kısmının katılmasıyla kazanılacak bir mücadele değil, hepimizin mücadele etmesi gerekiyor. Kimsenin “beni ne ilgilendirir” ya da “bana ne” dememesi gerekiyor. Denetimlerimiz sırasında vatandaşlarımızdan kurallara uymayanları uyarmalarını istediğimizde şöyle cevaplar alıyorum; “biz kurallara uymayanları uyardığımızda “sana ne” diyorlar.“ Kimse böyle bir şey söylememeli çünkü bu hepimizi ilgilendiriyor. Bu nedenle hepimiz mücadele etmeliyiz. Bu bir insanlık görevi. Özellikle ev, akraba, komşu ve taziye ziyaretleri bulaşın en önemli kaynakları. Bu konuda özellikle dikkatli olmamız gerekiyor. Kurallara uymayanları da mutlaka uyarmamız lazım. Herkesin bu mücadelede desteğine ihtiyacımız var.”dedi. Çalıştay, İRAP Bilgilendirme Sunumu ile devam etti.

FOTOĞRAFLI

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Osmaniye’deki öğrencilere, 30 İl ve ilçe...
Osmaniye’deki öğrencilere, 30 İl ve ilçe Milli Eğitim Müdüründen kitap

Haberi Oku