Şartlar ne kadar kötü olursa olsun önemli olan içinde bulunduğumuz şartlara göğüs gererek galip geleceğimize inanmaktır. Çanakkale savaşında da millet ve devlet olarak çok ağır şartlar içerisinde bulunuyorduk. Buna rağmen Türk milleti içerisinde bulunduğu ortamı kendisine bir engel olarak görmüyor, aksine bu şartların kendilerini daha da motive ettiğini düşünüyordu. Böylece sahip oldukları millî ruhu capcanlı tutabiliyorlardı. 
 Milletleri ayakta tutan sahip oldukları millî ruhtur. Nasıl ki ruhsuz bedenin cansız bir cesetten farkı yoksa ruhsuz bir milletin de yaşayan ölüden farkı yoktur. o­nun için bu millî ruh her zaman canlı tutulmak zorundadır. Bundan dolayıdır ki tarihimizde iz bırakmış olayları unutmamamız gerekir. Bu olaylardan biri de 18 Mart 1915'te kazandığımız Çanakkale Deniz Zaferidir. Her yıl 18 Mart'ta kutlanan Çanakkale Zaferinde bu gün de ihtiyaç duyduğumuz ibret dolu olaylar yaşanmıştır.
 Bu olaylardan biri de 14 Mayıs 1915'te Bomba Sırtı'nda yaşanmıştır. Bu olayı Mustafa Kemal Atatürk şöyle anlatıyor:
 “ Biz kişisel kahramanlık sahneleriyle ilgilenmiyoruz. Yalnız size Bomba Sırtı olayını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe sekiz metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler, hiçbiri kurtulmamacasına tamamiyle düşüyor. İkincidekiler o­nun yerine geçiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve inanış içinde biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakika içinde öleceğini biliyor, küçücük bir korku belirtisi bile göstermiyor. Sarsılmak yok! Okumayı bilenler ellerinde Kuranı Kerim, cennete girmeğe hazırlanıyorlar. Bilmeyenler Kelime-i Şehadet çekerek yürüyorlar. Bu, Türk Askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayret olunacak ve kutlanacak bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale Muharebelerini kazandıran işte bu yüksek ruhtur.”
 Türk milletinin sahip olduğu millî ruhu gösteren bir başka olayı da Liman Von Sanders'in tespitlerinden aktaralım:
 “ Çanakkale'de 5. Ordu komutanı olan Alman General Liman Von Sanders, bir teftiş sırasında Mehmetçiğe soruyor:
 “İyi savaşıyor musunuz?”
 “Evet, kumandanım!”
 “Niçin savaşıyorsunuz?”
 “Allah rızası için…”
 Bütün Mehmetçiklerden hep bu cevabı alan Alman general, şu yorumu yapar:
 “Evlatları Allah rızası için çarpışan bir millet ebediyen var olur!”
 Evet, bizim dedelerimiz bu vatan yolunda Allah rızası için kanlarını sebil, canlarını feda ettiler. Müslüman olmadan önceki “Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresini” İslamiyet'le şereflendikten sonra “cihat” düşüncesiyle birleştirdi ve Allah'ın kitabını bütün dünyaya yayma yolunda kendini bu hizmete adadı. Tabiri caizse asırlarca İslam'ın kılıçdarlığını yaptı. Yüce Allah da hiç şüphesiz her zaman Türk milletinin yanında oldu.  Bileklerine güç, yüreklerine cesaret verdi. Cephelerde bu güçle çarpışan Türk askerinin önünde kim durabilirdi ki? Gerçekte de öyle oldu ve savaşın hemen ardından Churchill, “Anlamıyor musunuz? Biz Çanakkale'de Türklerle değil, Allah ile savaştık!.. Tabiî ki yenildik…” diyordu. 
 Âkif de Çanakkale Şehitlerine ithaf ettiği şiirinde Allah'ın yardımını şöyle dile getiriyordu:
 Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!
 Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
 Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd'i…
 Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
 Bu büyük zafer, Mehmetçiğin imanı, azmi, vatan sevgisi, sahip olduğu millî ruh ile komutanlarının üstün sevk ve idaresi sayesinde, hepsinden de önemlisi Allah'ın yardımıyla kazanılmıştır. Bu gerçeği, Çanakkale'nin mümtaz ve müstesna şairi Âkif ne güzel ifade ediyor:
 Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz!
 Bu yol ki hak yoludur, dönme bilmeyiz yürürüz!
 Şu karşımızdaki mahşer kudursa, çıldırsa…
 Denizler ordu, bulutlar donanma yağdırsa…
 Değil mi cephemizin sinesinde iman bir,
 Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir…
 Değil mi ortada birdir vuran yürek, yılmaz
 Cihan yıkılsa, emin ol bu cephe sarsılmaz!
 Ecdadımızın sahip olduğu bu millî ruha bugünlerde o kadar çok ihtiyacımız var ki! Millî bir ruh sahibi kişiler olarak yetiştirilmek ve bu ruhu canlı tutabilmek ümidiyle Çanakkale zaferinin 92. yılını en içten dileklerimle kutluyor, şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize de uzun ömür diliyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.