EKONOMİ:
DenizBank 2015 yılı ilk yarı finansal verilerini açıkladı:
 DenizBank 2015 yılı ilk yarı finansal verilerini açıkladı:

DenizBank’ın aktifleri 104 milyar TL’ye ulaştı

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, ” Ülkemizin  81 ilinde 723,  yurt dışında 43 olmak üzere toplamda 766 şubemiz ve 15 bin çalışanımız ile faaliyet gösteren Bankamızın aktifleri; 2015 yılının ilk yarısında 2014 yılsonuna göre %11 büyüyerek, 104 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

Ateş, DenizBank’ın 2015 yılının ilk yarısında konsolide bazda; 

  • Net karının 503 milyon TL’ye ulaştığını,
  • Ana fon kaynağı olan mevduatını yılsonuna göre %11 artırarak 68,7 milyar TL’ye ulaştırdığını,
  • Toplam kredilerini ilk altı ayda %13 artış ile 96,1 milyar TL’ye çıkardığını,
  • Müşteri sayısını yıllık 800 binlik bir artışla 8,6 milyona ulaştırdığını kaydetti.

Ayrıca DenizBank’ın fark yaratan ürün ve hizmet anlayışı sonucunda uluslararası arenalardan alınan ödüllerle takdir topladığını belirten Ateş, “Attığımız öncü adımların meyvelerini prestijli ödüllerle toplamaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

DenizBank BAI ödüllerinde bu yıl da final sahnesinde

Dijital çağın nabzını tutan, inovatif hizmetleriyle sektördeki yenilikçi konumunu her gün güçlendiren DenizBank geçen yıl “Dünyanın En Yenilikçi Bankası” seçildiği BAI Bankacılık İnovasyonu Ödülleri’nde bu yıl da 3 ayrı kategoride adını finalistler arasına yazdırdı. Banka olarak genç yaşına rağmen teknoloji konusunda sektörlerine öncülük ettiklerini ifade eden Ateş; “Dijital platformlarda fark yaratan ve işimize değer katan yatırımlar yapıyoruz. Dijital alana yaptığımız bu yatırımların başarıya ulaşması ve küresel çapta itibarlı kurumlar tarafından takdir edilmesi, çalışma azmimizi daha da artırıyor. 250’den fazla proje arasından 3 ayrı kategoride finale kaldığımız, finansal hizmet sektörünün bankacılık yönetimi alanında dünya çapında en saygın kurumlarından ABD merkezli Bank Administration Institute (BAI) Ödüllerinde bu yıl da ödülleri kucaklamak, Bankamızla birlikte Türk bankacılık sektörüne de tekrar gurur yaşatmayı arzu ediyoruz” dedi.

Çözüm odaklı inovatif yaklaşımlar Deniz’de

DenizBank’ın ses getiren önemli projelerinden biri de e-Devlet kapısına şifresiz girme dönemini başlatması oldu. Buna göre DenizBank, Türksat ve T.C Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile yaptığı işbirliğiyle Açık Deniz İnternet Bankacılığına giriş yapan müşterilerine başka hiçbir şifreye ihtiyaç duymadan e-Devlet sitesine ulaşabilme ve tüm işlemlerini yapabilme imkanı sağlıyor. AçıkDeniz İnternet Bankacılığı üzerinden e-Devlet sitesine yönlenen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı müşteriler belediye ve diğer kamu kurumlarındaki borçlarını ödeyebiliyor, borç durumlarını sorgulayabiliyor, sicil ve ikametgâh belgelerini kolayca edinebiliyor.

DenizBank ayrıca yenilikçi bakış açısı ile önemli bir projeye daha imza attı. Buna göre KOBİ Ümit ve Deniz Özel gibi hizmet modellerini uygulamaya alan DenizBank İletişim Merkezi, 2015 yılının ikinci yarısında Skype üzerinden erişim uygulamasını da hayata geçirdi. Bu sayede, DenizBank İletişim Merkezi Türk bankacılık sektöründe Skype üzerinden erişim sağlanabilen ilk ve tek çağrı merkezi oldu.

Banka Mastercard 2014 satış ödülleri kapsamında ticari kartlarda portföyünü adet olarak en fazla büyüten banka ödülünün de sahibi olarak uluslararası platformlarda elde ettiği başarılarına bir yenisini daha ekledi.   

