GÜNDEM:
Vali Coşkun'dan yerel basına destek!

Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, il merkezindeki tüm resmi kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, ilçe kaymakamlıkları ve belediyelere bir genelge gönderdi. Coşkun, yayınladığı genelge ile ihalelerin bölünerek doğrudan temin yöntemine başvurulmamasını istedi.
Vali Coşkun imzalı Resmi İlan konulu genelge şöyle; “Bilindiği üzere Resmi İlanlar, Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair 195 Sayılı Kanunun 29. Maddesinde; “Kanun, Tüzük ve yönetmeliklerle yayınlanması mecburi olan (Özel Dernekler hariç) veya genel ve katma bütçeli dairelerle, İl Özel İdareleri, Belediyeler, İktisadi Devlet Teşekkülleri ve sermayesinin yarısından fazlası Kamu Hukuku Tüzel Kişilerine ait bulunan teşekküllerin verdikleri, reklam mahiyetini taşımayan ilanlar resmi ilan sayılır” denilmektedir. Ayrıca, aynı Kanunun 31. Maddesinde; “Resmi ilanlar, Basın İlan Kurumunun şubesi bulunan yerlerin Belediye hudutları içinde bu şubeler aracılığı ile yayınlatılır. Kurumun şubesi bulunmayan yerlerde, resmî ilânların yayınlanmasına Valilikler aracı olurlar” hükmü amirdir.
Kamu Hukukuna tabi olan veya kamunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihaleleri 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapılmakta, Kanunun 2. Maddesinde Kanunun kapsamına giren İdareler de sayılmaktadır. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun “Temel İlkeler” başlıklı 5. Maddesinin birinci fıkrasında; “İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur” ifadesi yer almaktadır. Aynı Kanunun “İdarelerce Uyulması Gereken Diğer Kurallar” başlıklı 62. Maddesinde, Kanun kapsamındaki idarelerce mal veya hizmet alımları ile yapım işleri için ihaleye çıkılmadan önce uyulması zorunlu hususlar belirtilmiş, maddenin (ı) bendinde ise Kanunun 21. ve 22. Maddelerindeki parasal limitler dâhilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin 10’unu Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü olmadıkça aşamayacağı belirtilmiştir. Yine aynı Kanunun 60. Maddesinde, görevlilerin cezai sorumluluğu düzenlenmiştir. İlimiz genelinde “Doğrudan Temin” usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, Kamu İhale Kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması, ihalenin ilanına ilişkin hükümlerin yerine getirilerek olası iptallerin önüne geçilmesini önemle rica ederim.”

Vali Coşkun’un resmi kurum ve kuruluşlar,belediyeler ve ilçe kaymakamlıklarına gönderdiği genelgeyi değerlendiren Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsrafil Avcı, gönderilen genelgenin yerel gazeteler için büyük önem taşıdığını söyledi.Başkan Avcı “Resmi ilanlar yerel gazetelerimizin yaşaması için can suyudur. Sayın valimizin gösterdiği bu duyarlılık, bizim için ve ilan alan yerel gazetelerimiz için büyük önem arz etmektedir. Bundan sonra kurum ve kuruluşlar eminim bu konuda daha duyarlı olacaktır. Sayın Valimize gösterdiği bu duyarlılıktan dolayı cemiyetimiz ve gazetelerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. Ali Celal KAYMAK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Vali Coşkun, çilek üretim alanlarını inceledi
Vali Coşkun, çilek üretim alanlarını inceledi

Haberi Oku