Anayasanın “Gençliğin korunması” başlıklı 58'inci maddesinin ikinci fıkrasında, Devlet'in, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alacağı düzenlenirken; 
“Sporun geliştirilmesi ve tahkim” başlıklı 59'uncu maddesinde ise,
 Devlet'in her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alacağı, sporun kitlelere yayılmasını teşvik edeceği ve başarılı sporcuyu koruyacağı hükme bağlanmıştır.
SPOR KULÜPLERİ
Sporun ana hizmet birimi olan spor kulüpleri hukuk düzenimizde dernek statüsünde olup, Dernekler Kanunu'na tabidir. Ülkemizde spor kulüplerinin ihtiyacı karşılayamayacak durumda olması nedeniyle, beklentiler kamunun halka en yakın kurumu olan mahalli idarelere yönelmiştir. 
MAHALLİ İDARELERİN SPORLA İLGİLİ İŞLEVLERİ VE SPOR KULÜPLERİNE YARDIMLARI
            Spor, yapısı gereği mahalli ve müşterek bir hizmet alanıdır ve mevzuatımızda da mahalli idarelerin spor ile ilgili görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. 
            İl Özel İdareleri 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu'nun, il özel idaresinin görev ve sorumluluklarını düzenleyen 6'ncı maddesinde; il özel idaresinin mahalli ve müşterek nitelikte olmak kaydıyla gençlik ve spor hizmetlerini yapmakla görevli ve yetkili olduğu belirtilmektedir.
YETKİYİ KULLANAN ÖZEL İDARELER
Basında sık sık rastlıyoruz bu kutlu yetki ve sorumluluklarını yerine getirme hazzını yaşayan İl Özel İdare Sekreterliklerini ve Meclis Başkanlarının demeçlerini….. ÖRNEK :
SON 5 YILDA AMATÖR SPORA 500 BİN LİRALIK KATKI
Özel İdare olarak kanunların tanıdığı yetki sınırlarında amatör spora son 5 yılda 500 bin liranın üzerinde katkı sağladıklarını ve bundan sonra da daha fazla destek vermeyi amaçladıklarını dile getiren Meclis Başkanı Şerif Bayraktar, “Sporun çeşitli branşlarına desteğimiz çeşitli sürprizlerle artarak devam edecek.”Diye konuştu….    Nerede ?   GÜMÜŞHANE de….
YA OSMANİYE'MİZDE  !?!.........
Birkaç yıl öncesine kadar yetersiz de olsa amatör kulüplerin ağzına bir parmak bal çalınırdı…    
    Nedendir bilinmez, ŞAK diye kesildi…
Özel İdare Sekreteri bu önemli ve kutlu sorumluluğun yerine getirilmemesinden haberdar mı ?   
Haberdar değilse de, haberdar da yetkisini kullanmıyorsa her iki halde de hatalıdır.
MEMLEKET ÇOCUĞU OLSUN DA ÇAMURDAN OLSUN…
        Vekâleten de olsa sekreterlik görevini sürdürdüğü dönemde hemşerimiz sayın Hüseyin KARALAR beyin amatör kulüplere olumlu yaklaşımının aksine maalesef sayın  Mehmet Yanık bey çok, çoooookk uzak duruyor.  
        Niye ? Mevzuatımı bilmiyor ? Spor'un topluma katkısına mı inanmıyor ? 
        İnanmıyorsa Devlet temsilcisi olarak Anayasa suçu işlemiyor mu ?
SPOR'UN İÇİNDEN GELEN İKİ SEÇİLMİŞ DEĞERİMİZ…
      Biri, geçmişte mahallesinden çıkarttığı gençlerle kurup başkanlığını yaptığı amatör kulübünü ekonomik sıkıntılar sebebiyle İl Sağlık müdürlüğüne devretmek mecburiyetinde kalan bu günün İl Özel İdare Meclis Başkanı sayın Nuh KARA bey. 
    Kulüplerin sıkıntılarına vakıf olan siz amatör kulüplere nasıl yardım yapıldığını ilçe olduğumuz yıllarda Adana İl Genel Meclis üyeliği döneminizin tecrübeleriyle birleştirdiğinizde görev bizlerden ziyade sizde olsa gerek.
      Bir diğer ise, ömrünün her döneminde sporla iç içe olan, öğretim görevliliğini yanı sıra yıllarca TFF İl Hakem Kurulu Başkanlığı yapmış, Osmaniyemizi temsil etme becerisi göstermiş klâsman hakemler yetiştirmiş, halen de TFF üst klâsman  gözlemciliğini sürdürmekte olan Osmaniye'nin TBMM.deki iktidar temsilcisi sayın Millet Vekilimiz Dr.Suat ÖNAL bey.
Sizlere bildiklerinizi hatırlatmak haddim değil.
      Lütfen siz seçilmişler, atanmışların çocuklarımıza şaşı bakmalarına müsaade etmeyiniz. 
Saygılarımla.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.