DenizBank konsolide bilançosundan önemli göstergeler(1)

  

milyon TL

30.06.2014

31.12.2014

30.06.2015

Değişim

Toplam Aktifler

85.485

94.403

104.453

6 aylık

Yıllık

%11

%22

Nakit Krediler

60.324

64.564

72.486

%12

%20

Gayrinakdi Krediler

19.195

20.452

23.598

%15

%23

Mevduat

52.762

61.831

68.679

%11

%30

Şube Sayısı(2)

739

758

766

%1

%4

Çalışan Sayısı

14.879

14.979

14.897

-%1

%0

Müşteri sayısı-milyon

7,8

8,2

8,6

%5

%10

Özkaynak Getirisi

%15,8

%14,2

%13,8

 

 

(1)DenizBank,  konsolide ve konsolide olmayan BDDK finansallarını yayınlamıştır. Basın bülteninde yer alan rakamlar konsolide BDDK verileridir.

(2)Yurtdışı iştirak şubeleri dahil

 

DenizBank Hakkında

DenizBank, gelişmekte olan Türk denizcilik sektörüne finansman sağlama hedefi ile bir kamu iktisadi teşebbüsü olarak 1938 yılında kurulmuştur. 1997 yılının başında, bir bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi'nden satın alınan DenizBank’ı, Avrupa'nın önde gelen finans gruplarından Dexia Ekim 2006’da bünyesine katmıştır. 6 yıl boyunca Dexia’nın ana hissedarlığında faaliyetlerini sürdüren DenizBank, 28 Eylül 2012 itibariyle Rusya’nın en büyük ve köklü bankası Sberbank çatısı altında hizmet vermeye devam etmektedir. DenizBank, kısa süre içerisinde Türkiye’nin sayılı bankalarından biri haline gelmiştir. 2003 yılında çeşitli finansal hizmetleri aynı çatı altında toplayan bir “finansal süpermarket” oluşturmak amacıyla DenizBank Finansal Hizmetler Grubu kurulmuştur. DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun, Türkiye’nin 81 ilinde, iştiraklerin şubeleri dâhil toplam 766 şubesi ile 15 bine yakın çalışanı bulunmaktadır. DenizBank Finansal Hizmetler Grubu çatısı altında; DenizBank'ın yanı sıra yedi yerli, üç uluslararası finansal iştirak ile finansal olmayan beş yerli iştirak ve Bahreyn'de bir şube bulunmaktadır. DenizYatırım,  Ekspres Menkul, Deniz GYO, DenizPortföy Yönetimi, DenizLeasing, DenizFaktoring, Destek Varlık Yönetimi; Intertech, DenizKültür, Deniz Kartlı Ödeme Sistemleri, Açık Deniz Radyo-TV ve Bantaş grubun yerli; Eurodeniz, DenizBank AG ve DenizBank Moscow ise uluslararası iştirakleridir.

www.denizbank.com,  www.facebook.com/DenizBank,  twitter.com/DenizBank

Sberbank Hakkında

Sberbank, Rusya’nın en büyük bankasıdır ve Rusya’daki bankacılık sektörü aktiflerinin yaklaşık üçte birini elinde bulundurmaktadır. Sberbank’ın ana hissedarı olan Rusya Merkez Bankası, banka hisselerinin %50’si ile bir adet oy imtiyazlı hissesine sahiptir. Bankanın diğer hisseleri 244,000’den fazla gerçek ve tüzel kişiye aittir. 17.000’e yakın şubesi ile Rusya’daki en geniş şube ağlarından birine sahip olan Sberbank’ın uluslararası operasyonları Kazakistan, Ukrayna ve Belarus’u kapsayan Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesinin ötesinde Sberbank Europe AG ile Orta ve Doğu Avrupa’da sekiz ülkeye, DenizBank ile de Türkiye’ye kadar uzanmaktadır. Almanya ve Çin’de temsilcilikleri, Hindistan’da bir şubesi bulunan Banka, Sberbank (Switzerland) AG ile İsviçre’de de faaliyetlerini yürütmektedir. Sberbank ayrıca, Sberbank CIB ile yatırım bankacılığı, finansal danışmanlık ve global piyasalarda işlem yapma hizmetleri de sunmaktadır. Sberbank, Rusya Merkez Bankası tarafından verilen 1481 no’lu genel bankacılık lisansına sahiptir. Bankanın resmi web siteleri:

www.sberbank.ruwww.sberbank.com

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Osmaniye'de ekonomi değerlendirme toplantısı
Osmaniye'de ekonomi değerlendirme toplantısı

Haberi Oku