BİLİM-TEK:
Akademisyenlerden işadamlarına danışmanlık desteği
İbrahim EMÜL
TÜM Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Osmaniye Şubesi, Korkut Ata Üniversitesi'ndeki (OKÜ) öğretim üyelerinden danışmanlık desteği alacak.
TÜMSİAD'a danışmanlık yapacak akademisyenler dernek binasında TÜMSİAD yönetim kurulu üyeleri ve komisyon başkanları ile bir araya gelerek neler yapılabileceği üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Toplantıya OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aykut Gül, OKÜ-TÜMSİAD danışmanlık projesinin koordinatörü OKÜ İİBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Cihangir ve danışmanlık yapacak öğretim üyeleri katıldı.  
TÜMSİAD'ın yaklaşık 2,5 yıldır Osmaniye'de faaliyet gösterdiğini hatırlatan Şube Başkanı Murat Özkardeş, derneğin mevcut 12 komisyonuna OKÜ'deki akademisyenlerin danışmanlık desteği vereceğini açıkladı. Her bir komisyona OKÜ'den ayrı bir akademisyenin danışmanlık yapacağını belirten Özkardeş, amaçlarının sanayi üniversite ve toplum üniversite bütünleşmesini sağlamak olduğunu dile getirdi. 
TÜMSİAD'ta bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek sözlerine başlayan OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca iki tarafında hedefinin ortak olduğunu söyledi. Rektör Büyükalaca, “Amacımız daha iyi ve daha gelişmiş bir Osmaniye'nin oluşması. Üniversite ve sivil toplum örgütleri bu işin tarafları olan kesimler. Biz bir yandan üniversiteyi oluşturmaya çalışırken bir yandan da Osmaniye'nin gelişimine katkı koymaya gayret ediyoruz. Üniversite geliştikçe şehre katkı koyacak, şehir geliştikçe üniversiteye katkı koyacak. Osmaniye'nin kalkınması için boş konuşmaktan ziyade proje üretmek gerekiyor. Projeniz varsa bir yerde destek buluyorsunuz. Proje üretme konusunda üniversitemizdeki öğretim üyelerinin önemli birikimleri var. Hayatları projeyle geçiyor. Sizler sanayiyi ve toplumu çok iyi biliyorsunuz. Problemleri dile getirip bunlara çözüm bulma noktasında projeler üretmek bizim en büyük dileğimiz. Bu birlikteliğin somut projelerle daha ileriye taşınmasını istiyoruz.”dedi. 
OSMANİYE'DE GÜÇLÜ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ YOK
Osmaniye'deki sivil toplum kuruluşlarını değerlendiren OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, “Osmaniye'de maalesef çok güçlü sivil toplum örgütleri yok. Faal olarak çalışan STK'lar ancak bir elin parmakları kadar. Kâğıt üzerinde çok sayıda dernek ve vakıf görünüyor olsa da faal olanlara baktığımızda maalesef oldukça az. TÜMSİAD, 2,5 yıldır faaliyet göstermesine rağmen çok güzel bir ivme yakalamış durumda” dedi. 
GELİŞME TEK BAŞINA SAĞLANMAZ
Gelişmenin tek başına sağlanamayacağını ifade eden Büyükalaca, “Ne Üniversitenin tek başına çalışması, ne sivil toplum kuruluşlarının ne kamunun ne sanayinin nede hizmet sektörünün tek başına çalışması bu ilerlemeyi getirmiyor. Günümüzde konuya taraftar kim varsa moda tabirle paydaş diye isimlendirdiğimiz paydaşların bir araya gelmesiyle olumlu bir şeyler ortaya çıkabiliyor ve sonuca doğru gidebiliyorsunuz. Üniversite, sivil toplum kuruluşları, sanayi, kamu kurumları bir araya gelip toplumu ileriye götüreceklerdir. Sizler sanayici ve işadamları bir araya geliyor bir hedef doğrultusunda faaliyetlerde bulunuyorsunuz. Bizler bir taraftan eğitim öğretimi sürdürürken bir taraftan da Osmaniye'ye, topluma katkı koymaya çalışıyoruz. İki tarafın bir araya gelmesinden doğal bir şey yok. Üniversite olarak her zaman bu tür işbirliklerine açığız. Çünkü hedefimiz aynı Osmaniye'nin ve toplumun gelişmesini sağlamak. Bizler akademik birikim ve uzmanlık alanlarımızla sizlere ve diğer sivil toplum kuruluşlarına katkı yapma gayreti içinde olduk. Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışmak projeler üretmek bizim görevimiz.”dedi. 
ÜNİVERSİTELER HIZLA TOPLUMLA KUCAKLAŞIYOR
Üniversitelerin geçmişte şehirden kopuk olduğuna dikkat çeken Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, “Bugüne kadar üniversiteler kendi kabuğu içine çekildi. Sivil toplum kuruluşlarının çoğu siyasetten başka bir şey düşünmedi buraları bir basamak olarak gördü. Bu sebeplerden dolayı çok olumlu sonuçlar elde edilemedi. Türkiye değişiyor, toplumumuz değişiyor artık. Üniversiteler hızlı bir şekilde yeni süreç içerisinde toplumla kucaklaşıyor. Baştan beri biz Osmaniye için bunun önemli olduğunu vurguluyoruz. Her zaman kapılarımızı Osmaniye'ye ve sivil toplum kuruluşlarına açma gayreti içerisindeyiz.”şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bakan Özlü Osmaniye'ye geliyor
Bakan Özlü Osmaniye'ye geliyor

Haberi Oku