GÜNDEM:
DOĞAKA'dan 27 milyon lira bütçeli destek programı

OSMANİYE (DHA) - DOĞU Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Onur Yıldız, 2019 yılında 3 mali destek programında toplam hibe tutarının 27 Milyon lira olduğunu ve planlanan, öngörülen yatırım toplam tutarının ise 40 Milyon lira olduğunu söyledi. DOĞAKA tarafından uygulanacak olan 2019 Yılı Mali Destek Programları açılış ve bilgilendirme toplantısı, Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda yapıldı.
Toplantının açılış konuşması yapan DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, ajansın bugüne kadar 21 farklı mali destek programına çıkmış olduğunu, 21 destek programında verilen destek miktarının 180 Milyon TL olduğunu, toplam yatırım tutarının ise 320 Milyon TL olduğunu kaydetti.
Daha sonra konuşan Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy ise yaptığı konuşmada, "2019 yılı için Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odamızın talebi doğrultusunda öne çıkan sektörlerden yer fıstığı ve zeytincilik alanlarında DOĞAKA destekleri ile sektörel tanıtım filmleri hazırlatıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı organizasyonlarda, ticari heyet ziyaretlerinde ve fuarlarda kullanılacak bu filmlerin de ilimizin tanıtımı açısından faydalı olacağı düşüncesiyle gerek tanıtım filmlerinin gerek açıklanacak olan DOĞAKA 2019 yılı desteklerinin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.
Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ise DOĞAKA tarafından hazırlanan bu yılki desteklerin üç ana başlık etrafında toplandığının görüldüğünü belirterek, "Mesleki eğitim, imalat sanayi ve seracılık. 2010 yılından bu yana DOĞAKA çeşitli alanlarda bölgemizde yapılan proje karşılığı destekler vermiştir. Bundan sonra da inşallah bu destekler devam edecek. Bu desteklerin proje hazırlayıp proje sunan sektörlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu anlamda desteklerini esirgemeyen başta Sayın Valimize ve DOĞAKA Genel Sekreterimize çalışmalarından dolayı başarılar diliyorum." dedi.
Toplantıda konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun, DOĞAKA’nın faaliyetlerine başladığı 2010 yılından bu yana ilan edilmiş mali destek programları kapsamında, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş illeri ile birlikte tanımlanan TR63 Bölgesinde; kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının çeşitli sektör ve konulardaki yatırımlarına destek verildiğini ifade ederek, “2010-2018 yılları arasında uygulanan destek programlarında Osmaniye ilimizde toplam 331 adet başarılı bulunmuş ve bu projelere yaklaşık 36 Milyon TL. kaynak aktarılmıştır. Özel sektör işletmelerinin demir-çelik ve gıda sektörlerindeki yatırımları ile kamu kurum ve kuruluşlarımızın turizm altyapısı ile sosyal tesis altyapısına yönelik yatırımları Ajansımız tarafından desteklenen başlıca yatırım alanları olmuştur. 2019 Yılı Mali Destek Programları kapsamında ise toplam bütçesi 27 Milyon TL olan 3 adet yeni destek programı ilan edilmiştir. Buna göre; 2019 Yılı İmalat Sanayisine Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı ile imalat sanayisinin ihtiyaç duyduğu alanlarda mesleki eğitimin geliştirilmesi amacıyla eğitim kurumlarımızdaki makine ekipman altyapısının iyileştirilmesine yönelik yatırımlara ve eğitim faaliyetlerine; 2019 Yılı Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı ile az gelişmiş ilçelerimizdeki KOBİ yatırımları ile sosyal altyapıya yönelik yatırımlara; 2019 Yılı Seracılığın Geliştirilmesi Mali Destek Programı ile yeni sera kurulumları ile mevcut seraların modernizasyonuna yönelik yatırımlara destek verilecektir. Destek programları 22 Ocak 2019 tarihinde ilan edilmiş olup proje başvuruları 1 Şubat 2019 itibarıyla elektronik ortamda alınmaya başlanılacaktır.  Başvurular 5 Nisan 2019 tarihine kadar devam edecektir. Daha sonra yapılacak değerlendirme çalışmaları ile birlikte başarılı projelerin 2019 yılı Temmuz ayı içerisinde açıklanması planlanmaktadır. Osmaniye ilimiz ile birlikte Hatay ve Kahramanmaraş illerinin de yararlanabileceği 2019 Yılı Mali Destek Programları ile ilgili her türlü bilgi talebi Ajansımız tarafından karşılanacak olup ayrıca tüm ilçelerimizde bilgilendirme toplantıları yapılacaktır.  Destek programlarının hazırlık aşamasında emeği geçenlere şükranlarımı sunuyor, ilan edilen destek programlarının ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. “diye konuştu.
Vali Coşkun’un konuşmasının ardından DOĞAKA Program Yönetimi Birim Başkanı Oğuz Alibekiroğlu 2019 Yılı Mali Destek Programları hakkında bilgilendirme sunumu yaptı. Toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi.

FOTOĞRAFLI

Anahtar Kelimeler
DoğakaDestek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Osmaniyeli İzciler, Malazgirt'e uğurlandı
Osmaniyeli İzciler, Malazgirt'e uğurlandı

Haberi Oku