Av. Şıhça Yavuz’dan 3. Kitap:
“YOLUNDA YÜRÜYEN ADAM
Av. Şıhça Yavuz Osmaniyelidir.
İsmini yeni nesil Osmaniyeliler çok iyi bilmeyebilir.
O 60’larda yetişmiştir.
Osmaniye Özel Lisesi’nin 5 numaralı öğrencisidir.
Ankara’da ikamet etmektedir.
Av. Şıhça Yavuz ağabeyle üç sene önce tanıştım. Lütfetti, Kızılay Derneği’ne ziyaretime geldi. “Osmaniye tarihi ve kültürü ile ilgili” çalışmalarımdan bahsetti. Hatta Osmaniye’nin kuruluş tarihinin 20 Ağustos 1865 olduğuna dair tespitim üzerine çok iltifat etti.
Şıhça ağabeyin sevecenliği “Osmaniye için çalışan” herkes içindir.
Yani Şıhça Yavuz Osmaniye sevgisi ile örnek bir şahsiyettir.
Şıhça ağabey “Osmaniye ile ilgili” araştıran ve yazan bir kişidir.
Söyleşi tarzındaki “Yokuşta Yürüyen Adam” kitabından sonra 2013 yılında yayınladığı ikinci kitabına  “Yazılar” ismini vermiştir.
Av. Şıhça Yavuz, 2015 yılında yayınlanan üçüncü kitabına “Yolunda Yürüyen Adam” demiştir.
Şıhça Ağabeyin araştırdığı ve hakkında kitap yayınladığı Av. Fikret Tuncer 1928 yılında Osmaniye’de dünyaya gelmiştir. Osmaniye 7 Kânunusani Mektebi’nden ve Osmaniye Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra Adana Erkek Lisesi’ni ve Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş, Yunak Savcısı iken istifa edip Osmaniye’ye gelmiştir.
O zamanlar Lise olmadığı için Osmaniyeli gençler, hatta Erzin, Dörtyol, İslahiye, Bahçe, Haruniye olmak üzere çevre ilçelerdekiler, Ortaokul’dan sonra eğitime devam edememektedir.Av. Şıhca
Yavuz, Osmaniye Özel Lisesi’nin açılmasına ilham veren “Osmaniyeli Ahmet” ile ilgili bir hatıra naklediyor.
Osmaniye Adliyesi’nde görülmekte olan bir davanın avukatı olarak keşif için Gaziantep/Nurdağı (Kömürler) ilçesine giden Av. Fikret Tuncer, Ceza Mahkemesi Reisi’nin azarladığı Osmaniyeli Ahmet’in Lise’yi okuyamamasına çok üzülüyor. Diyor ki Fikret Tuncer; “Reisin kaba davranışları karşısında Ahmet’in mahcubiyeti, ezikliği giderek artıyordu. İster istemez Reis’ten gelen haksız, ölçüsüz kabalığı Ahmet sineye çekiyordu.
Ahmet’in bu sessizliği içimi acıttı.Onu okuldan tanıyor, hatta evlerini bile biliyordum. Sessiz, kendi halinde iyi bir arkadaştı. Salt ailesinin yoksulluğu nedeniyle öğrenimini yarım bırakmıştı. Bu yüzden kısa yoldan hayata atılmıştı.
Yanına yaklaştım. ‘Üzülme, konuş, kendini savun! Yoksa ben açıklamada bulunacağım’ dedim. ‘Hayır hayır!’ dedi. Herhalde içinden ‘ne olur, ne olmaz’ hesabı yapıyordu.”
Bu olaydan da etkilenerek Osmaniye Postası gazetesinde yayınladığı iki yazı ile Av. Fikret Tuncer Osmaniye Lisesine olan ihtiyacı dile getiriyor.
Düşüncesi Milletvekili Lütfi Sezgin’in ilgisi, Kaymakam Tayyar Toprak’ın teşviki, Belediye Başkanı İshak Zevki Ersoy’un desteği ile 7 Nisan 1957 günü Türkiye’nin 125. Lisesi olarak Belediye Binasının Toplantı Salonunda açılıyor.  
24 Mayıs 1957’de Osmaniye Postası gazetesinde yayınlanan tüzüğü ile 37 Osmaniyeli tarafından “Lise Kurma ve Yaşatma Cemiyeti” kuruluyor.
Dernek kuruluyor, Lise açılıyor ama öğrencilerin verdiği ücret öğretmenlerin maaşına bile yetmiyor. Bu yüzden köyler dâhil her yerde yardım kampanyaları düzenleniyor. Yardım için verilen un, bulgur buğday, susam vs. paraya çevrilerek Dernek bütçesine ekleniyor.
Özel Lise, Kaymakam Ali Arguvanlı zamanında yapılan yeni binasında eğitime devam ediyor.  Özel Lise 1964’te Devlet Lisesi oluyor. 1981 yılında Atatürk Lisesi adını alıyor.
Av. Şıhca Yavuz kitabında özel Lise’nin açılması ile ilgili çalışmaları anlatarak hem tarihe not düşüyor, hem de bir cumhuriyet aydınının başarısını örnekliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.