Rıza Akdemir merhum, 1977'lerde kaleme aldığı eserinde memleket meseleleri hakkında özetle şöyle diyordu:
“Kuzu postuna bürünerek sahneye çıkanlar ancak kendilerini kandırırlar. Postun altından görünen ayının kanlı dişlerinin ve korkunç pençelerinin çoktandır farkındayız... Ayrıca tarihimizden, millî ve manevî değerlerimizden gelen her kelimeye istihfâfla dudak büken bu anlayış nedense Garbın her mefhumuna baş köşeyi göstermekte ve evine kralın misafir olduğu bir köylü mahcubiyeti içinde yerlere kadar eğilerek buyur etmektedir. Size binlercesinden yalnız bir avuç misâl sunuyorum:
Program, prodüktör, repertuar, aksesuar, rejisör, asistan, ekran, reklâm, dekor, opera, operet, konçerto, senfoni, kostüm, kamera, spiker, mikrofon, senaryo, teknik, projektör, stüdyo, film, makyaj, stad, konferans, panel, sempozyum... Bütün bu kelimeleri TRT rahatlıkla kullanıyor. Hiçbir yabancılık hissi duymuyor. Ama asistandan, dublajdan, senkrondan bin defa daha bizim olan kelimelere gelince müthiş ve öfkeli bir gümrükçü kesiliyor.
Türk diline ârız olan  en ciddi hastalıklardan biri de “sal” ve “sel” ekidir. Türkçe'de işlek olmayan “Sal” ve “sel” ekinden (yapılmış ve bilinen) uysal ve kumsal kelimeleri vardır. Bu misâllerin sayısını kat'iyyen dörde çıkaramazsınız. Buna rağmen her aklına gelen bu ek ile kelime türetmiş ve böylece hiçbir gramer kâidesine uymayan yüzlerce kelime, lisanımızı zehirli bir engerek gibi sarmıştır.
Lisanımızdaki bu yangını belirtmek için bazı misalleri zikretmek istiyorum: Sosyal, kamusal, parasal, siyasal, bireysel, eğitsel, örgütsel, yapısal, bilimsel, kurumsal, kırsal, kentsel, duygusal, anayasal, belgesel, tarımsal, evrensel, sağlıksal, kurgusal, ussal, nesnel, dönemsel, bölgesel, ulusal, tamusal, yazınsal, onursal, düşünsel, yaşamsal, içgüdüsel... Hatta daha garibini söyleyeyim. İktisadi mânâsına adetâ hünsa bir kelime türetilmiş ve mikrofonda kullanılmıştır: Ekonomsal...
Bu, nevzuhur kelimelerden sadece biridir. Melon şapka giymiş bir köylüyü andıran bu pejmürde kelime uydurukçularının dil mevzûundaki garabetine ve mantık dalâletine müstesnâ bir misâldir...
(...)TRT millî değerlerin, aile kutsiyetinin ve nizamının, hürriyetçi, demokratik sistemin, uydurma olmayan lisanın tarafında olmalıdır... TRT millî bir tesanüde  her zamankinden fazla muhtaç olduğumuz bu günlerde bizi kaynaştıracak, millî hedefler için yoğuracak bir neşriyatı vazife saymalıdır. İşçiyi işverenine, öğrenciyi öğretmenine, memuru amirine, emeği sermayeye, köylüyü şehirliye düşman etmeyecek bir hava içine girmelidir.
Adına vatan dediğimiz bu mukaddes evde hep birlikte, huzur içinde yaşamalıyız. TRT kötü niyetli, davetsiz bir misafir gibi girmemelidir bu evin harim-i ismetine... Bütün bunlar tarafsızlık prensibi ile pekâlâ bağdaşabilir. TRT'de müzik neşriyatına hâkim olmasını istediğimiz ölçüyü milliyetçi esasların dışında mütalaa edemeyiz. Müzikte (yeniden) öz kaynaklarımıza inmeliyiz. Şampanya kadehinde ayran sunmaya benzeyen bir acayiplikle yerli müziğimizi garp tekniği ile aranje etmeğe çalışan gözboyayıcılığı TRT'nin kapısına bile yaklaştırmamak zorundayız.”
Merhum Rıza Akdemir söylediklerinde lisana ait işaret ettiği hususlar ne acıdır ki bu, millete yapılan kastın ta kendisidir. İngilizce veya Fransızca kelimelerden hiç rahatsızlık duymayanların lisanımıza İslam inancıyla birlikte dahil olmuş kelimeleri duydukları zaman cin çarpmış gibi olmalarının gerisinde, loca mahfillerinde bu millet aleyhine alınmış kararlar vardır. Kararların özü ise bu ülkede yaşayan ve millet sıfatını taşıyıp taşımadığı artık tartışmalı hale gelen kitlenin Türk ve İslam kimliğinden uzaklaştırılarak dönüştürülmesidir.
70'li yıllardan günümüze, aradan geçen otuz yıla yakın zamanda ne acıdır ki, kimliksiz, şahsiyetsiz,  hedefsiz; yürütülen psikolojik operasyonlarla kullanılmaya ve güdülmeye müsait bir kitle hâsıl edilmiş, artık İslam'dan Hıristiyanlığa geçişler başlatılmıştır.
Kürtçülükle sürdürülen bölücülük sürecinin başlatılması, biraz da bu gerçeği perdelemeye yöneliktir. Asıl başlatılan süreç budur.
Bilmeyenlere ve işin farkında olmayanlara duyurulur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.