EĞİTİM:
Büyükalaca:
İbrahim EMÜL
OSMANİYE Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, üniversitenin geride bırakılan dört yıllık kurulma aşamasının başarılı bir şekilde gerçekleştiğini belirterek, "Modern bir üniversite oluşturduk" dedi. 
Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sabri Ulukanlı ve Aykut Gül ile birlikte basın mensupları ile sohbet toplantısında bi,r araya gelen Rektör Büyükalaca, toplantıyı düzenlemelerindeki amacın 15 gün önce ikinci dönem Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi rektörlüğüne atanması ve geçmişte yaptıkları ve bundan sonra yapmayı düşündükleri ile ilgili bilgi sunmak üzere düzenlendiğini kaydetti. 

KURULUŞ AŞAMASINI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE TAMAMLADIK
Büyükalaca, Karacaoğlan Yerleşkesi Merkez Kafeteryasında ki konuşmasında gride bırakılan dört yıllık kuruluş aşaması sürecini başarılı bir şekilde tamamladıklarını belirterek, "Bildiğiniz gibi Eylül 2008 yılında Rektör olarak göreve başladığımızda üniversitemiz kurulma aşamasından itibaren yaklaşık bir yıl geçmiş olmasına rağmen henüz yapılanma çalışmalarına başlamamıştı. Eylül 2008 de kuruluş çalışmalarına hızla başladık ve geride bıraktığımız yaklaşık 4 yıl içerisinde üniversitemiz bir kuruluş sürecini yaşadı. Bu kuruluş süreci yoğun bir şekilde yapılanmayla geçti. Yapılanmada kastımızsa sadece fiziki yapılanma değil aynı zamanda idari mekanizmaların akademik mekanizmaların, bir üniversitede olması gereken değişik birimlerin kurulması ile tamamlanması ile geçti bu dönem. Geriye dönüp baktığımızda şunu gururla söyleyebiliriz ki üniversitemiz bu kuruluş aşamasını oldukça başarılı bir şekilde tamamlamış, gelişmiş bir üniversitede modern bir üniversitede olması gerek birçok fiziki idari ve akademik birimleri bünyesinde hizmet verir hale getirmiştir. Bu dönem kolay olmadı. Hiç bir akademik, idari ve fiziki yapılanma olmadan bir üniversiteyi, gelişmiş üniversitelerde modern üniversitelerde olması gereken seviyeye çıkartmak için çok yoğun bir mesai harcadık. Bu mesai rektör olarak benim mesaim değildi, benimle birlikte ilk günden itibaren birlikte çalıştığımız rektör yardımcılarımız, dekanlarımız, bölüm başkanlarımız, daire başkanlarımız idari personelimiz bu üniversitemizde çalışan herkesin çok büyük emeği oldu. Bu dönem içerisinde sadece üniversite olarak değil Ankara'daki hükümetimizin değişik birimleri ile bakanlıklarla yük ile yerel idarecilerimizle il müdürlükleri ile birlikte çalışmalar sergiledik. Sizler bizlere destek oldunuz. Basınında büyük katkısı oldu.  Herkese teşekkür ediyorum." dedi. 


"ÜNİVERSİTEMİZ BÜNYESİNDE 4 FAKÜLTEMİZ VAR"
Üniversite bünyesindeki fakülte ve yüksekokullar hakkında da bilgiler veren Büyükalaca, "Geldiğimiz noktada üniversitemiz bünyesinde şu anda 4 tane fakültemiz mevcut. Bunlar Fen edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve son olarak kurduğumuz mimarlık tasarım ve güzel sanatlar fakültesinden oluşmakta. Ayrıca bir yabancı diller yüksekokulumuz ve bunların dışında da aktif olarak Osmaniye, Kadirli, Bahçe ve Düziçi Meslek yüksekokulları olması mevcut. Tabii ki üniversitelerin olmazsa olmazlarından biriside kendisini belirli bir alanda daha da uzmanlaştırmak isteyenler için Yüksek Lisans ve Doktora programları var. Bugün gururla bahsettiğimiz iki tane üniversitemizde fen bilimleri ve sosyal bilimler enstitümüz de biz yüksek lisans ve aynı zamanda doktora programları sunmaktayız. " diye konuştu.

"İLAHİYAT FAKÜLTESİ KURULMASI YÖK TARAFINDAN UYGUN GÖRÜLDÜ"
OKÜ bünyesinde İlahiyat Fakültesinin Kurulması noktasında Yüksek Öğrenim Kurumuna bir başvurularının olduğunu belirten Rektör Büyükalaca,"Bu başvurunun sonucunu sevinçle öğrenmiş bulunuyoruz ki YÖK tarafından uygun görülmüş ve prosedürün devamı şeklinde milli eğitim bakanlığına aktarılmış durumda. Başvurumuz bakanlık tarafından incelenmekte ve daha sonra da yine prosedür gereği bakanlar kuruluna aktarılacak ve bakanlar kurulundan olumlu görüş çıkarsa İlahiyat Fakültemizin de kuruluş aşaması tamamlanmış olacak. Bu fakültenin kurulması noktasında Osmaniyelilerin büyük desteği ve isteği oldu bizden ve bu işe öncülük eden ENSAR Vakfı ile bir protokol imzaladık. Bu vakfımız Osmaniyelilerinde desteğini alarak İlahiyat Fakültesinin yaptırılması noktasında bizlere bir taahhüdü oldu. Dileğimiz bu sözün kısa süre içerisinde yerine getirilmesi ve bu binanın üniversitemiz kampusu içerisinde hızla yükselmesi. Bizimde bu fakülteyi kısa sürede aktif hale getirmemiz dileğindeyiz" şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİ SAYISI 7 BİN'E YAKLAŞTI
OKÜ'deki öğrenci sayısının bu dönem itibari ile 7 bin'e yaklaştığını ve bununla birlikte öğretim elemanı sayısının ise 250'ye ulaştığını belirten Büyükalaca şöyle dedi: "Bu öğretim üyelerinden 70 tanesi yardımcı doçent, doçent ve profesör seviyesindedir.  Geri kalan öğretim elemanlarımızın birçoğunu Türkiye'nin birçok yerindeki bir kısmını da yurt dışındaki üniversitelere göndererek oralarda yüksek lisans ve doktora yapmalarını sağlıyoruz.  Bu arkadaşlarımızın yüksek lisans ve doktoralarını tamamladıktan sonra aramıza katılmaları ile birlikte üniversitemiz akademik kadro anlamında büyük bir güç kazanmış büyük bir ivme kazanmış olacaktır"
Konuşmasında ayrıca, Osmaniye ile bütünleşmiş, ortak projeler üreten bir Üniversite olma gayreti içerisinde olduklarını da vurgulayan Prof.Dr.Orhan Büyükalaca, “Bilimsel çalışmaların uygulamaya geçmesi aşamasında Üniversite olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.
Konuşmaların ardından basın mensuplarının Üniversite harçları, OKÜ Yerleşke alanı ve diğer konulardaki sorularını yanıtlayan Rektör Orhan Büyükalaca, basın mensuplarına katılımlarından dolayı teşekkürlerini iletti. 

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tatile çıkmayan öğrenciler meslek öğrenip,...
O öğrenciler, okulda çalışıp mesleklerini öğrenirken parada kazanıyorlar

Haberi Oku