26 Ağustos 1914’te yapılan Tannenberg Savaşı’nda Almanlar 150.000 Rus askerini imha etti.
Osmanlı Devleti ile ittifak yapan Almanlar, gönderdiği Goeben ve Breslav  adlı iki savaş gemisini Yavuz ve Midilli adları ve Osmanlı bayrakları ile İstanbul boğazından geçirdi. Gemilerden atılan toplar Karadeniz sahillerindeki Rus tersanelerini imha etti.
Rusların hezimetini dikkate alan Osmanlı Devleti Harbiye Nazırı Enver Paşa, 40 yıldan beri Rusya’nın elinde bulunan serhat şehir Kars’ı kurtarmak için 24 Aralık 1914’te Sarıkamış harekâtını düzenledi.
Böylece 1. Dünya Savaşı’na giren Osmanlı Devleti Avrupa’da başlayan savaşının merkezi haline geldi.

Sarıkamış’ta Ruslara yenilen Osmanlı Devleti 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı’ndan İstanbul’a geçmek ve Karadeniz’de Rusya’ya destek olmak isteyen İngilizlerin başını çektiği itilaf devletlerine direndi.
1.Dünya savaşında Osmanlı Devleti, ittifak ettiği Almanya ile birlikte; Kafkasya, Çanakkale, Kanal, Hicaz, Yemen, Irak, Suriye, Filistin, Galiçya (Avusturya), Romanya ve Makedonya cephelerinde olmak üzere 10 cephede savaşa girdi.
İNGİLİZ-FRANSIZ GİZLİ ANTLAŞMASI: SYKES PİCOT
Çanakkale savaşları devam ederken “hasta adam” denilen Osmanlı Devletini parçalamak ve paylaşmak için 16 Mayıs 1916’da Rusya’nın Leningrad şehrinde, Fransa'nın Beyrut Konsolosu George Picot ile İngiliz diplomat Hugh Sykes arasında “Sykes Picot” antlaşması diye tarihe geçen gizli bir antlaşma imza edildi.
İngiltere’nin bir hedefi de İskenderun Limanını ele geçirmek idi.
“Adana pamukları, Ergani bakırları ile İran ticaretinin en kısa yolu üzerindeki İskenderun limanı; Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya için pek önemli bir iskele olarak kabul ediliyordu.

Bu sebepten bu devletler birbirleriyle çekişmeli görüşmeler yaparak değişik konferanslarla değişik kararlar varmışlardı.
İngilizlerle Fransızlar 16 Mayıs 1916’da Leningrad’ta yaptıkları Sykes-Picot Antlaşması ile Irak, Kilikya (Çukurova), Suriye ve Filistin’i aralarında bölmüşlerdi.” (Türk İstiklal Harbi, Güney Cephesi, Gn. Kur. Bşk. Yy. Ank-1966, s.37)
MONDROS MÜTAREKESİ
1.Dünya Savaşında Osmanlı devleti yenik kabul edildi. 30 Ekim 1918’de, Ege denizinde Limni Adası’nın Mondros Limanı’nda, Agamennon adlı İngiliz gemisinde Osmanlı ile İngiltere Hükümeti arasında Mondros Mütarekesi imza edildi.
Agamennon, MÖ. 1184’de yapılan Çanakkale/Truva Savaşı’nın Yunan komutanı idi.
Agamennon, 18 Mart 1915 günü Çanakkale’den geçirmediğimiz İngiliz gemisinin adı idi. 
 Böylesine tarihi bir olayı hatırlatan gemide imzalanan Mondros Mütarekesi sebebiyle müttefikimiz Alman askerleri ülkelerine gitti. Yıldırım Orduları Grup Komutanı Liman Von Sanders, 31 Ekim 1918’de, Adana’da düzenlenen toplantı ile görevini Filistin’den gelen Mustafa Kemal Paşa’ya devredip gitti.
Almanların “Artık harp bitmiştir” demesi üzerine Mustafa Kemal Paşa subaylarına “Onlar için harp bitmiş olabilir. Bizim için Harb-i Kebir bitmiştir ama Harb-i Sağir başlayacaktır” dedi.

“Harb-i Sağir” çete harbi demekti.  
Halkın kaderini kendisinin tayin edeceğini işaret etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.