GÜNDEM:
Oryantasyon eğitimi başlıyor

Eğitim İş Sendikası Osmaniye Temsilciliği İl  Başkanı Seyit Demir, okullarda 10 Eylül 2018 günü başlayacak olan Oryantasyon Eğitiminin, günlük 3 saat gibi bir ders süresince uygulanacağını söyledi.
Demir, yönlendirme, kılavuzluk etme anlamlarını taşıyan ve Fransızca orientation kelimesinin Türkçe söylenişi olan oryantasyon'un , işe yeni başlayan çalışanların işin gerektirdiği tutum ve bilgileri edinmeleri, düşünsel ve/veya bedensel becerileri kazanmaları, bu şekilde en kısa zamanda kendilerini önemli hissederek kuruma aidiyet hissinin oluşması, anlamına gelen bir kelime olduğunu kaydetti.
Eğitim alanına uyarladığımız zaman ise Oryantasyon İlkokullarda Anasınıfları ile 1.sınıflarda , Ortaokulların 5.sınıflarında uygulanan Öğrencinin okula hazır oluşu,Çevreyi tanıma,Öğretmeni ile arasındaki iletişimi sağlama,Okul ve Sınıfına Aidiyet hissini oluşturma, Ailesinden bağımsız olarak bir topluluk içerisinde kendisini ifade edebilme gibi davranış özelliklerinin tamamını ve dahasını kapsayan bir durumdur olduğunu aktaran Demir şöyle devam etti: "Okullarımızda 10 Eylül 2018 günü başlayacak olan Oryantasyon Eğitimi günlük 3 saat gibi bir ders süresince uygulanacaktır.Bu süreç içerisinde okullarımızda öğretmenlerimiz gelen öğrenci ve veliler ile iletişime geçerek sırası ile aşağıdaki çalışmaları uygulayacaklardır. Öğretmen ve Öğrencilerin tanışması, Okulun bölümlerinin gezilmesi ( yönetici odası, öğretmenler odası, koridor, tuvaletlerin kullanımı, merdivenlerde ve bahçede giriş-çıkışlar) Öğrencilerin Okuldan evden güvenle gelip tekrar eve güvenle gitmeleri için eğitim verilmesi, Bir oyun öğrenme, birlikte oynama, Okul bahçesi, spor salonu ya da uygun bir alanda sıra olma, dağılma, toplanma,çalışmaları. Sınıf içerisinde Sırasını seçme,sınıf kurallarını birlikte belirleme ,Araç gereçleri tanıma ve güvenli kullanma çalışmaları…gibi başlıca Davranış uygulama Etkinlikleri yapılacaktır. Bu anlamda Tüm Öğrenci Velilerinin çocuklarını bu çalışmalara getirmelerinde Eğitim İş Sendikası Osmaniye İl Temsilciliği olarak ,fayda olduğunu ,gerekli Görmekteyiz .Bu sayede çocuklarımız Eğitim - Öğretim yılı başladığında okula,sınıfa ve Eğitime daha hazır bir şekilde gelmektedir. Böylece ilk haftalarda yaşanan öğrenci sorunlarının önüne geçilerek aksamalar en aza indirgenmektedir.Velilerimiz bu bir hafta sürecek günlük 3 ders saati eğitim çalışmasını ilkokulda harf ve yazı çalışmalarına başlama gibi algılamamalı,Yine Ortaokullarda ders başı olarak düşünmemeli, sadece okula hazırlık olduğunu bilmeliler şimdiden ülke genelindeki 18 milyon öğrencimize, 1 milyon Öğretmenimize ve Tüm velilerimize kazasız ,belasız güzel bir Eğitim –Öğretim yılı dileklerimizi iletiyorum. Unutmayınız !  ki Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün söylediği gibi , "Gelecek nesiller  öğretmenlerin eseri olacaktır."

Anahtar Kelimeler
EğitimOryantasyon

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bacağı kesilmekten kurtarılan kedi yavrularına...

Haberi Oku