Âşık Veysel:

"Gün ikindi akşam olur,
Gör ki başa neler gelir,
Veysel gider, adı kalır,
Dostlar beni hatırlasın.”
diyor. Cahit Sıtkı Tarancı ise Otuz Beş Yaş şiirinde:
“Neylersin ölüm herkesin başında.
Uyudun uyanamadın olacak.
Kim bilir nerde, nasıl, kaç yaşında?
Bir namazlık saltanatın olacak,
Taht misali o musalla taşında.”
diyor.

Ebedî âleme göçtükten sonra ne adımız kalsın, ne de sanımız bu dünyada.  Ardımızdan kötü sözler edilmesin yeter bize. Hayat denen zorlu yolculukta gönül hırkasını yamayıp da giymeye çalıştık her zaman. Gönlümüz kırılmasına rağmen biz gönül kırmamaya çalıştık her daim. Bilmeyerek kırdıklarımız olduysa af ola. Ölmedik ama sağlığımızda bizi hatırlayanlar oldu. Üniversiteden sınıf arkadaşım, kadim dost, hemşehrim Âşık Haydar Ateş altı aylık eğitimden sonra İstanbul’da kalmam üzerine 2011’in Şubat’ında şu dörtlükleri yazıvermişti:
“Altı aylık okul bitti mi Ömer
Bahçende bülbüller öttü mü Ömer
O İstanbul seni yuttu mu Ömer
Şükret hele şükret neler olacak

İstanbul’da kaldın ağlama gardaş,
Ağlayıp karalar bağlama gardaş
Sen de yüreğimi dağlama gardaş
Şükret hele şükret neler olacak

Güzel İstanbul’dan bir kız bulursun
Bulmayla kalmaz belki de alırsın
Kim bilir belki de orda kalırsın
Şükret hele şükret neler olacak

Ateş Haydar’a bak boşta geziyor
Tüm bunları Yüce Mevla yazıyor
Ülkenin durumu bizi üzüyor

Şükret hele şükret neler olacak”

Konya benim hayatımda önemli bir yere sahiptir. Lisans diplomamı Konya’dan aldım. İnşallah yakında yüksek lisans diplomamı da yine Konya’dan alacağım. Eylül ayından bu yana yüksek lisans derslerim için İstanbul-Konya arasında havadan ve karadan mekik dokuyorum. 5 Aralık’ta yüksek lisans derslerim için yine Konya’da idim. Yüksek lisanstan hocam Yrd. Doç. Dr. Aziz Ayva ile olan dersimden arta kalan zamanda hocaların hocası Halk Edebiyatının Aksakalı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu hocamı evinde ziyaret ettim. Sakaoğlu hocamın hayr’ül halefi Prof. Dr. Ali Berat Alptekin hocamı ne yazık ki ziyaret edemedim. Değerli hocalarımı ziyaret edeceğimi duyan Haydar Ateş, aşağıdaki dörtlükleri yazarak ileti olarak bana yollamış ve bu şiiri hocalarımla paylaşmamı istemişti. Âşığımızın bu isteğini değerli hocalarımdan ikisine o gün ulaştırarak yerine getirmiştim, Prof. Dr. Ali Berat Alptekin hocama ise birkaç gün sonra e posta yoluyla ileterek bu görevi tamamlamış oldum. Haydar Ateş’in benim Konya’da üç değerli insan ile bir arada olacağımı hayal ederek duygularını dile getirdiği mısralar şöyledir:

“Haberler ver Ömer, güzel Konya'dan
Mevlâna'ya varan yollar öğünsün
Var mı murad alan yalan dünyadan
Mevlâ'yı zikreden kullar öğünsün

Kış ayında duman çıkar bacadan
Okuyan ders alsın her bir heceden
Ben de ders almıştım Aziz Hoca'dan
Âlimden ders alan kullar öğünsün

Ateş Haydar Türklük İslam özümüz
Ali Berat Hoca iki gözümüz
Saim Hoca baharımız yazımız
O'ndan berat alan eller öğünsün”


Kırk yıl düşünsem bana şiirler yazılacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Üç günlük dünyada zerre kadar iz bırakmamış birisi için şiirler yazılması şaşılacak bir durumdur.  Buna rağmen sağlığımda şiirlerinde bana da yer veren Haydar Ateş’e teşekkür ediyor, kendisine şiir yolunda nice zirveler diliyorum. Gününüz aydın, cumanız mübarek olsun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.