“Sarıkamış Altınbulak
Soğanlı'yı biz ne bilek
Bizim uşak gökçek gezer
Ağca zıbın gara yelek”

 “Sarıkamış Ağıdı”nı kendine özgü söyleyiş güzelliğiyle okuyup anonim kültüre kazandıran, o müthiş sesiyle kulaklarımızın pasını silen Âşık İmamî idi. Ağıt denilince ilk akla gelen kişiydi o. Sadece Sarıkamış'ı değil, yüzlerce ağıdı Türk halk kültürüne kazandırmıştı. Ağıtların babası, yaralı gönüllerimizin ilacıydı Âşık İmamî. Sadece Çukurova'da değil, Türkiye'nin dört bir yanında tanınan bir âşığımızdı.
Asıl adı Ahmet Demir olan Âşık İmamî, 1954 yılında Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Bağtepe köyünde dünyaya geldi. 28 Şubat 2012 Salı günü adlî bir vaka sonucu bu âlemden göçüp gitti. Doğduğu köye defnedildi. Şimdi mezarının başında kimler ağıt yakıyordur, kim bilir!.. 
 Adlî merciler olayın sebebini ve nasıl olduğunu arayadursunlar, bundan böyle âşık toplantılarında ağıtları kim söyleyecek, tarihe mal olmuş ağıtlarımızı kim gün yüzüne çıkaracak?..
Âşık İmamî'nin Türk halk kültürüne ilişkin eşi benzeri olmayan mükemmel eserleri vardı. Eserlerini sıralamaya çalışsak bu satırlar yetersiz kalır!..
Âşık Ahmet Demir, 11 yıl imamlık ve Kur'an kursu öğretmenliği yaptı. “İmamî” mahlâsı da buradan gelmektedir. Karaca Oğlan, Dadaloğlu geleneğiyle yetişen İmamî, 16 yaşlarında iken âşık olduğu bir kıza şiir yazarak türkü söylemeye başlamıştı. Çukurova'nın yetiştirdiği âşıklardan Halil Karabulut'un şiir dünyasından derinden etkilenen Âşık İmamî'nin yetişmesinde Feymânî, Garip Hacı, Reyhanî gibi âşıkların da önemli payı vardır. Ustalığını Konya Âşıklar Bayramı'nda kazanan ve Feyzi Halıcı tarafından “Usta Âşık” ilan edilen Âşık İmamî, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yapılan yarışmalarda çeşitli ödüller almış, birçok albüm hazırlamıştı.
Kulağım Âşık İmamî'nin sesine o kadar âşinadır ki o eşsiz sesi çocukluğumdan beri tanırım. Üniversite sıralarında rahmetliyle 2003 ya da 2004 yılında Konya Âşıklar Bayramı'nda sohbet etme imkânım olmuştu. 2006 yılında Osmaniye'de düzenlenen Âşık Feymânî Şenlikleri'nde de diğer âşıklarla birlikte aynı fotoğraf karesinde yer almıştık. Ne yazık ki, hepsi geride kaldı. Hepsi tatlı birer hatıra olarak yalanlar âleminde kaldı. 
Ağıt denilince aklıma ilk gelen âşık, İmamî'dir. Allah'ım o ne müthiş bir sestir öyle, dinleyeni derinden etkileyip gözlerinden yaşlar akıtan!.. Söyleyen içten söyleyince dinleyen de içleniyor hâliyle. İçlenen gönül pınarları da dolup taşıyor elbette. o­nlarca kişiye yakılan ağıtları söyleyen İmamî için de gün gelip bir gün sevenlerinin ağıt yakacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. 
Ölüm hak, dünya fanidir. Bizler de fani dünyanın fani misafirleriyiz. Doğduğu köyde sonsuzluğa uğurlanan İmamî için merhumun sosyal paylaşım sitesindeki sayfasına âşık dostları yaktıkları ağıtları yazıp, kendisine Allah'tan rahmet dilemişlerdi. Bu ağıtlardan birini sizlerle paylaşmak istiyorum.  Mersin'den Av. Tufan Kurt, Âşık İmamî için yaktığı ağıtta içerisindeki yangını şöyle dışa vuruyor:
Söz dizerdin sazın ince teline,
Dokunmazdın haram elin gülüne,
Sen de geldin kem kişiler diline,
Uçtun cennetine Âşık İmamî.
 
Köyün Bağtepe'yi âleme yaydın,
Küçükleri sevip büyüğü saydın,
Bir yıldız şavkıyla göklerde kaydın,
Uçtun cennetine Âşık İmamî.

Büyükler ceminde sözün dinlendi,
Adın yay oldu da şânın dillendi,
Aşk ehli sevgiyi senden dilendi, 
Uçtun cennetine Âşık İmamî.

Ustan Karac'oğlan, baban Duran'dı,
Sana yol gösteren rehber Kur'an'dı,
Son çare ölümse sanma haramdı,
Uçtun cennetine Âşık İmamî.

Benden selam söyle kapı komşuna,
Aldırma dökülen gözüm yaşına,
Helal et hakkını din kardaşına,
Uçtun cennetine Âşık İmamî.
İmamî'nin saz ustası, bir Avşar gızı olan anası Körün Gızı Goca Ayşa'dır. Avşar ağıtlarını ana rahmindeyken o­ndan dinlemeye başlar. Aslında İmamî âşıklığa 16 yaşlarında değil, o henüz ana rahmindeyken başlar. Anasının söylediği ağıtlara tâ o zamandan kulak kabartır. Anasının söylediği ninniler bile ağıt gibidir. o­nun ağıtlara olan ilgisi de buradan gelir. Yüzlerce ağıdı yetim bırakarak 28 Şubat 2012'de ardından ağıtlar yaktırarak bu dünyadan göç edip gider gadasını aldığım Âşık İmamî.
Âşık İmamî'ye Allah rahmetiyle muamele eylesin, mekânı cennet olsun!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.