Fransa'da İslamın yükselişinden ve Fransızların manevi huzuru İslamda bulmasından dolayı, Müslümanların sayısının artmasından ve İslamın ikinci din olmasından endişelenen Fransızların bu endişeleri ise yapılan bir ankete yansımıştır.
          Sociovision Enstitüsü tarafından yapılan bir anket sonucuna göre; Fransızlar din hakkında biraz gizlilik istiyorlar. Hangi dinden olursan ol, dindar bir insansan, dini inancını, yaşayışını gösterme  gizli kalsın, eğer namaz kılıyorsan namazını evinde kılınmasını istiyorlar.Bu ankette din ayrımı yapmadan bütün dinlere karşı laiklik kurallarının sertleştirilmesini isteyen Fransızlar aslında bu tepkileri İslam Dinine karşı olup, diğer dinleride bu ankete katmış oluyorlar.İbadetini en iyi şekilde yapan yaşayan ve günlük hayatlarına yansıtan elbetteki Müslümanlardır. Hristiyan ibadetini cumartesi kiliseye gidip yapar.Yahudiler ise Sinagoga  gider orada ibadetlerini yaparlar.Gerek Fransa'nın gerek Avrupa'nın en büyük korkusu  kendi ülkelerinde ve kıtalarında İslamiyetin ilerlemesi ve Müslümanların sayısının artması.
         Fransa'da şirketler özel alan olduğu için, laiklik konusunda bir çalışma kanunu yürürlüğe konulmamıştır.Bunedenle şirketlerde kapalı bayanlarda çalışabiliyorlar.RTL Kanalında yayınlanmış ve sonuçları açıklanmış Sociovision Enstitüsü tarafından süre gelen bir anket sonucuna göre; Fransızların çoğu dini ifadelerin kamusal alandan çıkarılmasını ve gösterilmesini istemiyorlar.Hristiyanların haç işaretlerini takmalarını, Yahudilerin kipa takmalarını, ve Müslümanların sokakta namaz kılmalarını,namaz takkesi takılmasını ve sayısı çoğalan İslami sivil toplum örgütlerini  istemiyorlar.Kamusal alana din karışmasın istiyorlar.Umuma açık olan yerlerde , sokakta işyerlerinde,okullarda çalıştıkları yerlerde tarafsızlığı görmek istiyorlar.<<Kendim bizzat Fransa'da 5 yıl görev yapmış birisi olarak, Müslümanların sokakta namaz kılması konusunda açıklama yapmak istiyorum. Hızla artan Müslüman nüfusu için ibadethaneler yetersiz kalıyor. Özellikle Cuma ve bayram namazlarında yer bulamayan Müslümanlar, Müslüman ülkelerde olduğu gibi sokakta veya ibadethanelerinin bahçesinde saf tutuyorlar.İşte medeniyetin eşiği ve demokrasinin beşiği olan Fransa İslama tahammül edemiyor.>>
         Yapılan bu anket konusunda cevaplar bir çok uzmandan geliyor.
        '' Yaptığımız İbadetler ve Dini İnançlar Devamlı Geriliyor''
Herşey den önce bu eğilimi anlamak için,Fransız toplumunda geçen Laikleşme hareketine bakmak lazım.2014 yılında Fransızların %50 sinden azı, inanan olarak kendilerini tarif ediyorlar.İbadet edenler olarak tarif edenlerin sayıları zaman zaman azalıyor.Müslümanların sayısı yükseliyor.Hristiyanlık ise azalıyor.İbadet yapanlar 1990 yıllarında ortalama %14 iken, şimdi ise %10.Bu düşüş son iki yıl daha devam ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre 2013 yıllarında inanan ve ibadet yapanlar arasında %2'lik bir düşüş var. Velhasıl inanmayanlar, ibadet yapanlara göre 20 yıl içinde %7 olarak yükselmiş.Yani dinsizlik artmış durumdadır.
                                                                                             (devam edecek)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.