EKONOMİ:
Osmaniye gübreleme rehberi yayınlandı

YURT genelinde tarımsal amaçlı olarak kullanılan toprakların fiziksel yapısını iyileştirerek ve kimyasal yapısını düzelterek verim gücünü yükseltmek, bitkilere daha iyi bir gelişme ortamı oluşturarak elde edilen ürünlerde kaliteyi artırmak için analizlere dayalı doğru gübrelemeyi sağlamak adına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan "Osmaniye Gübreleme Rehberi" yayınlandı.

Tarım topraklarının insan, hayvan, bitki ve her çeşit canlının beslenmesinde çok önemli doğal bir kaynak olduğunu söyleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Recep Bulut, "Kuşkusuz ülkelerin ekonomik kalkınmasında tarım topraklarının katkısı çok büyüktür. Verimli topraklara sahip olan ve topraklarını iyi kullanan milletler gıda maddeleri yönünden kendilerine yeten, ihtiyaçlarının fazlasını diğer ülkelere satan, kişi başına düşen milli gelirleri yüksek olan ülkelerdir. Yaşamın devamı için; beslenmeye, beslenme için gıdaya, sağlıklı gıda için de verimli topraklara ihtiyaç olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bitki sağlığının, insan ve hayvan sağlığını özellikle element noksanlığı veya fazlalığı açısından etkilediği ve çeşitli hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Gıda güvenliği açısından da besin element dengesi bozuk ortamda yetişen bitkilerde hem verim düşüşü hem de ürün kalitesi düşüşü ortaya çıkacaktır. Bu nedenle sağlıksız ürünlerle beslenen insanlarda ve hayvanlarda sağlıklı yaşamı etkileyen arazlar ortaya çıkmaktadır. Bu sürdürülebilir tarımın olmazsa olmazıdır. Bu noktada toprakların verimliliğinin sürekli olabilmesi için sadece gerektiği kadar gübre, uygun miktarda ve şekilde gübreleme için toprak analizinin önemi büyüktür. Toprağa ihtiyacı kadar gübre vererek toprağı kirletmeden yüksek verim ve kaliteli ürün almanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır." dedi.

Tüm tarımsal çalışmaların amacının, tarımsal kaynakların en iyi biçimde işletilip ürünü artırarak insanların sağlıklı bir şekilde beslenmelerine yardımcı olmak olduğunu kaydeden Bulut şöyle devam etti: "Tarım topraklarının verimli olması ve verim güçlerinin korunması çeşitli şekillerde topraktan eksilen besin elementlerinin toprağa geri verilmesi ile mümkündür. Gübre; tarımın dayanağı ve tarımsal üretimin en önemli girdilerinden biri hatta birincisidir. İdeal bir gübreleme toprak ve yaprak analizi yapmakla başlar, havza bazlı ürünlerin gübrelenmesini konu alan rehberin çiftçilerimize faydalı olmasını dileriz."

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) 

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İl Özel İdarenin 2020 yılı yatırımları...
Osmaniye'de İl Özel İdarenin 2020 yılı yatırımları değerlendirildi

Haberi Oku