Eğitim sisteminde yapılan her değişiklik etkileri anında ortaya çıkmasa dahi Yurdumuzun bütün yapısını olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilemektedir.
Ülkelerin kalkınmışlık ve refah seviyeleri kaliteli ve iyi yetişmiş insan gücüyle doğru orantılıdır. Bundan dolayı bilimde sanayide kültürel alanda gelişmiş ülkeleri incelediğimiz zaman eğitim öğretimle ilgili problemlerini çözdüklerini görürüz. Şimdi benim bazı sorularım olacak.

-Gelişmekte olan ülke statüsündeki ülkemizin gelişmiş ülkeler ligine çıkabilmesi için eğitim – öğretimde ne yapmamız gerekir?

-Gelişmiş ülkelerden bir veya birkaçını model alarak ya da insanlarımızın her türlü özelliğini dikkate alarak kendimize has eğitim modelleri geliştirmemiz mi gerekir?

-2013 yılında okullarımızda kıyafet serbest bırakıldı. Aradan geçen zaman içersinde bu uygulama acaba eğitim- öğretimin kalitesine nasıl yansıdı?

-Yapılan bu değişikliğin devamı mı gerekir, kaldırılması mı gerekir?

-Acaba bununla ilgili bir araştırma yapılmış mıdır?

-Yine aynı yıllarda Fatih Projesi kapsamında örencilere bilgisayar dağıtıldı. Acaba sonuç ne oldu?

-Dağıtılan bilgisayarlar ne alemde?

-Tabii önce sorulması gereken öğrencilere tablet bilgisayar dağıtılırken beklenen sonuç ne idi?

-Dağıtılan malzemelerle hedeflenen noktaya gelebildik mi?

-Büyük paralar harcanarak hayata geçirilmeye çalışılan projeden ne kadar verim alabildik?

-Teknoloji artık çok kısa zamanda eskimektedir. Büyük paralarla hayata geçirilen bu projenin sürdürülebilirliği kalmış mıdır?

-Ortaya konulan hedefler ne derece gerçekleştirilmiştir?

-Öğretimi kolaylaştırmakla teknolojiyi yaygınlaştırmakla her şeyi çözdüğümüzü söylemek kolaya kaçmak değil midir?

Yırtık ayakkabı ve boş mide ile okula gidenden verim beklememek boşunadır. Velilerin büyük çoğunluğunun çocuklarını başından savma aracı olarak gördükleri okullarımız adı konmamış oyalama merkezleri gibidir. Herkesin görmek istemediği bir konuda okullarımızdaki disiplin konusudur. Disiplinsizlik olayları çok fazladır. Öğretmen ve öğrenci can güvenliği risk altındadır.

Geleceğimizi güvenle teslim edeceğimiz nesiller yetiştirmek istiyorsak öğretimden çok eğitimin ön planda olduğu, “bana ne” zihniyetinin terk edildiği anlayışı terk etmek gerekir. Çünkü zamanımızda bilgiye ulaşmak çok kolaylaşmıştır. İnsanlar hayatlarının herhangi bir döneminde istedikleri bilgiye çok kolay bir şekilde ulaşabilirler. Fakat belirli alışkanlıklar kazanmak, öğrenmenin eğitimini almak, topluma faydalı insan olmanın standartlarını benimsemek, genç yaşlarda kazanılması gereken özelliklerdir. Eyüp Yılmaz DAŞKESEN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.