Fransa’da İslam Dininin yükselmesinden ve Müslümanların sayısının artmasından endişe eden Fransızlar, hemen laiklik kurallarının yeniden düzenlenerek dini kamusal alandan çıkarmak ve dini sembolleride görmek istemiyorlar. Yapılan bir ankette tüm dinlere karşı kuralların aynı olmasını istiyorlar gibi görünse de, asıl konu ve tepkileri ‘’İSLAM DİNİ’’.1960-70 yıllarda fabrikalarına işçi bulamayan, Fransa’dan Müslüman ülkelere işçi getirmek için uçak kaldıran ve gelen Müslümanları havaalanlarında törenle karşılayan Fransızlar bugün ise Müslümanları istemiyorlar. Ülke olarak gelişmelerini tamamladılar. Ekonomik yönden geliştiler, güçlerine güç kattılar. Getirdikleri işçileri sanayileşme alanında kullanarak en ağır işleri reva gördüler yaptırdılar. Cezayir’den Fas’tan Tunus’tan ve Türkiye’den gelen göçmen işçiler biraz para kazanır geri döneriz düşüncesindeyken, dönemediler. Kendi ülkelerinde kalan ailelerinide getirdiler. Daha sonrada Fransa da doğan çocukları ve torunları Müslüman Fransız vatandaşı oldular. Fransız vatandaşı olan ama dinleri Müslüman olan bu gençlere Fransa fırsat vermedi. Kısa yoldan meslek okullarına yönlendirildi. Devlet kademelerinde görev verilmedi. Ev kiralamak istedikleri zaman eğer Müslümansan zaten ev kiralamak için başvurduğunda senin adından Müslüman oldugunu anlayıp, en ücra köşede sıkıntılı mahallelerdeki lojmanları verdiler. Müslüman göçmenleri izole ettiler. Fransızlarla bir araya getirmek ve aynı mahallede komşuluk yapmasını istemediler.

      Müslüman ülkelerden gelen göç ve ayrıca mültecilerin gün geçerek sayılarının artmasıyla Müslüman olan Fransızların sayılarının da çoğalmasıyla  ‘’İSLAM DİNİ’’ Fransa‘nın ikinci dini haline geldi. Fransa’nın nüfusu 63 milyon. Verilere göre 7 milyon Müslüman Fransa da yaşamaktadır. Fransa’da Türk nüfusu resmi verilere göre sayısı  600bin civarındadır. Fransız olupta Müslüman olanların sayısı 500-550 bin civarındadır. Ayrıca her geçen gün Müslüman olan Fransız sayısı artmaktadır. Fransız yetkililerin yaptığı açıklamaya göre ülkede heryıl 4-5 bin kişi din değiştirerek İslam’ı seçiyor. Bu rakam İslam Dinini Fransa’da en seçilen din yapıyor. Fransızlar bu artıştan pek hoşnut değiller. Müslüman sayısının artmasıyla ibadet yapılacak cami ve mescitlerinde artmasıyla daha da tedirgin olmaya başladılar. Özellikle Cuma ve bayram namazlarında Müslümanların mescitlerin küçük olmasından dolayı namazlarını mescitlerin bahçesinde ve hatta sokakta kılmak zorunda kalmışlardır. Bundan da hiç hoşnut olmayan Fransızlar Laiklik kurallarının sertleştirilmesini istiyorlar. Dini gerek kamusal alanda gerekse sokakta görmek istemiyorlar. Dindar insanların dinlerinin gerektirdiği ibadetlerini evde yapmalarını istiyorlar.

     Görülüyorki, İslamın Fransa’da daha çok görünür olması ve yaşanır bir yaşam biçimi haline gelmesi. Bunları gören Fransızlar aslında sevinmelerine yerine çok endişelenmektedirler  ve hatta kırmızı alarm verici olarak görüyorlar.Aslında endişe ve panik sadece Fransa’da değil diğer Avrupa ülkelerinde de var.İngiliz yetkililerin yaptığı araştırmaya göre, 2050 yılına kadar Avrupa Birliğinin beşte birinin Müslüman olması bekleniyor.Avrupa da kısa sürede Müslüman sayısının artacağından dolayı aslında Avrupalıların İslam dinine ve Müslümanlara karşı daha saygılı olması gerekiyor.Avrupalılarda doğum oranının düşük olması sayılarının artmaması ve nüfusunun ihtiyar olması gösteriyorki, gelecekte bu Müslüman toplum bu boşluğu dolduracak ve çalışmalarıyla ülkelerinin gelişmesinde katkı sağlayacaklardır.Fransızlar endişelene dursunlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.